Tomografia komputerowa to metoda diagnostyczna wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazu ciała. Dzięki niemu uzyskuje się czytelny i precyzyjny obraz badanych narządów. Badanie wykorzystuje się do diagnozowania schorzeń mózgu, zatok, kręgosłupa, miednicy, jamy brzusznej itp. Dzięki aparatom nowej generacji wszystkie niepożądane skutki promieniowania na ciało badanego pacjenta są ograniczone do minimum (skrócony czas promieniowania).
Spis treści
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- klaustrofobia,
- osoby uczulone na jod nie powinny przyjmować środka kontrastowego.
Przygotowanie:
- Badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi.
- Na 6 godzin przed zabiegiem nie należy jeść.
- Przed badaniem należy być odpowiednio nawodnionym (1,5–2 litry wody niegazowanej do 3 godzin przed badaniem).
- Przed wykonaniem niektórych badań konieczne jest przyjęcie kontrastu (środka cieniującego). Kontrast podawany jest dożylnie.
- W trakcie badania schorzeń jamy brzusznej konieczne jest przyjęcie środków hamujących ruchy perystaltyczne jelit.
- Przed badaniem należy poinformować personel medyczny o alergii na leki, przebytych chorobach układu moczowego, wydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych, nadczynności tarczycy, przyjmowanych lekach itp.
Opis:
Badanie jest wykonywane w ubraniu, ale należy zdjąć biżuterie, okulary, aparat słuchowy. Pacjent kładzie się na ruchomym stole, który zostaje wsunięty do aparatu tomograficznego. Diagnostyka trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Lekarz instruuje pacjenta za pomocą interkomu, jak powinien się zachowywać. W trakcie robienia zdjęcia zapalają się diody, należy wtedy wstrzymać oddech.
Ile kosztuje tomografia komputerowa:
Od 200 zł (w zależności od rodzaju badania)
Kredyt na leczenie: