Chirurgiczna korekcja uszu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla wielu osób, które cierpią na kompleksy związane z wyglądem i kształtem uszu jest to rodzaj wybawienia. Jak wygląda profesjonalna korekcja uszu? Jak należy się do niej właściwie przygotować? Czy po zabiegu możemy od razu wrócić do pracy? Te pytania często zadają sobie osoby interesujące się tematem – my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.
Spis treści
Operacja plastyczna uszu – co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem
Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja uszu nie wiąże się z jakąś poważną ingerencją – wymaga jednak od pacjenta odpowiedniego przygotowania i przestrzegania zaleceń. Chirurgia plastyczna pomaga leczyć bardzo wiele problemów zwiazanych z wyglądem uszu – częściowym lub całkowitym niedorozwojem małżowiny, zwinięciem małżowiny czy wadami płatka. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie zawsze leczenie kończy się na jednym zabiegu. Nierzadko rekonstrukcja wad uszu to długotrwały proces, który składa się z wielu etapów. Często pacjenci mają nadzieję, że pójdą na jeden krótki zabieg i problem nagle zniknie. Przed zabiegiem trzeba wykonać odpowiednie badania i odpowiednio dbać o higienę uszu – lekarz prowadzący leczenie przekazuje pacjentom pakiet przedoperacyjnych zaleceń.
Należy oczywiście wziąć pod uwagę koszty samego zabiegu. Ceny leczenia w profesjonalnych klinikach wahają się między 4-6 tysięcy złotych. Mogą też pojawić się koszty dodatkowe – specjalistyczne badania, konsultacja medyczna, zakup niezbędnych leków i środków medycznych po zabiegu.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Pierwszy krok to wizyta u lekarza specjalisty. Specjalista, który podejmie się naszego leczenia przekazuje wszystkie niezbędne informacje. Opisuje przebieg operacji i musi też powiedzieć o możliwych powikłaniach. W zależności od charakteru wady uszu lekarz zaleca konkretną formę leczenia. Lekarz wykonuje zdjęcia głowy z różnych perspektyw, określa miejsca nacięć. Pacjent 14 dni przed zabiegiem nie może przyjmować leków na krzepnięcie krwi, trzy dni przed operacją nie można spożywać alkoholu – należy też ograniczyć niektóre pokarmy z zawartością imbiru, czosnku. Dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jak wykonanie niezbędnych badań, szczególnie jeśli pacjent będzie w czasie operacji pod narkozą. Najważniejsze badania przedoperacyjne to: morfologia, OB., INR, APTT, wskaźnik PT, oznaczenie antygenu HBs, oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B.
Rekonwalescencja po korekcie uszu
Pacjent po operacji musi o siebie dbać i unikać wykonywania gwałtownych ruchów. Na miejsce pooperacyjne nakładany jest specjalny opatrunek z antybiotykiem – cała głowa jest owinięta bandażem z opaską elastyczną. Lekarz zapisuje środki przeciwbólowe. Leżenie jest przeciwwskazane – ucho może być przez jakiś czas opuchnięte. Spać należy na plecach z poduszką pod głową. Pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie po zabiegu na okres tygodnia albo dwóch (w zależności od samopoczucia). Po tym okresie czasu można wrócić do szkoły lub pracy, chodząc regularnie na zmianę opatrunku i zdjęcie szwów.
Zalecenia po operacji uszu
Korekcja uszu to zabieg, po którym koniecznie trzeba przestrzegać specjalnych zaleceń. Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji nie powinno się myć głowy. Przez pierwsze miesiące należy też zrezygnować z farbowania włosów. Środki chemiczne zawarte w farbach do włosów mają szkodliwe działanie. Przez pierwsze tygodnie należy unikać też nadmiernego wysiłku fizycznego (siłownia, fitness, basen).
Mówiąc o korekcji uszu koniecznie trzeba wspomnieć o najczęściej pojawiających się powikłaniach. Powikłania mogą mieć charakter lokalny – infekcje w miejscu nacięcia. Niekiedy dochodzi do obumierania naskórka. Do poważnych deformacji dochodzi rzadko – są to przypadki sporadyczne. Dzisiejszy rozwój medycyny pozwala na wykonywanie zabiegu profesjonalnie i bez pooperacyjnych problemów. Dobrze wykonany zabieg to szansa na nowe, lepsze życie – bez kompleksów.