Jak szybko schudnąć? Czy to jest możliwe?

Jak szybko schudnąć?

Odchudzanie to temat ważny i zawsze na czasie. Wbrew pozorom nie oznacza jedynie zgubienia kilku kilogramów przed urlopem czy zainteresowania dietami cud, tabletkami, które pomogą schudnąć szybko i bez wysiłku. Bardzo istotne zagadnienia to nadwaga i otyłość, które stają się coraz poważniejszym problemem w wielu krajach rozwiniętych.

Nadwaga i otyłość – problem na skalę światową

Zachodnie społeczeństwa w coraz większym zakresie składają się z osób z nadwagą albo otyłych. Jeszcze do niedawna tak postrzegano głównie Stany Zjednoczone. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, przyczyniającą się do chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych. Może także zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Szacuje się, że ok. 60% mężczyzn i prawie 50% kobiet w Polsce zmaga się z nadwagą lub otyłością. Co gorsza stale rośnie odsetek dzieci, których dotyczy ten problem.

Odchudzanie to nie moda

Jest problem, a zatem trzeba szukać jego rozwiązań. Można wręcz mówić o „modzie na odchudzanie”. Co oznacza, że jest to po prostu znakomity biznes. Oczywiście jest wielu specjalistów, lekarzy, są poradnie i kliniki, które rzeczywiście pomagają walczyć ze zbędnymi kilogramami. Nie brakuje także cudownych specyfików, wciąż trafiamy na kolorowe i magiczne reklamy, które obiecują spektakularne rezultaty przy minimum wysiłku. Niestety, nic nie dzieje się samo, a kluczem do sukcesu jest zawsze zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, często niezbędne są zabiegi na odchudzanie, w tym również operacje chirurgiczne. Biorąc pod uwagę troskę o zdrowie, życie oraz… finanse, warto przyjrzeć się bliżej metodom na odchudzanie.

Jak szybko schudnąć? Czy to jest możliwe? dieta-odchudzanieDiety i odchudzanie

Bez diety nie ma odchudzania. Niestety jest ich wiele, nie zawsze sami potrafimy wybrać optymalny sposób żywienia. Taki, które będzie zdrowy, sprawdzi się na długofalowo i nie skończy się efektem jo-jo. Głodówki, restrykcyjne diety eliminacyjne to z reguły rozwiązania chwilowe, obciążające organizm. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u profesjonalnego dietetyka. Niezależenie od tego czy chodzi o zgubienie kilku kilogramów czy o walkę ze znaczną nadwagą. Dieta musi zapewniać wszystkie niezbędne składniki i nie może być oparta tylko na wyrzeczeniach, bo wtedy trudno utrzymać ją na dłuższą metę.

Produkty light – bardzo często to dietetyczna pułapka. Nie zawsze zawierają rzeczywiście dużo mniej cukru czy tłuszczu. Ponadto udowodniono, że pobudzają apetyt, wywołują poczucie, że można jeść bezkarnie. Często organizm „oszukany” słodzikami zamiast cukru, zaczyna domagać się kolejnej dawki węglowodanów. Dlatego ważne jest spożywanie odpowiednich ilości dobrej jakości produktów.

Czy istnieją cudowne tabletki na odchudzanie

Suplementy diety to dziś prawdziwy przemysł. Doskonale zrealizowane magiczne reklamy zapewniają o skuteczności działania ich składników, o spalaniu tłuszczu, hamowaniu apetytu, poprawie metabolizmu. Warto wiedzieć, że suplementy bez recepty zawierają niewielką dawkę substancji czynnych, a zatem mogą jedynie wspierać odchudzanie oparte przede wszystkim na odpowiedniej diecie i aktywności. Leki na odchudzanie to zupełnie inna kwestia, zawierają wyższe dawki substancji czynnych, ale ich stosowanie wiąże się praktycznie zawsze z skutkami ubocznymi. Dlatego są dostępne na receptę. Jeden z leków stosowanych do niedawna został np. wycofany ze sprzedaży ze względu na ryzyko objawów ciśnieniowych, krążeniowych. Inny może powodować problemy ze strony układu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, wzdęcia). Jak widać nie są to zwykle tabletki na odchudzanie z telewizyjnych spotów, tylko leki stosowane przy znacznej otyłości, pod kontrolą lekarza.

Jak szybko schudnąć? Czy to jest możliwe? aktywnosc-a-odchudzanieNie ma odchudzania bez aktywności

Aktywność fizyczna jest praktycznie nieodzowną częścią zdrowego i efektywnego odchudzania. Oczywiście tu także nie ma jednej słusznej koncepcji. Inna forma zdrowego ruchu jest wskazana dla młodej osoby, która chce stracić kilka centymetrów w biodrach, a inna dla dojrzałego pacjenta z BMI powyżej 30. A zatem jak najbardziej wskazana jest profesjonalna porada i opieka trenera, instruktora. Na pewno warto zrezygnować od czasu do czasu z jazdy samochodem na rzecz przechadzki, zamienić popołudnie przed telewizorem na spacer.

Problem większej wagi

Wiemy, że otyłość to niemalże epidemia i że jest zagrożeniem dla zdrowa i życia. Może być spowodowane złą dietą, błędami żywieniowymi i brakiem ruchu. Jest też efektem:

 • chorób o podłożu hormonalnym,
 • schorzeń genetycznych,
 • chorób metabolicznych,
 • zażywania leków, np. przeciwpadaczkowych, przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych czy neuroleptyków.

Dlatego w tym przypadku wręcz niezbędna jest opieka lekarza, najczęściej pacjenci trafiają wówczas do specjalisty w dziedzinie bariatrii. Kompleksowa kuracja i leczenie mogą obejmować różne metody, począwszy od zaleceń dietetycznych, rehabilitacji, ćwiczeń, przez farmakologię aż po zabiegi na odchudzanie z zakresu chirurgii otyłości. Celem takich operacji jest przed wszystkim:

 • mniejsze uczucie głodu i sytość po zjedzeniu małych posiłków,
 • redukcja ilości przyjmowanych pokarmów,
 • eliminacja działania żołądka w części, która produkuje grelinę – hormon odpowiedzialny za sygnały głodu.

Rodzaje zabiegów chirurgicznych Oferta klinik specjalizujących się w chirurgicznym odchudzaniu obejmuje zabiegi restrykcyjne, wyłączające i stanowiące kombinację powyższych. Są to m.in. operacje takie jak:

 • zmniejszanie żołądka,
 • opaska żołądkowa,
 • balon żołądkowy,
 • by-pass żołądkowy,
 • rękawowa resekcja żołądka,
 • wyłączenie żołądkowo – trzustkowe,
 • wyłączenie części jelita z procesu wchłaniania

Operacje bariatryczne to zawsze zabiegi ze szczególnych wskazań, dlatego tak ważna jest profesjonalna opieka medyczna.

Zdrowie jest bezcenne, ale…

…troska o zdrowie bywa kosztowna. Nie inaczej jest z odchudzaniem – profesjonalne zabiegi w klinikach medycyny estetycznej i z zakresu chirurgii, nie należą do tanich. Z drugiej strony wielu procedur medycznych nie obejmuje refundacja NFZ. Nie bez powodu finasowanie usług medycznych w systemie ratalnym zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Po obu stronach – pacjentów oraz klinik i gabinetów lekarskich.Jak szybko schudnąć? Czy to jest możliwe? medi-raty-baner

Liderem jest tu system MediRaty, pionier na tym jakże specyficznym rynku. Oferta MediRaty obejmuje finansowanie zabiegów zarówno w placówkach partnerskich, jak i na podstawie faktury po-forma z innych placówek.

Procedury są uproszczone, a system spłat i wysokości rat dostosowane do możliwości i potrzeb pacjentów. Odchudzanie na raty? Jak najbardziej. Pamiętajmy, że otyłość to nie tylko problem estetyczny. Osoby otyłe częściej chorują na nadciśnienie, cukrzycę, choroby dróg żółciowych miażdżycę, zwyrodnienia stawów, nowotwory, schorzenia hormonalne. Niestety osoby otyłe żyją średnio o 10 lat krócej…