Licówka porcelanowa jest cienką płytką, która bardzo precyzyjnie może naśladować naturalną barwę szkliwa zęba. Jest przyklejana klejem stomatologicznym do lica zdrowego zęba. Licówki na zęby swoją popularność zawdzięczają możliwości maskowania nieprawidłowości w uzębieniu: długości, kształtu, koloru, ale i ubytków. Porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym dla naszego organizmu, dzięki czemu nie mamy tu do czynienia z odrzutami ani alergiami.
Licówki dostępne na naszym rynku wykonane są z akrylu, kompozytu i porcelany. Te ostatnie, ze względu na trwałość, elastyczność, brak występowania przebarwień i osadzania się na nich kamienia nazębnego są najbardziej zalecaną przez specjalistów formą poprawy wyglądu uzębienia. To także sposób na zamknięcie diastemy, czyli przerwy między zębami.
Zakładanie licówek
Zabieg ten realizowany jest dwuetapowo. Stomatolog przygotowuje zęby, szlifując je w obrębie szkliwa, a następnie pobierany jest wycisk protetyczny uzębienia, który zostaje przesłany do laboratorium protetycznego. Lekarz na pierwszej wizycie dobiera też kolor porcelany, aby efekt zabiegu był jak najbardziej naturalny, a jednocześnie, żeby pacjent odczuł znaczącą poprawę estetyczną.
Ile czeka się na licówki?
Czas, którego pracownia protetyczna potrzebuje na wykonanie licówek to około 14 dni. Stomatolog umawia pacjenta po pierwszej wizycie na założenie licówek. Instalowane są one na powierzchni zęba z użyciem przeznaczonych do tego cementów kompozytowych.
Wielu pacjentów obawia się etapu przejściowego, kiedy oczekują na ostateczny efekt zabiegu. Niepotrzebnie – stomatolog, po pobraniu wycisku zabezpiecza zęby pacjenta, używając licówek tymczasowych. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
Licówki porcelanowe – cena
Licówki to obietnica trwałego efektu estetycznego na 7-9 lat. Ich trwałość jest kwestią indywidualną, bo zależy od jakości własnego uzębienia pacjenta, a także od pielęgnacji zębów i dziąseł. Pacjent, który miał wykonane uzupełnienia licówkami, powinien dwa razy w roku przychodzić na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego.
Ich ceny są dość mocno zróżnicowane – wahają się od kilkudziesięciu złotych do 2 500 zł za pokrycie jednego zęba. Tego typu zabiegi można finansować na raty.
Kto nie kwalifikuje się do założenia licówek?
Jeśli pacjent ma liczne plomby, wiele ubytków, a także słabe szkliwo („kruche” zęby) lub silne przebarwienia, raczej nie kwalifikuje się do założenia licówek, choć nie ma sensu samodzielnie tego przesądzać – ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz. Znaczącym przeciwwskazaniem są: nieprawidłowości zgryzu, bruksizm (zgrzytanie zębami), stany zapalne dziąseł i przyzębia oraz paradontoza. Osoby cierpiące na te schorzenia mogą nadal jednak skorzystać z innych rozwiązań, na przykład z koron.
Licówki, tak jak wszelkiego rodzaju zabiegi poprawiające wygląd uzębienia, mają za zadanie sprawić, że otoczenie pacjenta nie będzie mogło rozpoznać tego, że/jaki zabieg został wykonany. Dlatego wszelkie uzupełnienia uzębienia, w tym i licówki, mają nadawać uzębieniu naturalny wygląd i w pełni harmonizować z tkankami, które otaczają zęby (wargami, dziąsłami) oraz z kształtem twarzy.
Fot. Shutterstock, Fotolia