Każda kobieta ma inne wyobrażenie tego, co oznacza dla niej jej własna atrakcyjność. Na pewno jednym z elementów kobiecego powabu, docenianym nie tylko przez mężczyzn, ale i same panie, jest ładny biust. Jednak i to określenie ma różne definicje, dlatego chirurdzy plastyczni mają do zaoferowania pacjentkom wiele rodzajów implantów piersiowych.
Implanty piersiowe
Na każdy z nich składa się silikonowa torebka wypełniona silikonowym żelem lub roztworem soli fizjologicznej. Implanty piersiowe mają okrągły kształt lub przypominają łzę, wtedy wygląd biustu jest bardziej anatomiczny. Implanty mają różne nie tylko kształty, ale i rozmiary. Pozwala to na spełnienie marzeń wielu kobiet o atrakcyjnym wyglądzie – z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i wyobrażeń. Warto jednak pamiętać, że lekarz, powołując się na swoje doświadczenie, ma możliwość doradzenia pacjentce najlepszej dla niej propozycji implantów.
Implanty piersiowe i ich cena to częsty temat kobiecych spotkań towarzyskich. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki jest koszt powiększenia czy podniesienia biustu – cena jest uzależniona od rodzaju implantów (anatomiczne są droższe niż okrągłe), ich dostawcy. Na cenę mogą wpływać też lokalizacja kliniki, jej popularność, a co za tym idzie warunki w jakich odbywa się operacja i kwalifikacje personelu. Operacja piersi nie należy do tanich, jednak mając na uwadze swoje bezpieczeństwo i fakt, że ma ona poprawić komfort życia, a nie go zmniejszyć, warto rozważnie wybierać klinikę i lekarza, w którego ręce oddamy przyszły wygląd swojego biustu. Jeśli operacja piersi jest zbyt dużym obciążeniem budżetu, warto pomyśleć o finansowaniu zabiegu na raty (np. MediRaty.pl). Szacunkowo można powiedzieć, że operacje powiększenia i podniesienie piersi z użyciem implantów wahają się pomiędzy 10 a 20 tysięcy złotych.
Jak wygląda przygotowanie do operacji
Przed planowanym zabiegiem lekarz, chirurg plastyczny, zleca badania, które pozwolą sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjentki. Konieczne jest też ustalenie, czy lekarz dobrze rozumie, jakie są oczekiwania pacjentki, a ona czy jest przekonana do tego, aby zabieg został wykonany i czy zdaje sobie sprawę z ryzyka towarzyszącemu (każdej) operacji. Istotne jest też omówienie okresu rekonwalescencji, skali bólu i konieczności wyłączenia się na jakiś czas z życia zawodowego i wielu form aktywności. Chirurg musi uzyskać od pacjentki jak najbardziej precyzyjną informację, jaki rozmiar biustu jest jej marzeniem, dlatego dokonywany jest dokładny pomiar piersi, w uwzględnieniem ich naturalnej asymetrii. Charakterystyczne rysunki markerem na ciele pacjentki to potwierdzenie spójności między oczekiwaniami pacjentki i planami lekarza.
Trochę techniki
Lekarz podejmuje decyzję co do umiejscowienia implantu piersi. Zależy to od budowy ciała pacjentki, w tym od ilości tkanki tłuszczowej, ale i od tego, czy i w jakim wymiarze jest ona aktywna fizycznie. Forsowne ćwiczenia na siłowni, czy na przykład udział w zawodach sportowych mogą definiować rozmiar i umiejscowienie implantów piersi.
Aby móc umieścić implanty piersi, konieczny jest dobór miejsca nacięcia. Stosuje się trzy jego sposoby: pod sutkiem (w fałdzie podpiersiowym), wokół otoczki (wzdłuż jej granicy – obok brodawki sutkowej) lub pod pachą.
Już po wszystkim
Okres rekonwalescencji po operacji piersi może wymagać założenia opatrunków lub/i noszenia biustonosza pooperacyjnego czy elastycznego bandaża. Kiedy szwy zostaną już usunięte, lekarz może zalecić wykonywanie masażu blizny i całej piersi, zawsze z wykorzystaniem kremu lub płynu wskazanego przez chirurga. Służy to zapobiegnięciu wysychania skóry i utraty jej elastyczności.
Fot. Fotolia