Farbowanie włosów nie tylko ukrywa pierwsze siwe włosy, ale także pozwala wzmocnić ich naturalny kolor i jest świetnym sposobem na szybką zmianę wyglądu. Popularne farby do włosów, które można nałożyć w domu lub z których korzystają fryzjerzy, mają jednak swój naturalny odpowiednik. Chemiczne środki można więc odstawić, zwłaszcza kiedy włosy po wielokrotnym farbowaniu nimi są zniszczone.
Spis treści
Zalety stosowania henny
Henna do farbowania włosów poprawia strukturę włosów, wzmacnia je, pogrubia, nadaje włosom trwały kolor i piękny połysk. Z czego więc się składa? Prawdziwa henna składa się tylko z ziół i nie ma żadnych chemicznych dodatków. Jest też dostępna i tania, bo można ją kupić w drogerii za 4 zł. Wbrew obiegowej opinii nie oblepia włosów i nie zaburza ich naturalnych procesów. Barwnik przenika do kory włosa, w miejsce, gdzie znajdują się włókna keratynowe oraz pigment, łączy się z nimi i nadaje włosom nowy kolor. Z henny mogą korzystać też kobiety w ciąży, pozbawiona jest bowiem chemicznych, drażniących dodatków, jest produktem naturalnym.
Ile henny użyć?
To, ile henny zużyjemy podczas farbowania, zależy od długości włosów. Na średnio-długie włosy wystarcza około 100 gramów henny, czyli jedno opakowanie, chociaż pamiętać należy, że hennę nakłada się grubą warstwą.
Henna pokryje siwe włosy
To znakomita informacja dla osób, które za pomocą henny chcą pozbyć się siwych pasemek. Bo chociaż siwy kolor też jest modny, to dojrzałe panie wolą je farbować na rudo, blond czy kolor kasztanowy.
Jak farbować włosy henną?
Osoby, które pierwszy raz sięgają po hennę, powinny dokładnie przeczytać instrukcję z opakowania i powstrzymać się od wszelkich eksperymentów, które zarezerwowane są dla osób doświadczonych. Na szczęście farbowanie wcale nie jest trudne.
Farbowanie henną krok po kroku
Na początek należy umyć włosy szamponem z dodatkiem sody, którą można kupić w każdym sklepie spożywczym. Otwiera ona łuski włosów i ułatwia wnikanie do nich barwnika. Później można dokładnie wymieszać proszek z ciepłą, ale nie wrzącą wodą i kilkoma kroplami soku z cytryny lub pomarańczy, a powstałą papkę grubo nałożyć na włosy. Głowę należy owinąć folią spożywczą i na całość nałożyć zwinięty ręcznik, który zapewni włosom ciepło. Po kilku godzinach można hennę zmyć wodą. Szamponu do włosów można użyć dopiero po 2 dniach od farbowania.
Dodatki do henny
Osoby doświadczone w farbowaniu włosów henną mogą pokusić się o dodanie do niej składników. Można użyć soli, by przedłużyć efekt farbowania lub soku z jabłek, pod warunkiem, że nie korzystamy z mieszanek indygo. Kiedy chcemy uzyskać wyrazisty czerwony kolor włosów, zamiast wody można użyć podgrzanego czerwonego wina. Kolor czarny na włosach można wzmocnić, zamieniając wodę na czarną herbatę, jednak mieszanka taka może mocno wysuszać. Kiedy do henny dodamy miodu, jogurtu lub mleka, włosy będą po zabiegu mniej wysuszone. Dodanie odrobiny cynamonu lub goździków pobudzi z kolei cebulki włosowe do wzrostu.
Jak pielęgnować włosy farbowane henną?
Aż przez tydzień od farbowania włosów należy unikać nakładania na nie olejów i silikonów, ponieważ substancje te utrudniają farbie wnikanie we włosy. Włosy można farbować henną co 6 tygodni. Do ich mycia należy używać tylko łagodnych szamponów i warto stosować kosmetyki silnie nawilżające.
Wady farbowania włosów henną
Chociaż henna ma niewątpliwie wiele zalet, to warto poznać jej wady. Pierwszą i chyba najważniejszą, jest czas, jakiego wymaga odpowiednie zafarbowanie. Hennę należy trzymać na włosach przynajmniej dwie godziny, a to wyklucza szybką zmianę fryzury. Henna ma także intensywny zapach, który utrzymuje się nawet przez kilka dni, a włosów nie wolno myć szamponem nawet przez kolejne 2 dni od farbowania. Może też przesuszać włosy. Farbowanie bywa też ryzykowne, bo efekt ostateczny jest trudny do przewidzenia i zależy od struktury włosów oraz naturalnego ich odcienia, a kolor jest tak trwały, że nie można go usunąć w żaden sposób. Na hennę nie powinny decydować się panie, które mają naturalne loki i fale, ponieważ henna prostuje włosy.