Suchy szampon nie jest produktem wyłącznie ostatnich lat. Już nasze babcie stosowały różne sposoby na odświeżenie włosów bez konieczności ich mycia, a szampon w postaci sprayu był popularny na rynku polskim w latach 80. XX w.
Spis treści
Skład suchego szamponu
Szampon, którego rola polega na odświeżeniu fryzury, w głównej mierze zawiera substancje pochłaniające nadmiar sebum. Może to być skrobia ryżowa, skrobia ziemniaczana czy talk, przy czym ta pierwsza ma bodaj najlepsze właściwości redukujące przetłuszczenie włosów. W składzie suchego szamponu znajdziemy również witaminy i olejki eteryczne, których zadaniem jest pobudzanie krążenia skóry głowy oraz niwelowanie nieprzyjemnego zapachu.
Rola suchego szamponu
Suchy szampon nie umyje nam włosów. Jego zadaniem jest przedłużenie ich świeżości, nadanie puszystości i objętości. Niektóre kobiety używają suchego szamponu nie tylko drugiego czy trzeciego dnia po umyciu głowy, ale bezpośrednio po myciu włosów. Tak zastosowany szampon pomaga dłużej zachować świeżość fryzury. Suchy szampon służy też do szybkiego odświeżenia partii włość, np. grzywki, a przez to, że usztywnia włosy, jest też stosowany jak lakier do włosów. Podnosi włosy u nasady, nadaje im objętość, puszystość i pomaga lepiej ułożyć włosy. Osoby mające włosy delikatne i opadające chwalą sobie suchy szampon jako alternatywę dla innych produktów unoszących włosy i zwiększających ich objętość.
Suchy szampon nie może zastąpić właściwej pielęgnacji włosów, czyli ich mycia wodą i szamponem oraz odżywiania
Ekspert od natychmiastowych efektów
Niewątpliwą zaletą suchego szamponu jest to, że efekty jego działania są natychmiast zauważalne. W sytuacji gdy nie możemy umyć włosów – z powodu braku czasu, braku dostępu do wody, choroby, uciążliwej konieczności codziennego mycia długich włosów itp. – suchy szampon sprawdzi się bardzo dobrze. Możemy zabrać go w podróż, na trening sportowy, a także zastosować w sytuacji, gdy zaspałyśmy do pracy. Współcześnie suche szampony są przeznaczone do różnego rodzaju włosów: do włosów jasnych podkreślają ich kolor, do włosów ciemnych nie pozostawiają białych śladów. Pięknie pachną, mają różne pojemności i czasami są również mieszane z lakierami dla lepszego utrwalenia fryzury.
Stosowanie suchego szamponu
Suche szampony dostępne są po postacią aerozolowych pojemników. Przed użyciem należy wstrząsnąć taki pojemnik, a następnie nacisnąć zawór i spokojnym ruchem rozpylić kosmetyk na głowie u nasady włosów. Ilość zależy od potrzeb i stanu włosów: niektórym paniom wystarcza odrobina szamponu, inne muszą użyć go nieco więcej. Szampon powinien pozostać na głowie ok. 3-5 min. Po tym czasie należy wetrzeć go energicznie w skórę głowy, a następnie dokładnie wyczesać włosy, aby usunąć z nich ewentualny nadmiar pudru. Optymalne używanie kosmetyku to raz na 2-3 dni. Nigdy nie należy zapominać o myciu włosów wodą i szamponem.
Nie dla każdego
Suchy szampon nie powinien być używany przez osoby o zbyt przesuszonych włosach i rozdwajających się końcówkach. Jego wysuszające działanie może nasilić niekorzystne objawy i sprawić, że fryzura będzie wyglądała gorzej. Nie będzie także korzystny dla osób, których skóra głowy jest wrażliwa i skłonna do alergii. Suchy szampon może nasilać podrażnienia głowy i powodować wystąpienie łupieżu.
fot. Shutterstock