Człowiek w większości składa się z wody – ta podstawowa wiedza wyjaśnia, dlaczego picie odpowiednich ilości wody jest niezbędne do funkcjonowania organizmu ludzkiego. Woda jednak wodzie nierówna. Jaką wodę wybrać do picia, aby dobrze służyła naszemu zdrowiu?
Spis treści
Woda do picia mineralna
Woda butelkowana sprzedawana w sklepach jest wodą mineralną, źródlaną lub stołową. Woda mineralna to taka, która jest wydobywana z pokładów mineralnych spod ziemi. Według aktualnych przepisów nie ma znaczenia, jaki jest jej stopień mineralizacji (ile składników mineralnych w litrze zawiera). Skład wody mineralnej jest stały, tzn. że minerały są w niej obecne w takiej ilości, w jakiej są podane na etykiecie Naturalna woda mineralna pochodzi z głębokich ujęć i nie jest uzdatniania do picia. Oczyszcza się ją jedynie z naturalnych osadów i pozbawia niezbyt przyjemnego zapachu siarkowodoru.
A może źródlana lub stołowa?
Woda źródlana jest wodą naturalną wydobywaną również spod ziemi, ale z płytszych warstw wodonośnych. Zawiera mało składników mineralnych i musi być uzdatniania do spożycia. Nie oznacza to jednak, ze jest mniej wartościowa od wody mineralnej. Można uznać, że jest bardziej wskazania do picia, nawet przez dzieci i kobiety w ciąży, ponieważ jest neutralna dla zdrowia. Przydaje się zwłaszcza do gotowania, jeśli ktoś musi lub lubi korzystać przy gotowaniu z wody butelkowanej, nie zwiera bowiem minerałów w takiej ilości, aby istniało niebezpieczeństwo wytrącenia się ich podczas gotowania. Woda stołowa natomiast jest mieszanką naturalnych wód źródlanych z wodami bogatymi w minerały lub z samymi solami mineralnymi. Właściwościami zbliżona jest do naturalnej wody mineralnej, jednak z racji tego, że jej skład jest modyfikowany przez człowieka, nie może nosić nazwy „woda naturalna”.
Zmineralizowanie wody mineralnej
Naturalne wody mineralne, w zależności od tego, ile zawierają soli mineralnych, dzielą się na:
• niskozmineralizowane,
• średniozmineralizowane,
• wysokozmineralizowane.
Niskozmineralizowane wody mineralne zawierają mniej niż 500 mg minerałów na litr. Niska zawartość minerałów zbliża tę wodę składem do wody kranowej, z tego też powodu ten typ wód najlepiej nadaje się do gotowania, robienia kostek lodu czy mycia warzyw i owoców. Jeśli jednak będziemy pili dużo wody niskozmineralizowanej, możemy wypłukać z organizmu minerały. Średniozmineralizowane wody mineralne mają od 500 do 1500 mg minerałów na litr. Wśród wód polecanych do picia na co dzień zdecydowanie wiodą prym, gdyż są najbardziej odpowiednie dla zdrowych osób wypijających pow. 1 l wody mineralnej dziennie. Wysokozmineralizowane wody mineralne zawierają ponad 1500 mg minerałów na litr.
Uważaj na wodę wysokozmineralizowaną
Wody do picia wysokozmineralizowane ze względu na kumulowanie w organizmie minerałów nie powinny być często pite przez zdrowe osoby, mogą bowiem przyczynić się do powstania np. kamicy nerkowej. Dodatkowo najczęściej zawierają duże ilości soli (chlorku sodu), który wywołuje wzrost ciśnienia krwi i obrzęki poprzez zatrzymanie wody w organizmie. Wysokozmineralizowaną wodę mineralną można pić po znacznym wysiłku fizycznym, w wyniku którego pozbyliśmy się z potem dużej ilości minerałów oraz najlepiej wówczas, gdy zaleci to lekarz. Takiej wody nie powinny pić dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Wysokozmineralizowanej wody nie należy również używać do gotowania, gdyż wytrąca się z niej dużo kamienia.
Woda gazowana nie taka straszna
Woda mineralna występuje pod postaci wody niegazowanej i gazowanej dwutlenkiem węgla. Wyróżnia się trzy stopnie nasycenia wody dwutlenkiem węgla: wody niskonasycone (do 1500 mg/l), średnionasycone (od 1000 do 4000 mg/l) oraz wysokonasycone (pow. 4000 mg/l)
Zwykło się uważać, że woda gazowana jest szkodliwa dla zdrowia. Tymczasem osoby zdrowe nie powinny obawiać się jej picia. Gazowana woda mineralna za sprawą działającego bakteriostatycznie dwutlenku węgla dłużej zachowuje świeżość i ma orzeźwiający, kwaskowaty smak. Woda gazowana:
• przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach,
• ułatwia trawienie, wzmagając wydzielanie soków żołądkowych,
• pobudza produkcję moczu,
• szybko wchłania się z przewodu pokarmowego.
Mineralna gazowana nie dla każdego
Zdrowemu człowiekowi woda gazowana raczej nie zaszkodzi. Nie powinny jej jednak pić osoby chorujące na:
• niestrawność,
• nadkwasotę,
• wzdęcia,
• niewydolność układu krążenia,
• niewydolność układu oddechowego,
• rekonwalescenci po przebytej żółtaczce.
Nie jest to również woda odpowiednia dla dzieci. Osoby zdrowe, które lubią wodę gazowaną powinny pamiętać, że bąbelki dwutlenku węgla działają rozpychająco na żołądek. Powoduje to dużo szybsze pojawienie się uczucia zaspokojenia pragnienia i może sprawić, że zaprzestaniemy picia przed wyrównaniem niedoborów wody w organizmie. Z tego samego powodu nie jest wskazanie picie wody gazowanej przez osoby na diecie odchudzającej. Dla tych osób przyjmowanie dużej ilości wody jest niezbędne, a bąbelki gazu wprowadzają organizm w błąd co do ilości wypitej wody.
fot. Pixabay