Czy implanty zębowe są bezpieczne? Jakie utrudnienia czekają na właściciela?

implanty zębowe

Implanty zębowe to szansa na pełny i piękny uśmiech dla tych z nas, którzy z różnych przyczyn stracili własny ząb. To zdecydowanie najbardziej komfortowe rozwiązanie, aby uzyskać ząb, którego nasz rozmówca nie będzie w stanie odróżnić od zębów naturalnych. Implanty zębowe są stosunkowo kosztowne, ale pozwalają rozwiązać problem ubytków w uzębieniu w sposób trwały i maksymalnie bezpieczny. Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania implantów zębowych? Z jakimi powikłaniami możemy mieć do czynienia i co powinno nas zaniepokoić po zabiegu?  

Dobry czas na wszczepienie implantów, czyli im później tym gorzej

Decyzję o wszczepieniu implantów powinniśmy podjąć w możliwie jak najkrótszym czasie po utracie zęba lub zębów własnych. Dlaczego? Implant to biologicznie przyjazne wszczepy w tkankę kostną. W przypadku braku zębów może  z czasem dochodzić do zaniku kości, a co za tym idzie – wszczepienie implantów będzie trudniejsze i kosztowniejsze (konieczna może się okazać odbudowa kości). Ponadto odwlekanie momentu uzupełnienia braków zębowych negatywnie wpływa na całe uzębienie – pozostałe zęby są przeciążone, co może skutkować ich obracaniem się, rozsuwaniem i rozchwianiem. W przypadku ubytków obejmujących więcej zębów – może dochodzić do zaburzenia funkcji zgryzowych (pojawiania się wtórnych wad zgryzu) oraz zmian w owalu twarzy. Decyzję o wszczepieniu implantu zębowego można podjąć przed usunięciem zęba, a zabieg wszczepienia przeprowadzić bezpośrednio po ekstrakcji.

Czy wszczepianie implantów jest ryzykowne? 

Czy implanty zębowe są bezpieczne? Jakie utrudnienia czekają na właściciela? dentysta-1280Implanty stosowane są już w stomatologii estetycznej wystarczająco długo, by móc pokusić się o przedstawienie pierwszych statystyk na ich temat. Badania każdego etapu procedury wszczepiania implantów i wieloletnie obserwacje pacjentów po zabiegu pokazują, że prawie 99% przypadków kończy się sukcesem, którego efektem jest długoterminowy, satysfakcjonujący pacjenta efekt estetyczny i przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej (uzębienia). Materiały, z których wykonywane są implanty to materiały hypoalergiczne – tytan jest materiałem obojętnym dla organizmu człowieka. W ciągu 40 lat wszczepiono na całym świecie kilkanaście milionów implantów i wykryto tylko kilka przypadków alergii. 

Ewentualne ryzyko związane z wszczepieniem implantów może wiązać się z brakiem odpowiedniej współpracy pacjenta z lekarzem, nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu (w tym złego planu leczenia) lub wszczepienia implantów mimo istnienia przeciwwskazań do zabiegu (np. w przypadku zatajenia istotnych informacji przez pacjenta). 

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Czy implanty zębowe są bezpieczne? Jakie utrudnienia czekają na właściciela? doktorPrzeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych dzieli się na bezwzględne i względne. Do pierwszej grupy zalicza się: nieustabilizowaną cukrzycę, osteoporozę, chorobę gośćcową, niektóre choroby krwi i nowotwory oraz choroby psychiczne. Druga grupa to grupa przeciwwskazań względnych, czyli takich, które nie wykluczają wszczepienia implantów zębowych, ale wymagają poprzedzenia ich odpowiednimi konsultacjami lekarskimi i ewentualnym wyrównaniem chorób (np. przewlekłych). Do tych przeciwwskazań względnych należą: choroby układu krążenia (m.in. nadciśnienie, niewydolność serca, wrodzone wady serca, przebycie operacji wstawienia protez zastawek lub rozrusznika serca itp.), choroby reumatyczne, schorzenia endokrynologiczne, choroby układu oddechowego (m.in. astma, przebyta gruźlica, przewlekłe zapalenie oskrzeli), choroba Parkinsona, choroby nerek i wątroby. Nie wszczepia się implantów kobietom w ciąży. 

Co jest normalną sytuacją po zabiegu? 

Czy implanty zębowe są bezpieczne? Jakie utrudnienia czekają na właściciela? dentysta8-1280Po zabiegu wszczepienia implantów zębowych może wystąpić kilka objawów, które jednak nie powinny budzić naszego niepokoju. Zalicza się do nich przede wszystkim opuchliznę tkanek oraz zasinienie. Jedno i drugie występuje najczęściej wyłącznie w rejonie policzka i warg, w okolicy miejsc wykonywania zabiegu – implant jedynki będzie więc skutkował opuchlizną i zasinieniem zlokalizowanym w środkowej części twarzy i najprawdopodobniej obejmował wargi, a implanty szóstek lub piątek – opuchlizną i zasinieniem z boku twarzy. Zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, po ustąpieniu którego pacjent będzie odczuwał ból (najczęściej i średnim nasileniu, dający się zneutralizować za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych) oraz tkliwość. Przez kilka dni po zabiegu może nam również towarzyszyć uczucie ciała obcego dla języka. 

Co powinno zaniepokoić właściciela implantu?

Istnieje również grupa objawów, których wystąpienie powinno zaniepokoić pacjenta i skłonić go do bezzwłocznego udania się do stomatologa, w celu skontrolowania efektów zabiegu. Do objawów tych należą przede wszystkim: nawracający, silny i bardzo silny ból, o charakterze promieniującym; ból zębów sąsiadujących z miejscem wszczepienia implantu; uczucie odrętwienia w miejscu zabiegu; gorączka; krwawienie i/lub wysięk ropy z miejsca wszczepienia implantu; krwawienia z nosa; pojawienie się trudności w przełykaniu i bólu gardła (nie związanych ze zwykła infekcją) oraz powiększenie się węzłów chłonnych. 

Czy implanty zębowe są bezpieczne? Jakie utrudnienia czekają na właściciela? medi-raty-banerAby maksymalnie długo cieszyć się estetycznym efektem zabiegu wszczepienia implantów zębowych należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej. Implanty stomatologiczne wymagają dokładnego i regularnego szczotkowania i nitkowania, podobnie jak zęby naturalne. Istotne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa.