Dieta bezglutenowa w walce z nadwagą

Dieta bezglutenowa w walce z nadwagą

Czujesz się źle po mącznych produktach? Chciałabyś je odstawić? Dieta bezglutenowa służy coraz większej ilości osób. Czy dieta bez glutenu jest zdrowa i pomaga w walce z nadwagą? Przekonaj się!

Dieta bezglutenowa w walce z nadwagą dieta-bezglutenowa-na-nadwage

Dieta bezglutenowa. Gluten a odchudzanie

Czym jest gluten? Coraz częściej słyszy się o jego szkodliwym wpływie zarówno na dzieci, jak i osoby dorosłe. Czy jest to mit współczesności? Niesławny rozgłos zyskał około 50 lat temu, gdy zboża zaczęły być poddawane modyfikacjom genetycznym. W ten sposób starano się zwiększyć zawartość glutenu w ziarnach. To właśnie te modyfikacje i powstały w wyniku nich gluten wywołał największą falę krytyki.

Gluten to nie wymysł współczesności. Istniał od zawsze w ziarnach zbóż takich jak pszenica, orkisz (pierwotna forma pszenicy), żyto czy jęczmień. Jest mieszaniną dwóch białek: gluteniny i gliadyny. Jego główną właściwością jest nadawanie ciągliwości, ponieważ w połączeniu z wodą białka glutenu tworzą gumową masę. Dzięki niej ciasto na chleb, pizzę bądź inny wypiek nabiera ciągliwej konsystencji. Stąd właśnie gluten jest składnikiem popularnym w piekarnictwie. Tym bardziej, że można stosować jako samodzielny dodatek. Pojawia się zresztą również w wędlinach, przyprawach, garmażerii itp.

Dieta bezglutenowa. Komu szkodzi gluten?

Fakt dodawania glutenu nie tylko do wypieków oraz jego nienaturalne pozyskiwanie sprawia, że niezwykle czujne muszą być osoby z jego nietolerancją. Komu szkodzi gluten i zalecana jest dieta bezglutenowa? Białka zbóż mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na alergików, a także osoby z celiakią (chorobą trzewną) i chorobą Duhringa. Dieta bezglutenowa polecana bywa także w przypadku niektórych chorób gastrycznych oraz jako wspomagająca w odchudzaniu.

Dieta bez glutenu. Czy odchudza?

Czy dieta bezglutenowa odchudza? W walce ze zbędnymi kilogramami z pewnością pomocnym bywa odstawienie mąki oraz cukru. Powinnaś jednak pamiętać, że wyeliminowanie zbóż z diety wiąże się z pozbawieniem organizmu ważnych dla niego witamin i mikroelementów. Te należy odpowiednio uzupełnić. Drugą sprawą jest, że gluten dodaje się obecnie do żywności wysoko przetworzonej, mięs czy nabiału. Dieta bezglutenowa nie równa się zatem postanowieniu, że od teraz nie jesz mąki.

Specjaliści twierdzą, że sam gluten nie tuczy. Robią to jednak często zboża i gotowe produkty, które go zawierają. Dieta bezglutenowa pozwala pozbyć się i jednych, i drugich. Stąd też wspomaga odchudzanie oraz może korzystnie wpływać na zdrowie. O ile wiesz, jak ją odpowiednio stosować. Czy gluten tuczy w przypadku osób na niego wrażliwych? Tutaj odpowiedź może być twierdząca. Gluten może powodować wzrost masy ciała jako reakcję alergiczną oraz efekt nietolerancji. Często są to jednak objawy znacznie poważniejsze niż przybywanie kilogramów.

Dieta bezglutenowa. Zboża bez glutenu

Dieta bezglutenowa eliminuje z jadłospisu zboża zawierające gluten: pszenicę, orkisz, żyto, owies oraz jęczmień. Zastępują je zboża bez glutenu, kasze czy rośliny bobowate, m.in.:

Dieta bezglutenowa. Zboża bez glutenu

  • ryż,
  • kasza jaglana,
  • kasza gryczana,
  • komosa ryżowa,
  • kasz kukurydziana.
  • soja,
  • groch,
  • bób

Tradycyjne mąki w diecie bezglutenowej zastępuje się mąką m.in. gryczaną, ryżową, kukurydzianą, ziemniaczaną, z ciecierzycy czy sojową. Z trudniej dostępnych wybrać można mąki skrobiowe (sago, tapioka), z bananów, z kasztanów czy ararutową. Produktów tych najlepiej szukać w sklepach ekologicznych, choć coraz więcej z nich znajdziemy także w marketach, na półkach ze zdrową żywnością.

Dieta bezglutenowa. Uważaj na ukryty gluten

Będąc na diecie bezglutenowej, powinnaś także zwracać uwagę na ukryty gluten w produktach. Patrząc na ich skład, wystrzegaj się takich składników, jak:

  • modyfikowana skrobia (E-1404, E-1410, E-1412-14,E-1420, E-1442, E-1450-51),
  • białka zbożowe,
  • zagęszczacze zbożowe,
  • otręby pszenne,
  • skrobia warzywna
  • skrobia spożywcza,
  • mąka tortowa.

Ukryty gluten zawierać się może również w: kakao, lodach, musztardach, majonezach, proszku do pieczenia, owocowych jogurtach, płatkach zbożowych, chipsach, sosie sojowym, maśle orzechowym, kawie, herbacie. Zwracaj uwagę na skład produktów.

Dieta bez glutenu. Jaki chleb na odchudzanie?

Czym zastąpić chleb w diecie bezglutenowej? Najlepszym rozwiązaniem będzie wypiekanie własnego z którejś z wyżej wymienionych mąk. Wówczas sama wiesz, co do niego dodano. Chleb bezglutenowy znajdziesz także w sklepie. Na jego wypiekanie decydują się też coraz częściej niektóre piekarnie. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, jest on dużo droższy od tradycyjnego. Za 250 gram zapłacisz od 6 do nawet 8 zł! Warto zatem albo wybrać samodzielne pieczenie, albo zdecydować się na zamienniki i ograniczenie chleba w diecie. Szczególnie, że chlebom bezglutenowym bywa daleko w smaku do tych z glutenem.

Pamiętaj – nie każdy chleb bez glutenu jest zdrowy! Składnik ten bywa zastępowany dodatkową ilością cukru lub tłuszczu! Zwracaj na to uwagę. Szczególnie, jeżeli dietę bezglutenową stosujesz w odchudzaniu. Kupuj chleb i inne produkty bezglutenowe bez cukru.

Chleb bezglutenowy – lista

Chleb bezglutenowy (nazwa, producent)Cena (w zależności od gramatury)Gramatura
Chleb królewski Balviten6-7 zł250 g
Chleb wiejski Balviten5-7,5 zł250 g
Chleb bezglutenowy Pan Multigrano  Schär6-12 zł200, 250, 260, 320 g
Chleb Pan Blanco6-7 zł250 g
Chleb Powszedni Bezgluten6-8 zł300 g
Chleb rustykalny Saluteo Incola6-13 zł200, 235, 320 g
Chleb jasny Vitalfit Incola7,5-8,5 zł200 g
Chleb chrupki Bezgluten7,5-8,4 zł180 g
Chleb jasny Bezgluten5-6 zł200, 260, 320 g
Chleb tostowy Bezgluten8-9 zł300 g
Chleb ryżowy Celiko11-12 zł400 g
Chleb słodki Pain Brochie Schär13-14 zł370 g
Bio Chleb z prosa – różne rodzaje Schnitzer13 zł250 g
Maestro Vital Wieloziarnisty Schär12-13 zł350 zł
Chleb gryczany bezglutenowy – Farma Świę14-21 zł500, 900 g

Chlebów bezglutenowych szukaj na stronach producentów oraz w sklepach internetowych i stacjonarnych ze zdrową żywnością. Chleby firm Balviten, Bezgluten czy Schär znajdziesz także w popularnych sieciach typu Biedronka, Lidla, Auchan, Kaufland, Tesco, Polo Market czy Alma. Pamiętaj, że cena może różnić się w zależności od producenta, gramatury i rodzaju sklepu. Niekiedy bardziej opłaci Ci się zakup bezpośrednio u producenta, niekiedy natomiast tańszy chleb bezglutenowy znajdziesz na półce w markecie.

Zwracaj także uwagę na skład, szczególnie w przypadku tańszych produktów. Chleb na odchudzanie nie powinien zawierać cukru oraz sztucznych spulchniaczy. Może być gorszy w smaku, ale z pewnością przyniesie lepsze rezultaty.

Dieta bezglutenowa. Ile można schudnąć?

Dieta bezglutenowa jest coraz popularniejsza w odchudzaniu. Nic dziwnego. Przy dobrych wiatrach można na niej schudnąć już od 3 do 5 kilogramów w dwa tygodnie! Dlaczego się tak dzieje?

Odchudzanie bez glutenu

Po pierwsze, dieta bezglutenowa wyklucza mąkę pszenną. Ta, szczególnie spożywana w towarzystwie tłuszczu, lubi sprzyjać dodatkowym kilogramom. Zamiast niej wprowadza mąki o znacznie niższym indeksie glikemicznym. Nie powodują one tak dużego wyrzutu insuliny, przez co węglowodany z nich pochodzące wolniej trafiają do krwi.

Po drugie, dieta bezglutenowa wprowadza wiele produktów zdrowych. Unika się podczas niej wysoko przetworzonej, gotowej żywności, alkoholu, pieczywa oraz  słodyczy. Zastępuje się je kaszami, ryżem, soją, ciecierzycą, warzywami oraz owocami.

Dieta bezglutenowa jest urozmaicona, ponieważ należy w niej szukać zamienników tradycyjnych potraw, a także uzupełniać niedobory witamin i mikroelementów pochodzących z produktów zawierających gluten. Nie pijemy alkoholu, spożywamy mniej soli, tłuszczów i cukru. Wszystko to odbija się pozytywnie nie tylko na naszym układzie pokarmowym, lecz również całym organizmie. Posiłki są bardziej umiarkowane oraz regularne, a także bogate w błonnik pokarmowy.

Ile można schudnąć na diecie bezglutenowej?

Znaczny spadek wagi na diecie bezglutenowej można zaobserwować już nawet po 2-3 miesiącach. Większość osób na diecie bezglutenowej chudnie od 12 do 16 kilogramów w ciągu roku. Efekty mogą przyjść znacznie szybciej, choć lekarze nie zalecają szaleństw. Pamiętaj, że dieta bezglutenowa powinna być wprowadzana pod okiem specjalisty. Zbyt duża utrata wagi w krótkim okresie wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Dieta bezglutenowa, ze względu na rezygnację ze zbóż, pozbawia Cię ważnych składników odżywczych. Jeżeli np. dodatkowo postanowisz wyeliminować węglowodany z kasz, ryżu czy bezglutenowych mąk, może się do źle odbić na Twoim zdrowiu. Lepiej chudnij wolniej, ale z dbałością o siebie.

Specjaliści są zgodni, że chudnięcie powyżej 3 kilogramów miesięcznie na diecie bezglutenowej nie jest zalecane. Ponadto odbić się może efektem jo-jo po zakończeniu diety.

Zasaday diety bezglutenowej

Poznaj podstawowe zasady diety bezglutenowej:

  1. Jedzenie umiarkowanych, częstych posiłków.
  2. Nie przejadanie się.
  3. Unikanie alkoholu.
  4. Nie spożywanie produktów powstałych na bazie zbóż oraz z ich domieszką (również wędlin, parówek, nabiału, lodów, gum do żucia, przypraw)
  5. Wzbogacenie diety o kasze, rośliny strączkowe, warzywa i owoce.
  6. Unikanie dodatków chemicznych do pożywienia.
  7. Unikanie produktów bezglutenowych z dodatkiem cukru i tłuszczu.
  8. Picie dużej ilości wody (3-4 litry dziennie).
  9. Umiarkowany wysiłek fizyczny.
  10. Jedzenie kolacji nie później niż 2-3 godziny przed snem.

Rozsądnie wprowadzana i prowadzona zgodnie z zaleceniami dieta bezglutenowa w walce z nadwagą potrafi przynieść doskonałe rezultaty. Pamiętaj, by przed zdecydowaniem się na nią, zasięgnąć opinii specjalisty. Jeżeli natomiast czujesz od jakiegoś czasu, że po zjedzeniu produktów zbożowych czujesz się nienajlepiej, może warto przebadać sie w kierunku celiakii lub alergii. W ich przypadku dieta bezglutenowa nie jest wyborem, a obowiązkiem w walce o zdrowie.