Slugging – nawilżanie, ale nie dla każdego

slugging

Świat zabiegów pielęgnacyjnych i estetycznych co jakiś czas ogłasza nowe, rewolucyjne rozwiązania. W 2018 r. hitem ma być slugging – prosty zabieg do samodzielnego wykonania w domu. Dzisiaj ma tajemniczy tytuł, jednak w nieco prostszej postaci i pod swojsko brzmiącą nazwą stosowany był już wcześniej przez nasze prababki.

Czym jest slugging?

Slugging to zabieg pielęgnacyjny, który, jak wskazuje jęz. angielski, z jednej strony jest silnym uderzeniem (ang. slugging), a z drugiej ma coś wspólnego ze ślimakiem (ang. slug). Slugging to uderzeniowa dawka nawilżenia dla skóry, pozwalająca jej uzyskać intensywne nawilżenie i zabezpieczenie przed utratą wilgoci.

Na czym polega zabieg?

Slugging znany był kiedyś pod nazwą wazelinowania. Polega na pokryciu twarzy i szyi grubą warstwą wazeliny kosmetycznej. Wazelina jako tłuszcz nie pozwala cząsteczkom wody z wnętrza skóry wydostawać się na zewnątrz. W ten sposób substancje odżywcze i nawilżające pochodzące z kremów pielęgnacyjnych zastosowanych przed pokryciem skóry warstwą wazeliny mają tylko jedną możliwość – wniknąć głęboko w skórę. Zabieg wykonuje się przed snem, aby dać kosmetykom czas na działanie.

Slugging – nawilżanie, ale nie dla każdego water-2986837_1280

Jakie są efekty sluggingu?

Zabieg „uderzeniowego nawilżenia” pozwala uzyskać niezwykłą miękkość skóry. Gładkość, jędrność i dobre nawilżenie są  wynikiem długiego nocnego przebywania skóry pod okluzyjną pierzynką z wazeliny. Nocą w skórze zachodzą procesy regeneracyjne, dlatego to najlepsza pora, aby wspomóc skórę zastrzykiem substancji odżywczych i nawilżających. Wazelinowanie można wykonywać raz na  kilkanaście dni. Częstsze oddziaływanie na skórę dużej ilości wazeliny może nie być dla niej korzystne.

Jak prawidłowo wykonać slugging?

Przed nałożeniem wazeliny należy bardzo dokładnie oczyścić skórę. Ma to duże znaczenie, ponieważ nieczyszczona skóra może zostać podrażniona. Trzeba dokładnie zmyć makijaż i wklepać w twarz tonik, pozwalając skórze chwilę odpocząć. Następnie należy nałożyć sprawdzony krem nawilżający albo odżywczy lub regeneracyjny (w zależności od tego, czy pierwszej kolejności chcemy osiągnąć efekt nawilżenia czy regeneracji) i odczekać chwilę, aby dobrze się wchłonął. Teraz pozostaje już tylko pokryć twarz z pominięciem okolic oczu grubą warstwą  wazeliny kosmetycznej. Przed położeniem się spać dobrze będzie zabezpieczyć poduszkę np. owinięciem w miękki ręcznik, ponieważ tłusta wazelina może zabrudzić poszewkę. Rano wazelinę należy z twarzy delikatnie zmyć, ponieważ jako substancja bardzo tłusta i położona grubą warstwą nie wchłonie się.

Komu pomoże, kto powinien zrezygnować?

Slugging to zabieg dla skóry przesuszonej, która utraciła wilgoć, miękkość i jędrność. Maska z wazeliny pomoże osobom mającym cerę suchą, ale w przypadku cery tłustej, łojotokowej, trądzikowej lub mieszanej nie sprawdzi się. Wazelina ma tendencje do zapychania porów i przyczyni się raczej do zwiększenia produkcji sebum oraz powstania zaskórników niż do poprawy wyglądu cery tłustej czy mieszanej. Osoby o cerze tłustej i trądzikowej w kwestii nawilżenia skóry powinny korzystać z kosmetyków do tego typu skóry oraz lekkich kremów o żelowej konsystencji.

fot. Pixabay