Zapewne spotkaliście się z opowieściami o tym, że operacje plastyczne, w tym plastyka nosa, traktowane są często jako… prezent. Możliwe, że i do Polski dotarł już ów popularny w USA trend, jedna wydaje się, że Polacy podchodzą do operacji plastycznych z większą racjonalnością. Oczywiście są sytuacje życiowe, w których plastyka nosa nie podlega dyskusji – jest nie tylko operacją estetyczną, ale i wpływającą wydatnie na jakość życia. Wady w budowie nosa i powypadkowe urazy na pewno zaliczają się właśnie do takich sytuacji. Bez względu jednak na przyczyny leżące u źródeł decyzji o operacji nosa, warto widzieć jakie są przeciwwskazania do zabiegu i powikłania po nim. Najistotniejszym dla osób rozważających korektę nosa pozostaje wciąż pytanie o wiek, w którym można poddać się zabiegowi.
Spis treści
Operacyjna plastyka nosa – od jakiego wieku?
Tkanki nosa (chrząstka, tkanka kostna) rosną i rozwijają się tak samo jak cała reszta naszego ciała – szczególnie intensywnie w wieku dojrzewania. Z tego właśnie powodu lekarze zdecydowanie odradzają jakiekolwiek interwencje chirurgiczne w obrębie nosa przed ukończeniem 15. roku życia przez dziewczynki i 16. przez chłopców. Obok uwarunkowań fizjologicznych, w grę wchodzi jeszcze jedna kwestia – kwestia świadomej i w pełni przemyślanej decyzji co do interwencji w wizerunek własnej twarzy. Młodsze dzieci nie są w stanie rozpatrzyć wszystkich za i przeciw, nie można od nich oczekiwać, że tak ważna decyzja będzie poprzedzona głębokim namysłem i że w pełni wezmą za nią odpowiedzialność.
Górna granica wiekowa nie istnieje. Możemy więc zdecydować się na całkowitą korektę nosa zarówno we wczesnej młodości, jak i w wieku dojrzałym. W każdym wieku pamiętać należy o przeciwwskazaniach do zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Wśród przeciwwskazań do operacji nosa wymienia się:
- nadciśnienie
- niedokrwistość
- nawracające ropne zapalenie zatok
- cukrzycę (w niektórych przypadkach)
Należy pamiętać, że interwencja chirurgiczna związana z plastyką nosa wiąże się z koniecznością gojenia się ran pooperacyjnych. Im człowiek starszy, tym rany goją się trudniej i dłużej. Warto wziąć to pod uwagę odkładając zabieg na bliżej nieokreślone “później”.
Żeby upewnić się, czy na pewno nie ma do niego żadnych przeciwwskazań, lekarz może zlecić wykonanie takich badań dodatkowych jak:
- RTG nosa i zatok przynosowych
- EKG
- RTG klatki piersiowej
Przed operacją należy wykonać zalecane badania laboratoryjne: oznaczenie grupy krwi, morfologię, cukier, APTT i INR czyli wskaźniki krzepliwości krwi, antygen HBS, anty-HCV oraz HIV.
Możliwe powikłania
Pełna rekonwalescencja po operacji nosa trwa ok. 6 miesięcy. Przez dobę pacjent ma w nosie specjalne setony zapobiegające krwawieniu. Gipsową szynę utrzymującą “nową konstrukcję” nosa w ryzach zdejmuje się po ok.10 dniach. Obrzęki i siniaki wokół oczu ustąpią nie wcześniej niż po dwóch tygodniach. A lekka opuchlizna twarzy może być widoczna do pół roku – dopiero po upływie tego czasu widoczny będzie ostateczny kształt nosa.
Do możliwych powikłań po zabiegu zalicza się:
- przejściowe zaburzenia drożności nosa
- krwotok lub nadmierne krwawienie
- zaburzenia czucia skóry nosa
- infekcje nosa
- pojawienie się ropni
- utrata węchu
Warto pamiętać, że powikłania pojawiają się rzadko, a wybór dobrego doświadczonego lekarza i renomowanej kliniki znacznie ograniczają ryzyko ich pojawienia się.
Po zabiegu całkowitej lub częściowej korekty nosa zaleca się wstrzymywanie się od dużej aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Uprawianie wszelkich sportów, w których istnieje ryzyko uderzenia operowanej okolicy powinno się wstrzymać na ok. 6 – 8 tygodni. Podobnie jak pływanie, bieganie, jazdę na rowerze czy ćwiczenia siłowe. Spacery podjąć można po upływie 2-3 tygodni od operacji, a inne rodzaje aktywności związane z nieznacznym przyspieszeniem akcji serca – po 4.
Obok chirurgicznej operacji nosa, coraz popularniejsza staje się nieinwazyjna korekcyjna plastyka nosa za pomocą kwasu hialuronowego. To zabieg bezbolesny i krótki, którego efekty utrzymują się około roku. Ale to już temat na osobny wpis.