5 domowych sposobów na uporczywy kaszel

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel jest naturalnym i bezwarunkowym odruchem fizjologicznym, za pomocą którego nasz organizm pozbywa się z układu oddechowego ciał obcych, wirusów, bakterii czy alergenów. Może być też objawem poważnych chorób. Na szczęście najczęstszą jego przyczyną są zwykłe infekcje wirusowe, z którymi nasze babcie i mamy radziły sobie naturalnymi sposobami. Oto kilka z nich:

1. Syrop z cebuli

Najbardziej znany i niekoniecznie lubiany, ale za to przynoszący szybkie efekty. Jest łatwy do przygotowania, zaś jego działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i wzmacniające odporność znane jest od wieków. Syrop z cebuli ma działanie silnie dezynfekujące i łagodzące. Można go podawać dzieciom. Wystarczy pokroić drobno cebulę i zasypać ją cukrem (lub zalać miodem, jeśli nie jesteśmy na niego uczuleni), a następnie odstawić pod przykryciem na około 5 godzin w ciepłe miejsce, aby cebula puściła sok. Tak przyrządzony syrop, przechowujemy w ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętym słoiczku. Dawkowanie – zależy od wieku pacjenta: dorośli – zwykle 3 razy dziennie po łyżce, dzieci – po łyżeczce.

2. Mleko z miodem i czosnkiem

Mleko, miód i czosnek także są znanymi od wieków składnikami leczniczymi. O czosnku mówi się nawet, iż jest naturalnym antybiotykiem. Napój przyrządzony z tych trzech składników nie jest może najsmaczniejszy, ale za to z pewnością niezwykle pomocny podczas leczenia przeziębienia i towarzyszącego mu kaszlu. Miód ma doskonałe właściwości bakteriostatyczne dzięki swojemu naturalnemu składowi oraz enzymom i innym substancjom antybiotycznym wytwarzanym przez pszczoły (i wprowadzanym przez nie do miodu). W połączeniu z czosnkiem, (który ma właściwości bakteriobójcze ale też doskonale radzi sobie z infekcjami wirusowymi i ułatwia odkrztuszanie) znacznie ułatwia pozbycie się uporczywego kaszlu. Wystarczy do kubka gorącego mleka dodać po 1 łyżce miodu i masła oraz jeden rozgnieciony ząbek czosnku, następnie przecedzić. Napój jest gotowy do wypicia – najlepiej jak najcieplejszy.

5 domowych sposobów na uporczywy kaszel miod-na-kaszel3. Syrop z buraczków

Syrop z buraczków nie jest możne najpopularniejszym sposobem leczenia kaszlu, ale nie mniej skutecznym od poprzednich, szczególnie w przypadku infekcji wirusowych. Można go przyrządzić na dwa sposoby:starty na tarce burak ćwikłowy należy zasypać cukrem (około 4 łyżek) i odstawić na 1 dzień lub zalać dwiema łyżeczkami miodu i przez około 20 minut podgrzewać na małym ogniu. Trzeba jednak pamiętać, by nie dopuścić do zagotowania, gdyż syrop straci część swoich leczniczych właściwości pochodzących z miodu. Taki syrop należy pić po łyżce co godzinę.

4. Syrop z babki lancetowatej

Babka lancetowata również jest znanym od wieków naturalnym lekiem stosowanym na wiele rożnych dolegliwości. Działa między innymi wykrztuśnie i bakteriobójczo, więc doskonale nada się na syrop łagodzący uporczywy kaszel. Można go stosować kilka razy dziennie po łyżeczce. Oto sposób przygotowania: 100 gramów świeżych liści babki lancetowatej należy zalać 100 mililitrami przegotowanej wody, następnie zmiksować. Z tak przygotowanej papki należy wycisnąć sok, dodać 100 gramów cukru i podgrzewać na małym ogniu do wrzenia (nie wolno gotować!).

5. Inhalacje ziołowe

Nie wszyscy lubią syropy, dlatego na kaszel znane są też inne sposoby – jak choćby inhalacje, czyli leczenie parą wodną wzbogaconą solą lub ziołami leczniczymi. Do naczynia z gorącą woda dodajemy sól, olejek eteryczny lub wybrany napar ziołowy czy też garść samych ziół i gotowe. Po prostu wdychamy aromatyczną parę, która łagodzi kaszel i udrażnia zatkany nos. Jakie zioła stosować do inhalacji na kaszel? Jest ich cała gama: tymianek, rumianek, szałwia. Można dodać też imbir lub olejek eteryczny (sosna, eukaliptus, anyż). Inhalacje można stosować zarówno u dorosłych jak i u dzieci, trzeba jedynie sprawdzić, czy dana osoba nie jest uczulona na jakieś konkretne zioła lub olejki.

Odruch kaszlu ma zadanie oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, ale czasem też może być oznaką poważnych kłopotów zdrowotnych. Dlatego, jeśli trwa dłużej niż 3 tygodnie i staje się bardziej dokuczliwy – mimo stosowania domowych sposobów na jego złagodzenie – albo towarzyszą mu inne dolegliwości jak wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, duszności – należy skontaktować się z lekarzem.