Dyskretne modelowanie ust

Modelowanie ust kwasem hialuronowym to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów medycyny estetycznej. Jeszcze kilka lat temu pacjentkom zależało przede wszystkim na powiększeniu objętości warg. Obecnie najczęściej nawilżamy je i poprawiamy ogólną kondycję ust. O tym, jak robić to rozsądnie mówi dr n. med. Mira Pietrewicz z Gabinetu Dermatologii Estetycznej Dermestetica w Białymstoku.

Co decyduje o tym, że coraz więcej osób chętnie poddaje się zabiegowi wstrzyknięcia w usta kwasu hialuronowego? – Młode kobiety przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu, a usta są jego istotnym i ciekawym elementem. Poza tym okolica ust to bardzo ważny obszar mimiczny. Gdy mówimy, wyrażamy emocje, obok oczu używamy do tego właśnie naszych ust. Oznacza to, że pozostają one niemal w ciągłym ruchu i naturalnie skupiają na sobie uwagę innych. A ponieważ zależy nam, aby pozostawiać po sobie jak najlepsze wrażenie, chętnie podkreślamy usta, poddając je różnego rodzaju zabiegom upiększającym. Kwas hialuronowy świetnie się do tego celu nadaje – wyjaśnia dr Mira Pietrewicz.

Warto wiedzieć

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie wymaga specjalnych przygotowań, ale jest kilka aspektów, o których powinniśmy pamiętać. Po ostrzyknięciu ust kwasem hialuronowym może pojawić się obrzęk oraz zasinienie w miejscach wkłuć. Z tego względu lepiej umówić się do lekarza przed dniem wolnym. Przed wykonaniem zabiegu należy również ustalić z lekarzem przewidywany wygląd ust po podaniu preparatu. Modelowanie ust zyskało szczególną popularność, gdy na potrzeby medycyny estetycznej odkryto kwas hialuronowy. O jakich zasadach możemy mówić w odniesieniu do tego zabiegu? – Obecnie przyjęła się zasada: im mniej, tym lepiej, a więc stawia się na naturalność. Większości pacjentek nie podobają się usta, po których można poznać, że coś było z nimi robione. W odpowiedzi na te oczekiwania na początek zalecam zwykle dawkę 0,5 ml. Taka ilość kwasu pozwala wyraźnie odżywić usta, bez ryzyka ich nienaturalnego uwydatnienia. W tym celu najlepiej sprawdzają się preparaty o mniejszych gęstościach, przeznaczone do pierwszych wypełnień, na przykład te z szerokiej gamy wypełniaczy szwajcarskiego producenta Teoxane Laboratories. Czasem, na wyraźne życzenie pacjentki, można podać więcej preparatu o większej gęstości. Pamiętajmy jednak, że usta mogą zaskakiwać. Zwykle potrzeba czasu, aby uzyskać optymalny efekt, ponieważ kwas hialuronowy musi ułożyć się w naszych ustach i dostosować do mimiki twarzy – wyjaśnia dr Pietrewicz. – Trochę inaczej jest w przypadku osób dojrzałych, gdy kwas ma służyć również do opracowania bruzd wokół ust, na przykład zmarszczek palacza. Wówczas sprawdzają się gęstsze preparaty, jak Teosyal Kiss czy Global Action – dodaje lekarz.

W trakcie i po zabiegu

Zabieg modelowania ust można przeprowadzać igłą lub kaniulą. Igłą wykonuje się zazwyczaj 6 wkłuć, a w przypadku kaniuli robi się 2 otworki, przez które się ją wprowadza. Nakłucie może spowodować uczucie bólu, należy się także przygotować na ewentualne pojawienie się siniaka. A jak dbać o usta po zabiegu? – Najważniejsze, by nie robić nic niecodziennego, a ponadto – zrezygnować z wizyty w solarium czy saunie i picia gorących napojów bezpośrednio po zabiegu – wyjaśnia lekarz. – W ciągu dnia nawilżajmy usta pomadką lub błyszczykiem, a na noc dodatkowo je natłuszczajmy, na przykład wazeliną – dodaje dr Pietrewicz.

Konsultacja merytoryczna:
dr n. med. Mira Pietrewicz
Gabinet Dermatologii Estetycznej Dermestetica w Białymstoku

Źródło: materiał prasowy Teosyal

O zabiegu modelowania ust czytaj również TUTAJ.