Relacje z ludźmi – ważna rzecz

relacje z ludźmi

Żyjemy w rodzinie, wśród przyjaciół, kolegów, współpracowników, sąsiadów. Otaczają nas nie tylko znajomi, ale też przypadkowi współuczestnicy podróży czy przechodnie. W ciągu życia stykamy się z wieloma ludźmi. Na ile dobry kontakt z nimi zależy od nas? Czy możemy sprawić, żeby kontakty z nimi były udane?

Zasada wzajemności

Nasze wewnętrzne emocje są przez innych ludzi szybko odczytywane. Możesz zaprzeczać, że jesteś zły, smutny czy rozczarowany, ale jeśli naprawdę tak się czujesz, twoje otoczenie doskonale to rozpozna. Rozpozna i instynktownie dostosuje się. Jeśli zatem nie chcesz spotkać się ze złym humorem czy agresją innych osób, nie pozwól, żeby takie złe emocje opanowały ciebie. Pozytywne nastawienie i uśmiech są najlepszą metodą na stworzenie w trakcie spotkania, choćby krótkiego i przypadkowego, dobrej atmosfery. Uśmiechaj się do ludzi, to oni będą uśmiechać się do Ciebie.

Relacje z ludźmi – ważna rzecz girls-1608658_1920-300x200Wewnętrzne nastawienie

Twoje myśli i przekonania mają wpływ na to, jak postrzegasz świat i ludzi. Osoby złośliwe będą podejrzewały o złośliwość innych, osoby zamknięte w sobie będą koncentrowały się na budowaniu wokół siebie umocnień. W efekcie z otoczenia wybiorą tylko to, na czym spocznie ich uwaga, czyli złośliwość i brak otwartości. Wewnętrzne nastawienie powoduje, że nie dostrzegamy innych elementów, poza tymi, na których jesteśmy skoncentrowani, dlatego tak ważne jest, aby nie nastawiać się negatywnie.

Uwaga

Kiedy spotykasz drugiego człowieka, chcesz, aby cię zapamiętał. Dokładnie tego samego oczekuje druga strona. Nikt nie lubi być niezauważony i lekceważony. Zwracaj uwagę na wyraźne przedstawianie się, jeśli spotykasz kogoś pierwszy raz i postaraj się zapamiętać przynajmniej imię swojego rozmówcy, jeśli zostaliście sobie przedstawieni. Kiedy dojdzie do kolejnego spotkania, będziesz mógł śmiało się z nim przywitać. Pamiętaj też, aby nie spóźniać się na umówione spotkania. Wiele osób odbiera spóźnienie jako przejaw lekceważenia. Jeśli musisz odwołać spotkanie albo wiesz, że się spóźnisz, zadzwoń i uprzedź o tym. Druga strona będzie wiedziała, że liczysz się z nią i traktujesz poważnie.

Poświęcanie swojej uwagi drugiej osobie dotyczy każdego spotkania z ludźmi, czasami również przypadkowymi, ma jednak szczególne znaczenie w kontaktach z rodziną i przyjaciółmi. Nie ignoruj prośby o rozmowę, dostrzegaj potrzeby drugiej strony. Podkreślaj, że widzisz posprzątane mieszkanie i doceniasz to, dziękuj za pomoc w przygotowaniu posiłku czy wspólnie spędzony czas. Często zapominamy, że najprostszym sposobem wyrażenie wdzięczności jest właśnie słowo „dziękuję”. A ono wyraża wdzięczność nie tylko za wykonanie konkretnej czynności, ale za poświęconą nam uwagę.

Zwracaj uwagę na to, o co prosi druga strona. Szanuj to i staraj się zastosować. Jeśli ktoś prosi cię na przykład o dyskrecję, to nie zdradzaj sekretów przy najbliższej lub dalszej okazji. Nie zbudujesz tym zaufania do siebie, a jeśli je posiadasz, najpewniej utracisz.

Relacje z ludźmi – ważna rzecz live-concert-455762_1920-1024x680

Zainteresowanie

Związki z ludźmi wymagają czasu i troski. Wspólnie spędzany czas jest potrzebny do tego, aby mieć wspólne przeżycia. Dobrze, jeśli autentycznie lubimy zajęcia, w których uczestniczymy – jesteśmy wówczas zadowoleni i to zadowolenie przenosi się na drugą osobę. Nie znaczy to jednak, że mamy podejmować uczestnictwo wyłącznie w zajęciach, które nam odpowiadają. Doceniajmy to, że ktoś prosi nas o współudział w wydarzeniach, które dla niego są ważne i starajmy się nie odrzucać zaproszenia.

Zainteresowanie drugą osobą przejawia się m.in. uważnym słuchaniem. Twój rozmówca ma prawo przypuszczać, że rozumiesz to, co do ciebie mówi. Jeśli tak nie jest, nie udawaj. W relacjach z drugim człowiekiem szczerość nawet na tym podstawowym polu kontaktu jest bardzo istotna.

Bez udawania

Jak traktujesz człowieka, który sili się na udawanie kogoś innego? Zapewne nie masz o nim najlepszego zdania. Jak zatem będziesz traktowany, jeśli będziesz udawał, że jesteś mądrzejszy, sprytniejszy, bogatszy niż jesteś?

Nie udawaj. Szczerość i autentyczność zawsze są prawdziwe, a w nawiązaniu dobrych relacji z ludźmi prawda jest nie do zastąpienia. Nie znaczy to oczywiście, że masz epatować odrębnym zdaniem i niezależnie od okoliczności mówić, co myślisz. W kontaktach z ludźmi potrzeba trochę miękkości i dużo chęci zrozumienia drugiej strony. Postawa „jestem, jaki jestem i nic mnie nie zmieni” nie jest dobrym rozwiązaniem.

Bez narzekania

Każdy z nas miewa kłopoty i gorszy nastrój, każdemu zdarza się zniechęcenie, staraj się jednak nie dopuścić do sytuacji, aby te złe emocje zadomowiły się u ciebie. Narzekanie na wszystko i wszystkich jest niekonstruktywne i jest najlepszym sposobem na zrażenie do siebie ludzi. Jeśli zdarzy ci się trudna sytuacja, o której chcesz porozmawiać i wiesz, że bez narzekania się nie obejdzie, uprzedź o tym rozmówcę. Będzie mógł się odpowiednio przygotować.

Jesteśmy istotami społecznymi. Wszyscy potrzebujemy kontaktów z drugim człowiekiem. Dobre relacje z ludźmi, rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Choćby z tego powodu warto włożyć trochę pracy w to, aby ludzie nas lubili i chcieli przebywać w naszym towarzystwie.

fot. Pixabay