5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale

Ból stóp podczas karnawału

Trwa taneczne szaleństwo w karnawale – na balu, dyskotece czy na domówce u znajomych. Nieważne gdzie, ponieważ gdy kochasz tańczyć, miejsce nie ma dla Ciebie znaczenia. Jeżeli jednak chcesz w pełni cieszyć się zabawą, powinnaś wiedzieć, jak chronić stopy przed bólem, ten bowiem może pojawić się po zbyt intensywnej potańcówce.

5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale 5-trikow-chroniacych-stopy

Dlaczego zadbać szczególnie o palce i pięty? Jakie obuwie będzie najlepsze? A może wprowadzić trening i ćwiczenia? Poznaj 5 trików, chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale!

Ból stóp podczas tańca. Jak chronić stopy w karnawale?

Szykujesz się na szykowny bal lub wystrzałową dyskotekę w karnawale. Nakładasz zjawiskową sukienkę, super buty, robisz się na bóstwo i wiesz, że będziesz błyszczeć – sama bądź u boku męża lub partnera. Wszystko idzie jak najlepiej, plan jest bliski realizacji, ale… Nagle ból stóp nie pozwala na zabawę w pełni i zamiast szaleć na parkiecie, musisz robić sobie przerwy lub w ogóle zrezygnować z potańcówki. Scenariusz koszmarny, jednak możliwy, o ile nie zadbasz o to, co pozwoli Ci uchronić stopy przed bólem.

Aby chronić swoje stopy przed bólem podczas tańców w karnawale, powinnaś przede wszystkim zapewnić odpowiednią ochronę palcom i piętom.

Kiedy szykujesz się do wyjścia, warto choć część czasu z wielkich przygotowań zarezerwować dla stóp. Ich najbardziej narażone na urazy części to palce i pięty. Gdy skaczesz, ruszasz się, kucasz i wstajesz, to właśnie one przyjmują na siebie większość obciążeń. Jakie metody powinny być skuteczne? Poznaj je!

Ból stóp podczas tańca. Złe obuwie czyli grzech numer jeden

Odpowiedni dobór butów to podstawa. Złe obuwie to murowany ból stóp podczas tańca oraz zepsuty wieczór. Sama na pewno wiesz, jak czują się Twoje stopy po całym lub połowie dnia chodzenia na szpilkach. Podczas tańca są one jeszcze bardziej obciążone i narażone na urazy.

Najbardziej powszechnym błędem jest wybieranie się na tańce w nowym obuwiu. Niestety. Choć to oczywiste, że właśnie po to kupiłaś nowe, wysokie szpilki, by oszołomiły wszystkich na imprezie.

Co zrobić, by uchronić się przed bólem stóp w trakcie zabawy w karnawale?

 • zdecyduj się na buty, które zdążyłaś już nieco rozchodzić,
 • na tańce wybierz pantofelki a nie szpilki,
 • weź buty na zmianę do tańca

Jeżeli jednak koniecznie potrzebujesz nowych butów, specjalnie na TĘ okazję, powinnaś pamiętać o kilku rzeczach.

5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale jak-dobrac-buty

Po pierwsze, kupując obuwie w sklepie, rób zakupy w drugiej połowie dnia. Dlaczego? Wówczas, po kilku godzinach aktywności, Twoje stopy są nieco większe. Podobnie dzieje się podczas tańca. Jeżeli będziesz mierzyła buty w drugiej połowie dnia, łatwiej będzie Ci dopasować wygodne buty tak, by nie uwierały i nie cisnęły w trakcie tańca. Nie dobieraj obuwia na styk.

Po drugie, podczas doboru butów zwracaj uwagę na wykończenia palców, pięt oraz górnego podbicia. Nie mogą być ostre, źle wyprofilowane bądź posiadać uwierających przeszyć. Inaczej ból stóp podczas tańca pojawi się na pewno. Ponadto pomyśl o butach zakrytych czy zabudowanych, które ochronić Cię mogą przed urazami spowodowanymi przez innych uczestników potańcówki na parkiecie.

Po trzecie, zwracaj uwagę na materiał, z którego obuwie jest wykonane. Najlepsza będzie skóra, najgorsze – wszelkie materiały sztuczne nieprzepuszczające powietrza oraz sztywne, ograniczające ruchy.

Po czwarte – jeżeli masz taką możliwość, na czas tańca odstaw szpilki na bok. Już samo chodzenie w nich bardzo obciąża Twoje stopy, natomiast taniec na obcasie obciąża je bardziej niż bieg na długim dystansie. O ile nie jesteś zawodową tancerką bądź kobietą, która w szpilkach spędza naprawdę dużo czasu, prawdopodobnie nie przetańczysz całej nocy w szpilkach bez bolesnych tego konsekwencji.

5 trików chroniących stopy przed bólem - poznaj je!

Kiedy wiesz już, jakie dobrać buty oraz że przede wszystkim należy zadbać o palce i pięty, powinnaś poznać sposoby na to, jak chronić stopy przed bólem podczas tańca. Oto 5 trików, które pomogą Ci szaleć na parkiecie do białego rana:

5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale bol-stop
5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale zel-na-obrzeki
5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale masaz-stop
5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale rajstopy-uciskowe
5 trików chroniących stopy przed bólem podczas tańców w karnawale wkladki-do-butow
 1. Gorąca kąpiel z relaksującą solą, a także wyciągiem z kasztanowca bądź szałwii powinny poprawić nie tylko Twoje samopoczucie, lecz również krążenie w stopach. Dzięki temu zmniejszyć się powinna potliwość, a także szansa wystąpienia siniaków czy obrzęków.
 2. Żel łagodzący obrzęki to dobre rozwiązanie nie tylko przed, lecz również w trakcie imprezy. Możesz wybrać wariant w żelu lub w sprayu. Przed wyjściem na tańce najlepiej wsmarować żel w stopy, a jeżeli ból pojawi się w trakcie zabawy, użyć preparatu na złagodzenie dolegliwości.
 3. Rozmasuj i rozgrzej stopy, palce oraz pięty. Podobnie, jak przed treningiem zaleca się rozgrzewkę, by uniknąć kontuzji, tak też przed tańcem w karnawale powinnaś przygotować swoje stopy do wzmożonego wysiłku. Rozmasuj stopy nawet kilka razy w trakcie dnia, a przed wyjściem wykonaj kilka ćwiczeń, np. ruchy okrężne stóp, przysiady, stawanie na palcach. Przed imprezą staraj się też chodzić w luźnym, sportowym obuwiu, a po domu najlepiej spaceruj boso.
 4. Unikaj ściągaczy i obcisłych rajstop. Tamują dopływ krwi, a stopy “puchną” i pojawiać się mogą obrzęki. W trakcie dnia staraj się poruszać o bosych stopach, natomiast jeżeli na zabawę zakładasz rajstopy, postaraj się by były luźne i nie uciskały.
 5. Zastosuj wkładki. Pozwoli to na zredukowanie obciążenia stóp i zwiększenie komfortu. Wkładki są szczególnie zbawienne, jeżeli poruszasz się w obcasach. Znajdziesz je w drogeriach i sklepach obuwniczych. Wybierz wkładki żelowe, skórzane czy stabilizujące, w zależności od potrzeb, a na pewno zadbasz o stopy i uchronisz je od bólu podczas tańca.

Ból stóp podczas tańca. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie

Ból stóp podczas tańca w karnawale może pojawić się szczególnie u osób niewytrenowanych, które na co dzień niewiele obcują z parkietem. Niewątpliwie na balu czy dyskotece Twoje stopy dostaną wycisk i jeżeli nie są do niego przyzwyczajone, z pewnością go odczują. Co zrobić, by tego uniknąć? Najlepiej zdecydować się na ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp i znaleźć odpowiedni dla nich trening. Poniżej poznasz przykłady.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp:

 1. Wspięcia na palce

Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz palce stóp, łydki oraz poprawisz równowagę. Kilkunasto bądź kilkudziesięciokrotnie unoś, a potem opuszczaj pięty, wznosząc się na palce, najlepiej do momentu, gdy zaczniesz czuć lekkie palenie w mięśniach. Jeżeli jesteś osobą bardziej doświadczoną, możesz wykonywać ćwiczenie z lekkim obciążeniem, np. wziąć w dłonie ciężarki.

 1. Ruchy okrężne stóp

Stojąc na jednej nodze, wykonuj ruszy okrężne stopami najpierw w jedną, a potem w drugą stronę. Powtórz ćwiczenie dla lewej i prawej nogi. Dzięki niemu wzmocnisz staw skokowy, ścięgna oraz poprawisz równowagę i koordynację ruchową.

 1. Zwijanie ręcznika

Rozwiń przed sobą niewielki ręcznik i, będąc w pozycji wyprostowanej, połóż na nim jedną ze stóp. Następnie, uginając palce, postaraj się zwijać ręcznik. Pracuj około 30 sekund na jedną stopę. Palce zwijaj i prostuj możliwie jak najmocniej. W ten sposób wzmocnisz ścięgna i mięśnie palców. Alternatywą dla ćwiczenia jest – znane z dzieciństwa – przenoszenie woreczka stopą z lewej na prawą stronę.

 1. Podskoki na jednej nodze

Ćwiczenie wzmacniające łydki, mięśnie stóp i palców oraz przyzwyczajające stopy do obciążeń. Postaraj się skakać na każdej nodze około 30 sekund.

 1. Chodzenie na palcach

Przejdź się na palcach od ściany do ściany, kilka bądź kilkanaście razy, w zależności od metrażu pokoju. Bardziej zaawansowani mogą wykonywać ćwiczenie w pozycji z tułowiem pochylonym do przodu, uginając kolana podczas kroków.

 1. Rolowanie stopy na piłce

Alternatywa masażu stóp. Jeżeli masz piłeczkę tenisową bądź inną, twardą piłeczkę, stań na jednej nodze, a uniesioną stopą roluj znajdującą się na płaskim podłożu piłeczkę. Pobudzisz w ten sposób krążenie i rozmasujesz mięśnie stóp.