Piękne słoneczne dni sprawiają, że zrzucamy z siebie zbędne ubrania i odsłaniamy nogi. By przyciągały one męskie spojrzenia i wzbudzały zazdrość innych kobiet, nie muszą być wcale długie i smukłe. Ważne by były zadbane, a co za tym idzie gładkie!
Spis treści
Jaskiniowcy prekursorami depilacji
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, historia depilacji sięga czasów prehistorycznych. Naukowcy dowodzą, że już 30 tysięcy lat p.n.e. powstały pierwsze prymitywne maszynki do golenia. Ludzie pierwotni robili je z ostrych kamieni, a owłosienie usuwali wyłącznie w celach praktycznych.
Z kolei depilacja u starożytnych Egipcjan związana była z okultyzmem a także statusem społecznym.
Egipcjanie pozbywali się włosów przy pomocy ostrych muszelek, oszlifowanych kamieni, używali również wosku z żywicy i miodu. Te metody zostały rozpowszechnione i stały się „modne” w całym świecie antycznym. Współcześnie owłosienie również jest passé.
Jednak w przeciwieństwie do naszych przodków, dziś mamy całą gamę sposobów depilacji, które możesz wykonać w zaciszu swojego domu.
Raz ciach i po sprawie
Najprostsze oraz najszybsze jest usuwanie owłosienia przy pomocy maszynki do golenia. Nie warto jednak podkradać jej swojemu mężczyźnie. Nasze włoski różnią się grubością od męskiego zarostu. Poza tym na rynku dostępne są różne modele maszynek specjalnie stworzonych dla kobiet i z myślą o kobietach.
Co oferują nam producenci? W sklepach znajdziemy maszynki ze specjalnie wyprofilowanym uchwytem, dzięki któremu podczas golenia maszynka nie wyślizgnie się nam z ręki. Niektóre wyposażone są nawet w pięć ostrzy, by golić dokładnie nawet najkrótsze włoski. Wiele modeli posiada specjalne osłonki, dzięki którym depilację wykonamy bez skaleczeń.
Maszynki dla kobiet posiadają również paski nawilżające z witaminami i olejkami, łagodzącymi podrażnienia. Depilacja maszynką choć szybka, niestety nie daje trwałego efektu. Włoski odrastają już po kilku dniach i to w dodatku ciemniejsze i mocniejsze.
Co można więcej
Zdecydowanie trwalsze rezultaty osiągniemy stosując depilator elektryczny. W tym przypadku gładką skórą możemy cieszyć się około 2-3 tygodni. Depilatory wyposażone są w szybko obracające się pęsety lub dyski, które wyrywają włoski wraz z cebulkami. Niektóre z nich nawet te bardzo krótkie.
Usuwanie owłosienia depilatorem jest zabiegiem skutecznym, ale nie należący do przyjemnych. Dlatego też wiele tego typu urządzeń wyposażonych jest w nasadki chłodzące lub masujące, by złagodzić uczucie bólu. Co ważne, po depilacji włoski odrastają jaśniejsze i cieńsze. Mankamentem jest to, że mogą wrastać w skórę. Ale i na to jest rada. Po depilacji skórę można na przykład wymasować i nawilżyć kremem lub balsamem. Jeżeli nadal problem będzie istniał, warto sięgnąć po produkty złuszczające lub specjalne kremy na wrastające włoski po depilacji. Pamiętajmy, by przyniosły efekty trzeba stosować je systematycznie.
Jak w salonie kosmetycznym
Depilacja woskiem na ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów na niechciane włoski. Odrastają one jaśniejsze i rzadsze, a skóra pozostaje gładka nawet przez 4 tygodnie. Zabieg ten wykonywany w gabinetach kosmetycznych można z powodzeniem zrobić w domu. Do tego, oprócz wosku potrzebny jest podgrzewacz, dzięki któremu produkt do depilacji osiągnie płynną konsystencję.
Wosk nakłada się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. W ten sam sposób należy przykleić na niego pasek bawełniany lub flizelinowy.
Po dociśnięciu odrywa się go energicznym ruchem, tym razem w przeciwnym kierunku, pod kątem 40 stopni. Pasek taki można wykorzystywać kilkakrotnie.
Po zabiegu pozostały na skórze wosk usuwa się wacikiem nasączonym oliwką. Na rynku dostępne są również woski, do których usuwania nie trzeba stosować pasków. Taki wosk po zastygnięciu podważa się i odrywa wraz z włoskami. Metoda z użyciem wosku, podobnie jak w przypadku stosowania depilatora, jest bolesna, ale efekty na pewno nas zadowolą.