Olejki do twarzy

twarz

Orientalny zwyczaj olejkowania skóry znalazł w Europie wiele zwolenniczek. Oleje naturalne doskonale natłuszczają i odżywiają skórę. Pomagają na wiele problemów ze skórą twarzy, ciała, włosami, paznokciami, ale niewłaściwie stosowane mogą też szkodzić – potrafią wysuszyć skórę albo zatkać jej pory.

Działanie olejów

Naturalne olejki mają szerokie spectrum działania. Niesłusznie uważa się, że wyłącznie natłuszczają. Ich główne działanie polega na  wytworzeniu na powierzchni skóry filmu, który zapobiega utracie wody z głębszych warstw naskórka. Poza tym olejki:

  • dogłębnie oczyszczają,
  • wygładzają skórę,
  • regenerują ją,
  • odżywiają,
  • chronią naskórek przed utratą wody,
  • wyrównują i poprawiają koloryt skóry,
  • poprawiają wygląd blizn,
  • działają przeciwzapalnie,
  • normalizują wydzielanie sebum.

Wybór olejku

Na rynku kosmetyków olejki do twarzy są dostępne w bardzo dużym wyborze. Należy wybierać takie, które najlepiej będą odpowiadały naszej cerze. Niezależnie od tego czy cera jest tłusta, sucha czy mieszana, trądzikowa czy pozbawiona jędrności lub blasku, odpowiednio dobrany Olejki do twarzy cosmetic-oil-3164684_1280-300x200olejek poprawi jej kondycję. Ważne, aby olejki były naturalne i nie zawierały konserwantów oraz sztucznych składników chemicznych. Olejki do twarzy do celów kosmetycznych powinny być tłoczone na zimno, nierafinowane i nieoczyszczane, ponieważ zawierają wtedy najwięcej substancji odżywczych. Opakowanie oleju powinno być wykonane z ciemnego, odpornego na działanie promieni słonecznych szkła. Nawet przed otwarciem warto przechowywać olejek w lodówce – miejscu ciemnym i zimnym.

Jaki olejek do jakiej cery – wybrane propozycje

Cera ze zmarszczkami – oleje: makadamia, arganowy, z migdałów, z opuncji figowej, z pestek malin, z pestek dyni, z awokado, z pestek dzisiaj róży

Cera tłusta i mieszana – oleje: z pestek malin, z wiesiołka, z czarnuszki, z krokosza barwierskiego, z ostropestu, lniany, z sezamu.

Cera sucha – oleje: makadamia, z migdałów, z pestek róży, z pestek dyni, z opuncji figowej, oliwa z oliwek, z awokada, masło kakaowe.

Cera naczyniowa i wrażliwa – oleje: z migdałów, z opuncji figowej, z rokitnika, z ostropestu, z konopi, z ogórecznika lekarskiego, z pestek róży, lniany.

Stosowanie olejków

Olejki stosuje się zawsze na umytą, wilgotną skórę. Pomaga to olejkom lepiej się rozprowadzić i wchłonąć. Dobrym zwyczajem jest wklepywanie olejku na noc, a stosowanie kremu nawilżającego na dzień. W ten sposób uzupełnia się nawilżanie skóry, ponieważ olejki do twarzy nie nawilżają, a tylko zabezpieczają naskórek przed wody utratą. Nie wiążą cząsteczek wody w głębszych warstwach, dlatego poziom nawilżenia musi być kontrolowany poprzez aplikowanie na skórę substancji nawilżających, np. żelu albo kremu hialuronowego. Można też, zarówno rano, jak i wieczorem, stosować najpierw krem nawilżający, a następnie wklepać w skórę olejek. Stosuje się także mieszanie kremu nawilżającego z kilkoma kroplami oleju i wklepywanie tej substancji w skórę twarzy.

Na ciało olejki stosuje się po kąpieli, również na wilgotną skórę. Zaleca się minimum dwa razy w tygodniu wmasować olej w skórę. Delikatny masaż jest w tym przypadku dodatkowym dobrodziejstwem dla skóry – pobudza krążenie krwi, wspomaga regenerację tkanki skórnej i całego organizmu.

fot. Pixabay