Kawitacja ultradźwiękowa jest jedną z metod pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warto wypróbować ją w przypadku otyłości i kłopotów z pozbyciem się nadmiernych kilogramów, ponieważ jest metodą skuteczną i mało inwazyjną. Należy jednak pamiętać, że kawitacja ultradźwiękowa nie jest metodą odchudzania, a jedynie wspomagającą zredukowanie tkanki tłuszczowej w tych miejscach, w których mimo diety i ćwiczeń trudno to uzyskać (brzuch, pośladki, wewnętrzna strona ud i ramion, okolice kolan).
Spis treści
Kawitacja jak wymiatacz
Kawitacja, jako zjawisko fizyczne, przebiega bardzo gwałtownie. Polega na przemianie substancji z fazy ciekłej w fazę gazową, której to przemianie towarzyszy powstawanie pęcherzyków kawitacyjnych. Pęcherzyki te pulsują i rozrastają się, tworząc przy tym zmiany ciśnienia prowadzące do wystąpienia lokalnych fal uderzeniowych.
W przypadku kawitacji ultradźwiękowej wykorzystywanej w walce z otyłością pęcherzyki powstają pod wpływem ultradźwięków o określonej mocy. Oddziałując nimi na komórki tłuszczowe występujące bezpośrednio pod skórą, uzyskuje się efekty na wybranych partiach ciała. Fale uderzeniowe powstałe w wyniku kawitacji rozrywają błony komórek tłuszczowych i bezpowrotnie je niszczą. Trójglicerydy z rozerwanych komórek tłuszczowych wydostają się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd w większości są transportowane przez naczynia włosowate do wątroby i tam metabolizowane. Te, które nie przedostaną się do wątroby (ok. 1/3) są niszczone przez makrofagi – komórki układu odpornościowego.
Częstotliwość zabiegów
Pojedynczy zabieg, w zależności od partii ciała, na którym jest wykonywany, trwa od 15 do 30 minut. Kawitacja daje efekty wówczas, gdy jest przeprowadzona w serii zabiegów. Ich liczbę i częstotliwość ustala lekarz w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej jest to 6-12 zabiegów w odstępach tygodniowych, ale w przypadku dużego nagromadzenia tłuszczu w okolicy danej partii ciała może być przeprowadzana również 2 razy w tygodniu.
Efekty zabiegu
Kawitacja ultradźwiękowa nie tylko redukuje tkankę tłuszczową w wybranych miejscach ciała. Wzrost metabolizmu komórek i przyspieszone w wyniku działania ultradźwięków krążenie krwi zwiększają elastyczność i jędrność skóry. Z wyraźną redukcją tkanki tłuszczowej idzie również efekt antycellulitowy, ponieważ ultradźwięki, przyspieszając rozkład adipocytów, komórek tłuszczowych, stymulują także pracę układu limfatycznego do szybszego działania. Tym samym następuje szybsze usuwanie z organizmu toksyn, a skóra nabiera zdrowego wyglądu. Utrzymywanie się efektów zabiegu w bardzo dużej mierze zależy od pacjenta. Niezbędne jest przestrzeganie prawidłowej diety i zachowanie aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie.
Na to trzeba zwrócić uwagę
Kawitacja ma wiele zalet, jednak w związku z tym zabiegiem trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
1. Ultradźwięki nie są obojętne dla organizmu, dlatego zabiegu nie wykonuje się w okolicy szyi i głowy, jajników, a także miąższowych narządów wewnętrznych: wątroby, śledziony, nerek.
2. Istnieją przeciwwskazania do wykonania kawitacji. Są to ciąża, choroby nowotworowe, choroby wątroby i nerek, zakrzepowe zapalenie żył, łuszczyca, a także posiadanie stymulatora serca i metalowych implantów. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków sterydowych, aspiryny i leków przeciwzapalnych na 2 tygodnie przed zabiegiem. O wszystkich przyjmowanych lekach należy poinformować przed zabiegiem lekarza.
3. Przed każdym zabiegiem należy przygotować organizm poprzez bardzo dobre nawodnienie. Funkcję tę spełnia wypijanie przez kilka dni przed kawitacją ok. 1-1,5 l niegazowanej wody więcej niż zazwyczaj. Pomaga to nawet o ok. 40% efektywniej przeprowadzić zabieg. Po zabiegu też należy spożywać więcej wody, aby wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn.
4. Zabieg kawitacji należy wykonywać przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego celu żeli lub kremu, które są nośnikami ultradźwięków i pozwalają na penetrację tkanki tłuszczowej na bezpieczną głębokość.
5. Kawitację powinie wykonywać doświadczony specjalista, ponieważ tylko specjalistycznie przeszkolony personel gwarantuje skuteczne i bezpieczne wykonanie zabiegu.
Koszt kawitacji
Jeden zabieg kawitacji to, w zależności od partii ciała, koszt od ok. 80-100 zł, zatem seria 12 zabiegów kosztuje od ok. 960-1200 zł. Serię zabiegów kawitacji można opłacić w ratach.
Kawitacja ultradźwiękowa jest zabiegiem, który pomaga uzyskać widoczne efekty wysmuklenia i ujędrnienia ciała. Sprawdza się jako nieinwazyjna metoda pozbycia się tkanki tłuszczowej z miejsc, z których trudno ją usunąć przy pomocy diety czy ćwiczeń. Zabieg wykonany przez specjalistę, przy użyciu profesjonalnych preparatów jest skuteczny i bezpieczny.