Zdrowie zaczyna się u dentysty

Zdrowie ciała a kondycja zębów

Piękny uśmiech jest twoją najlepszą wizytówką, dlatego trzeba o niego odpowiednio dbać. Regularne przeglądy, płukanie jamy ustnej, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, mycie zębów po każdym posiłku i  czyszczenie języka  to standardowe i jednocześnie najprostsze sposoby, na zdrowy uśmiech.

Właściwa dieta jest także ważnym czynnikiem na drodze do mocnych i zdrowych zębów. Nie każdy jednak wie, które dokładnie witaminy i minerały dostarczane do naszego organizmu mają korzystny wpływ na strukturę naszych zębów.

Poznaj produkty, które pozytywnie wpłyną na twój uśmiech.

Niezbędnym materiałem budulcowym dla naszych zębów jest wapń, nadaje on im odpowiednią twardość i wytrzymałość. Produkty zawierające ten pierwiastek, to między innymi: mleko i jego przetwory o odpowiedniej zawartości tłuszczu oraz wybrane warzywa – radzi lekarz Zbigniew Kowalik z kliniki stomatologicznej na warszawskich Bielanach. Osoby, które cierpią na alergie pokarmową na białko krowie powinny dodatkowo suplementować wapń bądź spożywać w zwiększonych ilościach pokarmy takie jak np. rośliny strączkowe, wędzone ryby, orzechy.

Kolejnym materiałem budulcowym zęba jest fluor, działający antybakteryjnie. Znajdziemy go w czarnej i zielonej herbacie, wodzie mineralnej, marchewce i produktach zbożowych.

W menu osoby dbającej o zęby nie może zabraknąć też witaminy D – jak wskazuje lekarz Agnieszka Zielińska, prywatnie weganka. Witamina ta sprzyja przyswajaniu wapnia oraz odpowiada za mineralizację szkliwa. Na jej suplementację szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, które zrezygnowały z jedzenia mięsa.

Równie ważna jest witamina C, zapobiegająca krwawieniu dziąseł. Odpowiedniej dawki można dostarczyć spożywając czerwone warzywa i owoce. Szczególnie dużo witaminy C zawierają: papryka, pomarańcza, papaja, jarmuż, brukselka, porzeczki i oczywiście cytryna.

Dbając o zęby należy też ograniczyć cukier, ponieważ jest on najlepszą pożywką dla bakterii. Słodycze, na które szczególnie powinniśmy uważać to te oblepiające zęby. Herbatniki, ciastka, karmelki i krówki to produkty, które bardzo łatwo dostają się w przestrzenie międzyzębowe i bruzdy. Jedzenie twardych cukierków, takich jak landrynki i lizaki niesie ze sobą ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Także ze względu na długi okres rozpuszczania się cukierków w jamie ustnej, są one szkodliwe – cukier daje na długo pożywkę dla bakterii. Kwaśne żelki mogą uszkadzać szkliwo, a chipsy, zalegając długo w jamie ustnej, działają podobnie destrukcyjnie jak wspomniane ciasteczka.

fot. Shutterstock