Otyłość brzuszna groźna dla zdrowia

otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna – jeden z rodzajów otyłości – to poważny problem współczesnego świata. Dotyczy dużej grupy osób i rodzi szereg konsekwencji zdrowotnych. Otyłość brzuszna zwana jest również otyłością typu „jabłko”, otyłością trzewną, centralną, wisceralną, androidalną. W przeważającej mierze dotyka mężczyzn. O otyłości brzusznej mówimy wówczas, gdy tkanka tłuszczowa skoncentrowana jest w okolicy jamy brzusznej, a wskaźnik WHR związany z rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi powyżej 1,0 u mężczyzn i powyżej 0,8 u kobiet.

Otyłość brzuszna groźna dla zdrowia WHR_1-300x237

 

 

 

 

 

Otyłość androidalna, jak każdy rodzaj otyłości, prowadzi do powikłań zdrowia. Chory zagrożony jest chorobami nowotworowymi narządów wewnętrznych: wątroby, trzustki, nerek, jelita grubego, w przypadku mężczyzn prostaty, a w przypadku kobiet – macicy i piersi. Otyłość centralna bardzo obciąża kręgosłup i ma wpływ na znaczące stałe podniesienia ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego). Prowadzi do cukrzycy, dyslipidemii (nieprawidłowego metabolizmu tłuszczów), przyczynia się do wystąpienia chorób układu krążenia i naczyń krwionośnych (choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy, udaru), chorób narządu ruchu (m.in. choroby zwyrodnieniowej stawów), problemów z oddychaniem, chrapania.

Otyłość brzuszna groźna dla zdrowia otylosc_androidalna_choroby-767x1024

 

 

 

Leczenie – czyli walka z otyłością brzuszną

Najczęściej przyczyną otyłości brzusznej jest nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu, ale czynnikami sprzyjającymi tyciu są również długotrwały stres powodujący niechęć do aktywności ruchowej, menopauza, w czasie której hormony zmieniają pracę oraz choroby tarczycy (niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto). Otyłość często rozwija się u kobiet po ciąży. Jednocześnie zajście w ciążę kobiety otyłej jest utrudnione. U mężczyzn otyłość brzuszna często wywołana jest nadmiernym spożywaniem piwa (tzw. brzuszek piwny –alkohol to puste kalorie, dodatkowo alkohol wywołuje zwiększony apetyt). Walka z otyłością brzuszną polega na stosowaniu diety ograniczającej kalorie oraz wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Dieta przy otyłości brzusznej

Utracie kilogramów i tym samym pozbyciu się otyłości brzusznej sprzyja regularne spożywanie niedużych posiłków. Należy jeść minimum 5 razy dziennie w porcjach, które zaspokoją głód, jednak nie będą za duże. Śniadanie, obiad i kolacja oraz dwie drobniejsze przekąski w ciągu dnia powinny zapewniać dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowo skomponowane posiłki powinny być bogate w białko (białe mięso, ryby, nabiał), zawierać prawidłowe ilości węglowodanów (pełnoziarniste ciemne pieczywo), witamin i minerałów (przede wszystkim warzywa). Należy ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów (te ostatnie najlepiej przyjmować w postaci owoców), a niektóre produkty (np. napoje gazowane) najlepiej zupełnie wyeliminować z diety (słodzone napoje zawierają bardzo duże ilości cukru). Ograniczenie czerwonego mięsa, tłustych wędlin i produktów zawierających tłuszcz na pewno wyraźnie pomoże walce z nadmiarem kilogramów. Trzeba także pamiętać, aby nawadniać organizm, przyjmując minimum 2 litry niegazowanej wody. Pomaga to przyspieszyć przemianę materii.

Ćwiczenia fizyczne

Ruch jest najlepszym sposobem zadbania o prawidłową wagę i kondycję fizyczną. Przy otyłości brzusznej powinien on obejmować nie tylko brzuch i okolice, ale wszystkie partie ciała, tak aby wzmocnić i rozbudować mięśnie całego organizmu. Jednym z najprostszych ćwiczeń, które mogą być wykonywane przez osoby otyłe, jest spacer. Po osiągnięciu etapu braku zadyszki przy spacerowaniu można truchtać, a następnym etapem jest umiarkowane bieganie. Stopniowo do ćwiczeń fizycznych osoby cierpiące na otyłość brzuszną powinny dołączać ćwiczenia aerobowe (wytrzymałościowe) – np. pływanie, jazda na rowerze oraz trening siłowy wzmacniający mięśnie brzucha.

Pozbycie się otyłości brzusznej bywa wyzwaniem, jednak względy zdrowotne i satysfakcja z pracy nad swoją sylwetką powinny zachęcać do działania.

Fot. Shutterstock