Operacja nosa- zalecenia przed i pooperacyjne

Piękny nos

Operacja plastyczna nosa, czyli rhinoplastyka to zabieg zmieniający kształt nosa poprzez zmianę wielkości i położenia znajdujących się w nim kości lub chrząstek. Można w ten sposób zmienić jego wielkość, zwęzić szerokość nozdrzy lub zmienić kształt czubka. Głównym celem zabiegu jest dopasowanie kształtu i wielkości nosa do twarzy pacjenta, ma więc charakter głównie estetyczny, chociaż czasami wiąże się też z poprawieniem funkcji oddychania, na przykład w przypadku krzywej przegrody nosowej. Jak należy się przygotować do operacji nosa? Ile trwa okres rekonwalescencji? Czy są jakieś przeciwwskazania co do korekcji nosa?

Jak należy przygotować się do operacji?

Operacja nosa- zalecenia przed i pooperacyjne operacjae-1280Operacja nosa nie należy do rutynowych zabiegów. Dlatego pacjent powinien się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim na taką operację mogą się zdecydować osoby, u których skończył się już proces wzrostu. Należy wykonać też niezbędne badania, które zaleci lekarz, by sprawdzić, czy nasz stan zdrowia kwalifikuje nas do zabiegu. Chodzi o morfologię, badanie grupy krwi, badanie układu krzepnięcia, EKG oraz szczepienia przeciwko WZW B. Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować aspiryny i jej pochodnych, a także ziołowych suplementów diety, które mogłyby rozrzedzać krew i w efekcie spowolnić jej krzepliwość. Lekarz może zalecić natomiast zastosowanie przez jakiś czas przed operacją leków, które wzmocnią organizm przed operacją nosa. Na 2-4 tygodni przed zabiegiem zaleca się ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia papierosów. Konkretne zalecenia przedoperacyjne mogą się różnić w zależności od rodzaju planowanego zabiegu oraz naszego stanu zdrowia, dlatego należy pozostawać w ścisłym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym oraz dokładnie trzymać się jego wskazówek.

Operacja nosa – przebieg

Operacja nosa- zalecenia przed i pooperacyjne operacja-1280

Przebieg korekty nosa będzie zależał od wybranej metody. Do wyboru mamy metodę otwartą i zamkniętą. Metoda otwarta jest bardziej inwazyjna – polega ona na nacięciu tkanki, przez co zostaje blizna i obrzęk po zabiegu. Niemniej w tej metodzie o wiele łatwiej modelować nos, co daje większe możliwości i lepsze efekty. Z kolei metoda zamknięta nie wymaga nacinania tkanek i jest ogólnie mniej inwazyjna, ale ze względu na jej ograniczone możliwości nie zawsze można ją zastosować. Niezależnie od wybranej metody operacja nosa zazwyczaj przebiega w znieczuleniu ogólnym, a po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu minimum jeden dzień.

Jestem po operacji nosa – co dalej?

Po zakończonej rhinoplastyce najważniejsze jest, by nos przez jakiś czas pozostawał w usztywnieniu. W tym celu stosuje się tamponadę przewodów nosowych oraz gips. Istotne jest, by opatrunek pozostawał suchy, dlatego trzeba go regularnie kontrolować. Tamponada powinna być założona na około 24 – 48 godziny po zabiegu, natomiast opatrunek na jakieś 7 – 10 dni. Normalnymi objawami po operacji nosa jest obrzęk wokół niego oraz oczu, który może się utrzymywać nawet miesiąc po zdjęciu opatrunku. Często jest to powodem niepokoju u pacjentów, ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać – to normalne objawy w procesie gojenia. Aby je złagodzić, warto stosować zimne okłady, zwłaszcza przez pierwsze dwa dni od zabiegu, a także dużo odpoczywać z uniesioną nieco wyżej głową.

Ile trwa proces rekonwalescencji?

Operacja nosa- zalecenia przed i pooperacyjne operacja2-1280Po zdjęciu opatrunków operowany nos nadal będzie wrażliwy i delikatny, wciąż też mogą utrzymywać się opuchlizna i zasinienie. Dlatego bardzo ważne jest właściwe dbanie o nos w okresie rekonwalescencji. Przez minimum osiem tygodni należy bardzo ostrożnie oczyszczać nos z wydzieliny, w miarę możliwości unikać kichania, a także gwałtownego wydmuchiwania nosa. Poza tym po operacji nosa może wystąpić ból o różnym nasileniu, dlatego dobrze mieć w domu środki przeciwbólowe zapisane przez lekarza. Ponadto przez pierwsze tygodnie od operacji trzeba unikać czynności, do których wykonywania potrzebne są mięśnie twarzy oraz w obrębie twarzy, gdyż może to powodować nasilanie bólu. Chodzi o długotrwałe żucie pokarmu, długotrwałe mówienie i śmianie się, co angażuje mimikę twarzy. Po korekcji nos jest wrażliwy nie tylko na dotyk, ale też temperatury, dlatego należy unikać wystawiania go na mocne promienie słoneczne lub na mróz. Niewskazany jest też intensywny wysiłek fizyczny oraz pływanie w pierwszym miesiącu od operacji. Proces rekonwalescencji powinien więc potrwać od jednego do półtora miesiąca. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli przejść go bez komplikacji.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Operacja nosa- zalecenia przed i pooperacyjne medi

Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów, również zabieg korekcji nosa bywa niewskazany. Jak wspomnieliśmy wcześniej, korekcja nosa nie zostanie wykonana u osób, u których proces dojrzewania i wzrostu jeszcze się nie zakończył. Przyjmuje się, że granica wiekowa wynosi 16 lat u kobiet i 18 lat u mężczyzn, chociaż część specjalistów skłania się, by u wszystkich osób, bez względu na płeć, granica wiekowa wynosiła 18 lat. Inne przeciwwskazania wiążą się ze stanem zdrowia pacjenta. Nie można wykonać operacji nosa u osób z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, niedokrwistością, chorobami zakrzepowo-zatorowymi, stanami zapalnymi zatok oraz cukrzycą. Zabieg nie zostanie przeprowadzony także u osób, u których istnieją przeciwwskazania do podania środka znieczulającego.