Plastyka brzucha i piersi po porodzie

Narodziny dziecka to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety. Po porodzie i karmieniu nie zawsze jednak udaje się wrócić do figury sprzed ciąży. Jeśli młoda mama cierpi z powodu zmiany swojego wyglądu i nie akceptuje go, może rozważyć wykonanie zabiegu plastycznej korekcji niedoskonałości swojego ciała. Każde dziecko przecież wie, że dobra mama to szczęśliwa mama.

Po porodzie u niektórych kobiet może pozostać na brzuchu luźna tkanka skórna, czasami z rozległymi rozstępami, której nie sposób pozbyć się mimo diety i ćwiczeń fizycznych. Dzieje się tak przeważnie u kobiet, których mięśnie brzucha nie są zbyt mocne. W wyniku ciąży mięśnie ulegają rozciągnięciu i nie są w stanie wrócić do poprzedniego kształtu.

Plastyka brzucha – szybko i bezboleśnie

Po porodzie z reguły mamy do czynienia z ograniczonym zakresem luźnej tkanki skórnej brzucha bez nadmiaru tkanki tłuszczowej i niekiedy z rozstępami skórnymi – wyjaśnia dr Zbigniew Kowalczyk, specjalista chirurgii ogólnej, kierownik Kliniki Bariatrii i Chirurgii Plastycznej Szpitala Prywatnego Pulsmed w Łodzi. – W tych przypadkach z reguły nie jest konieczny tak rozległy zabieg, jak przy standardowej plastyce powłok brzucha. Często wystarcza wycięcie tylko fragmentu skóry w dolnej okolicy brzucha tuż nad spojeniem łonowym oraz korekta blizny po tzw. cesarskim cięciu, jeśli w ten sposób odbył się poród.

Plastyka brzucha przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu dożylnym i umożliwia krótki okres hospitalizacji (1-2 doby). Po zabiegu mogą występować niewielkie dolegliwości bólowe, szczególnie przy wstawaniu lub wyprostowaniu ciała, które ustępują po kilku dniach. Używanie specjalnego uciskowego ubrania przez okres ok. 2 tygodni po zabiegu pomaga w szybkim powrocie do pełnej sprawności. Ślady po zabiegu są niewielkie i niewidoczne spod bielizny.

Przyczyną odczuwania dyskomfortu przez młode mamy mogą być również piersi.

Czasami ciąża i karmienie piersią powodują zmianę kształtu i wielkości piersi, wtedy pacjentki oczekują przywrócenia kształtu i objętości sprzed ciąży. Ważne, aby operacji nie wykonywać zbyt szybko po zaprzestaniu karmienia – przestrzega dr Lubomir Lembas, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, współpracujący m. in. ze szpitalem LuxMed. – Powinno się odczekać minimum 6 miesięcy – wtedy piersi uzyskają swój ostateczny kształt. Operacja implantów piersi oraz plastyka zwykle nie ograniczają możliwości ponownego karmienia piersią w przyszłości, natomiast plastyka połączona z redukcją jest związana z dużym ryzykiem problemów z karmieniem.

Plastyka brzucha i piersi – ile to kosztuje?

Zabieg – pełna procedura – plastyki brzucha kosztuje prywatnie nie mniej niż 8 tys. zł, a zabieg modelowania piersi nie mniej niż 9500 zł. Oba zabiegi można wykonać z rozłożeniem kosztów na raty, biorąc kredyt na zabieg za pośrednictwem MediRat. Taką możliwość oferuje większość prywatnych klinik medycznych na terenie całego kraju, w tym te najbardziej renomowane. Jedynym kosztem takiego rozwiązania dla pacjenta jest składka ubezpieczenia, która wynosi 1 proc. miesięcznie, a więc 10 zł od każdego tysiąca. Dzięki takim rozwiązaniom na pewno więcej mam może sobie pozwolić na wykonanie tego typu procedur bez obciążania domowego budżetu.

Plastyczna korekcja ciała po porodzie wzmacnia psychikę młodej mamy i umożliwia jej komfortowy powrót do pracy. Pełna wiary w swoje możliwości, silna kobieta zawsze będzie lepszą matką i żoną.

Artykuł opublikowany w magazynie Dziecko Najlepsza Inwestycja, numer 01/2014