Toksyna botulinowa, zwana popularnie botoksem, kojarzona jest przede wszystkim jako preparat przeciwzmarszczkowy. Nie każdy wie, że jest wykorzystywana w leczeniu chorób. Botoks pomaga między innymi na bóle migrenowe czy nadmierną potliwość. Wykorzystuje się go również w leczeniu zeza, bruksizmu oraz w wielu schorzeniach o podłożu neurologicznym.
Spis treści
Objawy migreny.
Choć niektórzy bagatelizują migreny mówiąc, że to tylko trochę mocniejszy ból głowy, prawda jest inna. Bóle migrenowe są silne i często towarzyszom im inne objawy, takie jak światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności.
Ponadto napady migreny ponawiają się w różnych odstępach czasu i trwają od kilku minut do nawet dwóch dni. Tym samym znacząco obniżają jakość życia chorego. Migreny często powodują, że osoby nimi dotknięte nie chcą wychodzić z domu i w obawie przed atakiem bólu nie realizują się w pełni społecznie.
Nie trzeba zatem tłumaczyć, dlaczego ludzie dotknięci migrenami tak bardzo chcą się wyleczyć.
Geneza migreny.
Ponieważ bóle migrenowe mają najczęściej podłoże genetyczne, zwykłe leki przeciwbólowe rzadko radzą sobie z ich objawami. Choroba ta powstaje w wyniku nieprawidłowego działania układu nerwowego oraz kory mózgowej. Obecnie wyróżnia się 6 rodzajów migren, w zależności od objawów i czasu ich trwania.
Sposoby leczenia migreny
Najczęściej chorym podaje się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których zalicza się między innymi większość ogólnodostępnych na rynku leków przeciwbólowych. Istnieją także specjalistyczne leki przeciwmigrenowe działające tylko na ten rodzaj bólu.
Pomocniczo podaje się także leki przeciwwymiotne i uspakajające. Mimo sporej ilości środków dostępnych na rynku, to właśnie kuracja botoksem przynosi ulgę zdecydowanej większości pacjentów.
Dlaczego botoks jest tak skuteczny w leczeniu migreny?
Dzieje się tak dlatego, że botoks działa rozluźniająco na mięśnie. Kiedy spięty mięsień uciska i podrażnia nerwy wywołuje reakcję w postaci bólu migrenowego. Wstrzyknięcie botoksu w mięsień skutecznie przerywa przekazywanie informacji o bólu do mózgu, stąd też objawy przestają występować.
Plusy i minusy leczenia migreny botoksem.
Plusem wykorzystywania botoksu w leczeniu migren jest niewątpliwie fakt, że jest to sposób mało inwazyjny. Leczenie farmakologiczne odbija się w skutkach na całym organizmie. Z kolei podawany miejscowo botoks jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Ponadto pacjenci chwalą sobie terapię botoksem uznając ją za jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z migreną.
Minusem tej terapii jest jej kosztowność i nietrwałość. Zastrzyki z botoksu należy ponawiać co kilka miesięcy. To oznacza konieczność trwałego ponoszenia wydatków związanych z wizytą u specjalisty i zaaplikowaniem toksyny do mięśnia.
Jeśli cierpisz na migreny, na które nie działają farmakologiczne sposoby leczenia, warto rozważyć poddanie się terapii botoksem. Prawie niczym nie ryzykujesz, a może się okazać, że będzie to jedyne, skuteczne rozwiązanie.