Leczenie ortodontyczne stało się w ostatnim czasie popularne. I bardzo dobrze, ponieważ piękne zęby i uśmiech doskonale poprawiają samopoczucie. Współczesna stomatologia oferuje możliwość szybkiego uzyskania efektów.
Spis treści
Dlaczego leczenie ortodontyczne?
Przywykliśmy do myśli, że zgryz można należy korygować w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Tymczasem nie jest to prawda. Dorosłe osoby mające nierówne zęby z powodzeniem nie tylko mogą, ale powinny zadbać o zęby. Krzywe zęby są bowiem przyczyną wielu zdrowotnych komplikacji:
- zwiększają ryzyko rozwinięcia się próchnicy i chorób przyzębia, szczególnie wtedy, gdy są stłoczone, ponieważ uniemożliwiają dotarcie do wszystkie zakamarków jamy ustnej,
- przyczyniają się do kruszenia się zębów i innych mechanicznych uszkodzeń w obrębie całej jamy ustnej,
- prowadzą do problemów z dokładnym przeżuwaniem pokarmów – od tego tylko krok do kłopotów z przewodem pokarmowym,
- odpowiadają za niewyraźną mowę – mogą przyczynić się do powstania kłopotów natury psychicznej.
Dla kogo leczenie ortodontyczne?
– Zwykle do ortodonty zgłaszają się rodzice ze swoimi dziećmi, u których zauważają niepokojące sygnały, takie jak niewyraźne mówienie, oddychanie przez usta , ale głównym problemem jest zauważalna asymetria w uzębieniu. Tymczasem na leczenie ortodontyczne można zdecydować się na każdym etapie życia, nie ma górnej granicy wieku – mówi lek. dentysta Monika Stachowicz, ortodonta z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
Jeśli się spieszy – dekortykacja
O ile w przypadku dziecka czy nastolatka perspektywa 18-36-miesięcznego noszenia aparatu ortodontycznego nie jest niczym przerażającym, o tyle w przypadku człowieka dorosłego jest inaczej. Zwykle dojrzali pacjenci oczekują szybkich efektów. –Pacjentom, którzy chcą skrócić czas leczenia ortodontycznego, proponowany jest zabieg dekortykacji przyzębia, czyli delikatnego nacięcia wyrostków zębodołowych w kości szczęki. Zabieg jest mało inwazyjny, wykonuje się go nie za pomocą tradycyjnych narzędzi chirurgicznych, a metodą zwaną piezochirurgią z użyciem ultradźwiękowego urządzenia – wyjaśnia dr Stachowicz.
Po dekortykacji zęby szybciej się przesuwają, dlatego proces ich prostowania skraca się nawet do 4-6 miesięcy, w trudniejszych przypadkach trwa do 12 miesięcy. Szybkie tempo prostowania się zębów wymaga jednak częstszych niż przy standardowej procedurze wizyt u stomatologa. Po dekortykacji powinny się one odbywać co dwa tygodnie. W czasie wizyty stomatolog nadzoruje postęp leczenia i dostosowuje do niego aparat.
Zabieg dekortykacji może być przeprowadzany zarówno przy niewielkich, jak i poważnych wadach zgryzu. Nie wywołuje dolegliwości bólowych, nie prowadzi do powstania opuchlizny. Po jego wykonaniu praktycznie od razu można powrócić do wykonywania codziennych czynności. Średni koszt zabiegu dla jednego łuku zębowego to ok. 1000 zł. Kredyt na zabieg pozwoli sfinansować dekortykację w ratach, podobnie jak całe leczenie ortodontyczne.
Chociaż dekortykacja wymusza częstsze wizyty kontrolne, to ma jedną niezaprzeczalną zaletę: nawet czterokrotnie skraca czas uzyskania zdrowego, równego uzębienia.