Stres sprawia, że skóra traci swój naturalny kolor, blask i staje się ziemista, a także mniej elastyczna. Właśnie w wyniku braku elastyczności, spadku zdolności do regeneracji oraz obniżenia zawartości kwasu hialuronowego na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Efektem przewlekłego napięcia mogą być także podrażnienia i trądzik.
Nerwy wpływają także negatywnie na kondycję włosów i paznokci. W wyniku stresu zwężają się naczynia włosowate w cebulkach włosowych i macierzy paznokciowej, przez co zarówno do włosów, jak i paznokci dociera mniej substancji odżywczych. Włosy przesuszają się, wypadają i zaczynają przedwcześnie siwieć.
Ciągłe uczucie niepokoju uaktywnia również reakcje alergiczne organizmu – na skórze mogą pojawiać się czerwone wykwity, którym często towarzyszy świąd. Co więcej: może on także doprowadzić do łuszczycy lub łysienia plackowatego.
Na skutek stresu organizm ludzki zaczyna wydzielać hormony. Jednym z nich jest kortyzol, który hamuje syntezę kolagenu, przez co skóra staje się słabsza i podatna na powstawanie rozstępów. Ziemista i szorstka skóra, na której pojawiają się krostki i zaskórniki to prawdopodobnie także wpływ kortyzolu. Dodatkowo wyskoki poziom hormonu odbija się na naszych paznokciach. Stają się one słabe i matowe, mogą się rozdwajać i łamać. Wszelkie burze hormonalne mają również wpływ na kondycję naszych włosów, które w mieszkach posiadają receptory hormonalne. W efekcie włosy tracą melaninę, przez co szybciej siwiejemy.
W wyniku stresu z organizmu wypłukiwanych jest wiele substancji odżywczych, w tym antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Te z kolei zaburzają metabolizm skóry, a gdy występują w dużej ilości, uszkadzają komórki i tkankę łączną. Skóra wiotczeje, zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, tworzą się zmarszczki i odbarwienia.
To jednak nie koniec spustoszeń, jakie w naszym wyglądzie może spowodować stres. Pod jego wpływem w organizmie może się także wydzielać histamina, hormon powodujący wzmożoną pracę gruczołów. Efektem będzie pokrzywka, podrażnienie lub wysypka.
Codzienny stres odbiera nam energię i radość życia, a dodaje lat. Warto więc rozpoznać wszystkie jego przyczyny w naszym życiu i usunąć te, które się da. Często bowiem łatwiej zwalczać przyczynę niż skutki.
Przeczytaj jak botoks może pomóc w utrzymaniu dobrego nastroju