Liposukcja i abdominoplastyka to dwa najpopularniejsze zabiegi, jeśli chodzi o problemy estetyczne brzucha.
Pierwszy z nich jest stosunkowo prosty i szybki, a polega na odsysaniu zbędnej warstwy tłuszczowej z brzucha. Abdominoplastyka jest zabiegiem o wiele bardziej skomplikowanym i złożonym, wymagającym od pacjenta dłuższej rekonwalescencji i determinacji (po zabiegu pozostaje na ciele dość wyraźny ślad w postaci blizny). Jest to jednak operacja, na którą warto się zdecydować, jeśli na naszym brzuchu występują znaczące zmiany skórne, z jakimi liposukcja nie jest w stanie sobie poradzić.
Zabieg abdominoplastyki jest dość poważną operacją chirurgiczną, która na szczęście w ostatnich latach została znacząco udoskonalona, głównie dzięki wprowadzeniu nowych technik. Poprawie uległy m.in. sposoby znieczulania, szycia, jakość samych szwów, opatrunków pooperacyjnych czy materiałów uciskowych. W znaczny sposób ułatwiło to funkcjonowanie pacjenta po operacji, poprawiło jakość osiąganych rezultatów oraz w miarę możliwości także dyskretność blizn.
Droga do sukcesu
Ta jest niestety dosyć długa. Lista poświęceń, na jakie trzeba być przygotowanym, decydując się na zabieg abdominoplastyki, może wydawać się dość długa. Możesz jednak być pewna, że jeśli problem nieestetycznej i zniszczonej skóry na brzuchu Cię dotyczy, nie będziesz zawiedziona efektem końcowym. Przyjrzyjmy się jednak bliżej wspomnianym „wadom” związanym z tą operacją.
Pierwsza z nich to z pewnością zła informacja dla osób palących. Najpóźniej na dwie doby przed operacją powinnaś z tego zrezygnować, ponieważ nikotyna zwiększa ryzyko pooperacyjnych komplikacji we wszystkich operacjach. Tak naprawdę, jeśli lubisz „pociągnąć dymka”, powinnaś pożegnać się z nałogiem na 6-8 tygodni przed zabiegiem, tylko wtedy całkowicie wyeliminujesz ewentualne ryzyko. Przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne? Lepiej, żebyś o tym również odpowiednio wcześnie poinformowała swojego lekarza – niewykluczone, że je również będziesz musiała na jakiś czas odłożyć na bok (w przypadku, gdy występuje inne ryzyko, takie jak nadwaga, słabe krążenie krwi itp.).
Przez 6 godzin przed zabiegiem niezbędny jest restrykcyjny post (oprócz pokarmów wykluczona jest nawet guma do żucia czy jakiekolwiek płyny), a na 10 dni przed nie możesz przyjmować żadnych leków na bazie aspiryny. Abdominoplastyka w większości przypadków wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Standardowy zabieg abdominoplastyki polega na usunięciu sporej ilości niepotrzebnej tkanki (skóry i tłuszczu) z dolnej ściany brzusznej pomiędzy pępkiem a podbrzuszem, zgodnie z planem przedoperacyjnym. Następnie nasuwa się na to miejsce zdrową skórę z górnej części brzucha, w celu zastąpienia nią usuniętej skóry. Pępek zostaje zachowany i wprowadzony na swoją normalną pozycję poprzez dziurę wycinaną w naciągniętej na nowe miejsce skórze. Jeśli pacjent ma zbyt dużo zbędnych kilogramów, wówczas konieczny będzie zabieg liposukcji, bądź po prostu zrzucenie nadwagi za pomocą intensywnych ćwiczeń i zmiany diety.
Kolejną niedogodnością związaną z zabiegiem jest sporych rozmiarów blizna, która jednak nie powinna być dla pacjenta zaskoczeniem. Po pierwsze jej rozmiary i umiejscowienie są zawsze dokładnie przedstawiane już na etapie konsultacji. Blizna znajduje się też z reguły tuż powyżej linii włosów łonowych w kierunku zgięć pachwinowych. Jest więc praktycznie niewidoczna pod bielizną czy strojem kąpielowym.
Blizna po zabiegu przez pierwsze 2-3 miesiące pozostaje czerwona, a proces jej blednięcia trwa od roku do trzech lat. Abdominoplastyka wymaga od pacjenta stosunkowo długiej, bo aż 2-4 tygodniowej przerwy w pracy.
Upragniony efekt!
Znasz już chyba wszystkie utrudnienia, przez jakie będziesz musiała przejść przed, w trakcie i po zabiegu abdominoplastyki. Na ostateczny efekt musisz jednak poczekać jeszcze ok. roku, a w tym czasie regularnie co trzy miesiące przychodzić na wizyty kontrolne do lekarza. Największym pozytywnym efektem operacji jest osiągnięcie tak pożądanej, często wręcz spektakularnej poprawy estetycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że celem zabiegu jest poprawa sylwetki, a nie osiągnięcie perfekcji. Jeśli więc cele są realistyczne, a konieczność posiadania blizny zaakceptowana, efekty zawsze przyniosą pacjentowi dużą satysfakcję!