Wiele osób obawia się zabiegów medycyny estetycznej, choć często myślą o tym, że mogłyby one poprawić ich samopoczucie i komfort życia. Czego boimy się najczęściej? Zniekształcenia rysów twarzy, nienaturalnego wyglądu i zbyt radykalnych zmian. Nasze obawy może rozwiać prawdziwy specjalista, który uczciwie i szczegółowo omówi z nami przebieg, efekty i ryzyko związane z zabiegami.
Dobry lekarz medycyny estetycznej, czyli jaki?
Polecany. To już pierwszy sygnał, że warto rozważyć konsultację u niego. Nie mówimy jednak o poleceniach anonimowych osób na forach internetowych, ale o informacjach zasięgniętych od osób, które znamy osobiście i które są prawdziwą wizytówką pracy lekarza.
O co powinien zapytać nas lekarz medycyny estetycznej?
Pierwsze pytanie powinno pozwolić lekarzowi zorientować się, jaka jest nasza motywacja do poddania się danemu zabiegowi i jakie są dokładnie nasze oczekiwania. Dobry specjalista wychwyci nasze ewentualne zaburzone postrzeganie własnego wyglądu (i skieruje na konsultację do psychologa), a także doradzi rzetelnie, jakie zabiegi faktycznie mogą poprawić nasz wygląd, a które nie spełnią raczej naszych oczekiwań, czy też nie są nam zupełnie potrzebne (bo na przykład określone porady wizażystki w zupełności wystarczą nam do poprawy wyglądu).
Spis treści
Zabiegi na raty?
Marzysz o poprawie wyglądu, ale obawiasz się, że zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej zrujnują Twój portfel?
Aktualnie w Polsce dostępny jest system płatności za zabiegi medyczne i urodowe w systemie ratalnym.
Aby przeczytać więcej o tym sposobie finansowania, kliknij TUTAJ.
Po co w ogóle potrzebna jest konsultacja u lekarza medycyny estetycznej?
Pacjent i lekarz muszą się poznać, aby określić oczekiwania pierwszego i sprecyzować możliwości oraz zalecenia drugiego. Kolejny ważny element konsultacji to analiza dotychczasowych zabiegów, którym poddał się pacjent, a także przedstawienie lekarzowi wszystkich chorób przewlekłych (także obciążeń w rodzinie) i ostatnio przyjmowanych leków. Nie bez znaczenia jest też pytanie lekarza o nasz styl życia, planowane w najbliższym czasie zabiegi i aktywności, a nawet podróże.
Co powinien powiedzieć nam lekarz o zabiegach?
Kwalifikujący nas do zabiegów medycyny estetycznej specjalista ma obowiązek ostrzec pacjenta o ewentualnych komplikacjach zabiegu, których, mimo stałego postępu tej dziedziny, nie sposób wyeliminować. Istotne jest też omówienie dawek preparatów użytych do zabiegów wraz z efektami, które one dadzą. Celem jest oczywiście naturalny wygląd, a nie sztuka dla sztuki. Ewentualne efekty uboczne to kolejny ważny punkt takiej szczerej rozmowy. Pamiętajmy, aby nie zatajać niczego przed lekarzem (np. nadużywania alkoholu, przyjmowania leków antydepresyjnych, planowanego udziału a maratonie, postu leczniczego, itd.). Pozornie mało istotne aspekty naszego życia mogą być kluczowym czynnikiem w podjęciu decyzji o rodzaju i terminie wykonania zabiegu przez lekarza.
Fot. Shutterstock