Lato to najlepszy czas na ozdabianie ciała! Tatuaż z henny to fantastyczna alternatywa dla trwałych tatuaży albo tymczasowych, wykonywanych za pomocą naklejki. Jest łatwy do wykonania właściwie dla każdego, kto potrafi malować i ma odrobinę cierpliwości. Henna szybko się zmywa, nie pozostawia trwałych śladów na skórze, a pasta zrobiona z ziołowego proszku jest bezpieczna.
Spis treści
Historia tatuaży z henny
Pierwsze tatuaże z henny robiono już 5000 lat temu za pomocą naturalnego barwnika roślinnego. Metody tej używano i używa się do dzisiaj w Pakistanie, Indiach, Iranie oraz w wielu krajach afrykańskich. W starożytnym Egipcie stosowano ją do zdobienia ciał zmarłych faraonów. Dzisiaj przede wszystkim w Indiach panny młode mają ozdobione stopy oraz dłonie wzorami, które są symbolami religijnymi. Henna powstaje ze sproszkowanych liści oraz pędów lawsonii bezbronnej, nie ma więc żadnych dodatków drażniących, ani nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. Z henny korzystają nawet kobiety w ciąży, kiedy chcą farbować włosy lub przyciemnić brwi i rzęsy.
Jak zrobić tatuaż z henny?
Każdy może samodzielnie zrobić tatuaż z henny za pomocą kilku akcesoriów. Oczywiście najważniejszym jest henna, czyli ciemna pasta, którą można kupić w sklepie i rozrobić za pomocą ciepłej wody. Do nakładania pasty na skórę używa się aplikatora dostępnego w specjalistycznych sklepach, ale na początek wystarczy nawet butelka po wodzie utlenionej czy kroplach do oczu. Henna powinna powoli wypływać z końcówki pojemniczka podczas rysowania wzoru na skórze. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu miejsca pracy ręcznikiem oraz o założeniu gumowych rękawiczek, ponieważ henna barwi także tam, gdzie akurat sobie tego nie życzymy. Czarna plama na dywanie może znacznie popsuć humor.
Szablony do tatuażu
Chociaż tatuaż można narysować według własnych potrzeb i tak, jak podpowiada wyobraźnia, warto też przygotować szablon. W Internecie znaleźć można bardzo dużo gotowych wzorów oraz grafik, które pomagają w wykonaniu ładnego rysunku. Aby nanieść wzór na skórę, trzeba jednak mieć kalkę, na której wydrukujemy kontury. Po naniesieniu na skórę konturów można nanosić aplikatorem hennę. Później należy poczekać, aż całość wyschnie i pilnować, by tatuaż nie miał kontaktu z wodą przez minimum 5 godzin. To czas niezbędny do tego, by dobrze się utrwalił. Zaschniętą warstwę henny można delikatnie usunąć ze skóry.
Tatuaż z henny wykonany przez profesjonalistę
Podczas pobytu na wakacjach można tatuaż z henny wykonać u osoby, która zajmuje się tym zawodowo. Często widzimy rozłożone stragany i artystów zachęcających do ich wykonania. Można wtedy wykorzystać okazję i wybrać najbardziej skomplikowane wzory. Prosty tatuaż kosztuje od 10 zł, a większy i wymagający więcej pracy około 100 zł. Koszt więc nie jest przesadnie wygórowany.
Czas trwania zabiegu zależy oczywiście od wzoru, ale też od wprawy osoby, która rysunek wykonuje. Na takie tatuaże chętnie decydują się nie tylko dorośli, ale i dzieci, jednak korzystanie z usługi może nieść za sobą pewne zagrożenie.
Co roku media donoszą o przypadkach poparzeń po zabiegu wykonania henny. Warto zdać sobie sprawę z tego, że henna ma kolor brązowy, czerwony lub zielony, a to, jak intensywny będzie kolor rysunku na skórze, zależy od czasu i miejsca, w którym została ona położona. Od razu po nałożeniu henna jest czerwona, a dopiero po kilku dniach brązowieje. Jeśli henna ma kolor czarny, oznacza to, że jej skład nie jest w stu procentach naturalny i być może był uzupełniony o parafenylenodiaminę. Jest to substancja, która może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną, od nieszkodliwej wysypki po owrzodzenia i trwałe, bolesne rany i blizny. Konsekwencje wykonania tatuażu mogą więc być drastyczne i utrzymywać się do końca życia. Dlatego albo należy dokładnie sprawdzić skład używanej henny, albo zwrócić uwagę na jej kolor.
Przez ile dni utrzymuje się tatuaż z henny na skórze?
Wszystko zależy od tego, jakiej użyto henny i jak długo była ona nałożona na skórę, zanim ją umyliśmy. Średnio utrzymuje się on na skórze od 7 dni do 5 tygodni. Nie powinno się też skóry z henną długo moczyć w kąpieli i pod prysznicem, nie można wykonywać peelingów, ani innych zabiegów złuszczających. W przypadku wypoczynku nad morzem czy jeziorem jest to poważna wada posiadania tatuażu z henny.