Zadbany mężczyzna

Męska skóra jest fizjologicznie różna od skóry kobiet. Podstawowa różnica to jej grubość. Jednak fakt, że mężczyźni są „gruboskórni” nie znaczy, że nie powinni martwić się o jej pielęgnacje. Jest wręcz przeciwnie.

Na szczęście czasy kiedy mężczyźni do codziennego dbania o higienę używali wyłącznie wody, pianki do golenia i maszynki już minęły. Mężczyźni coraz chętniej dbają o siebie. Pomagają im w tym producenci kosmetyków, kosmetolodzy oraz lekarze medycyny estetycznej, którzy prześcigają się w tworzeniu produktów przeznaczonych dla mężczyzn.

Męska skóra

Skóra mężczyzny jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jest o około 20% grubsza  niż skóra kobiet, naskórek składa się z 30 warstw komórek (u kobiet jest ich max 20). Włókna komórkowe są mocniej i gęściej splecione, co w połączeniu z większą zawartością kolagenu i elastyny sprawia, że jest bardziej sprężysta i starzeje się wolniej niż u kobiet. Zmarszczki u mężczyzn pojawiają się dopiero po 40 roku życia, kiedy poziom kolagenu spada i skóra staje się cieńsza. Mężczyźni starzeją się później, ale gwałtowniej. To co w młodym wieku jest zaletą, po 40 staje się wadą. Zmarszczki u mężczyzn są głębsze niż u kobiet, ze względu na wiele warstw naskórka.

Wysoki poziom testosteronu pobudza gruczoły łojowe do pracy z większą częstotliwością. Męska skóra pokryta jest grubym lipidowym płaszczem i dzięki temu jest odporniejsza. Z drugiej jednak strony zwiększone wydzielanie łoju prowadzi do problemów z trądzikiem, a to do powstania zaskórników, łojotoku i szpecących blizn. Dbaniu o taką skórę nie pomaga konieczność codziennego golenia i przesuszania skóry.

„for men”

Na półkach drogerii i aptek pojawia się coraz więcej produktów przeznaczonych dla mężczyzn.  Odpowiednio dobrany żel do mycia twarzy, pianka do golenia, środek po goleniu, krem ochronny i na noc – to produkty, które pomogą cieszyć się zdrową skórą o wiele dłużej. Tylko jak wybrać odpowiedni kosmetyk, który nie będzie „for men” tylko z nazwy. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z kosmetologiem lub farmaceutom i dobór najwłaściwszych preparatów.

Mężczyzna u kosmetyczki

 Mężczyźni stanowią mały odsetek naszych klientów – mówi Iwona Kafel, kosmetolog, właściciel kliniki Estetimed. – jest ich około 5% dodaje. Jednak z roku na rok coraz częściej korzystają z usług salonów kosmetycznych. W dalszym ciągu jest to swoiste tabu, panowie nie chwalą się kolegom o zabiegu, który zafundowali swojej skórze, zwracają uwagę na efekt końcowy. Nie ważne jak, byleby efekt był zadawalający. Nadmierne wytwarzanie łoju prowadzi do szybkiego zanieczyszczania skóry twarzy, dlatego najczęstszym zabiegiem stosowanym przez mężczyzn jest oczyszczanie twarzy połączone z odżywieniem. Męska skóra narażona jest na przesuszenia, dlatego zabiegi odżywcze są często stosowane. Najczęściej panowie decydują się na  depilację laserową pleców i pach, redukcję blizn po trądzikowych, zabiegi zmniejszające trądzik, zabiegi oczyszczające, mezoterapię skóry głowy oraz zamykanie naczynek – mówi Iwona Kafel, kosmetolog.

Mężczyźni powinni dbać o swoją „gruboskórność”, tak aby jak najdłużej zachowała sprężystość. Odpowiednio dobrane kosmetyki oraz zabiegi w gabinetach kosmetycznych mogą dłużej zachować dobrą kondycję i atrakcyjny wygląd