Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa

Trądzik u dorosłych to obecnie bardzo częsty problem. Niestety, jest to przewlekła i trudna do wyeliminowania przypadłość. Można powiedzieć, że to rodzaj choroby cywilizacyjnej. Leczenie jest długotrwałe i aby było skuteczne, oprócz terapii w gabinecie medycyny estetycznej bardzo ważna i niezbędna jest również terapia domowa w postaci odpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej.

Po pierwsze – częste mycie twarzy

To przede wszystkim odpowiednia higiena i oczyszczanie skóry, ale takie, które nie doprowadza do jej przesuszania. Cera, nawet trądzikowa, wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Próba jej całkowitego pozbawiania warstwy lipidowej paradoksalnie powoduje, że gruczoły produkują jeszcze więcej tłuszczu, a więc stan skóry z czasem pogarsza się. Myj twarz kilka razy dziennie, używaj kosmetyków oczyszczających i pamiętaj o kremach nawilżających.

Po drugie – złuszczanie naskórka

W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo wskazane jest delikatnie złuszczanie skóry. Warstwa rogowa naskórka zatyka pory i powoduje stany zapalne. W dorosłym wieku, proces naturalnego złuszczania martwego naskórka przebiega o wolniej, dlatego warto go wspomóc. Do tego celu używaj  kosmetyków z małym stężeniem witaminy A i z kwasem glikolowym, które przyśpieszą proces złuszczania i poprawią pracę komórek skóry, która szybciej się odnawia i mniej się zatyka.

Pamiętaj, że dbanie o skórę z predyspozycjami do trądziku jest ważne nie tylko w trakcie leczenia, ale również jako profilaktyka.

 

foto: shutterstock