Fluor to pierwiastek chemiczny po raz pierwszy opisany w XVI wieku przez Georgiusa Agricolę. Warto wiedzieć, że fluor jako czynnik minimalizujący ryzyko wystąpienia próchnicy został użyty stosunkowo niedawno, bo jakieś kilkadziesiąt lat temu.
Ciekawostką jest, że amerykańskie miasto Grand Rapis ulepszało wodę z kranu dodatkiem fluoru. Czy był to dobry pomysł? Z czasem okazało się, że nadmiar fluoru może szkodzić. A jak jest z fluoryzacją? Czy warto wykonywać fluoryzację zębów?
Spis treści
Fluoryzacja zębów – co to jest?
Mówiąc najprościej fluoryzacja jest zabiegiem stomatologicznym, który profilaktycznie ma zapobiec próchnicy zębów. Polega to na stosowaniu preparatów z dodatkiem tego pierwiastka. Najczęściej są to płyny, żele, lakiery wzbogacone o fluor. Należy koniecznie podkreślić, iż chociaż nadmiar fluoru szkodzi, to jednak codziennie nie dostarczamy systemowi biologicznemu wystarczającej dawki zapobiegającej powstawaniu próchnicy.
Fluor przyjmujemy między innymi z pożywieniem, wodą oraz środkami do higieny jamy ustnej. W takim przypadku konieczna jest fluoryzacja – zęby pokrywane są żelem lub lakierem o wysokim stężeniu fluoru. Jakie są najważniejsze przesłanki ku zastosowaniu zabiegu fluoryzacji? Po pierwsze jest to zapobieganie próchnicy u dzieci oraz dorosłych. Po drugie fluoryzacja wpływa pozytywnie na remineralizację szkliwa. Fluoryzacja leczy także nadwrażliwość zębów i zapobiega próchnicy wtórnej w czasie leczenia ortodontycznego.
Dlaczego stomatolodzy wykonują zabieg fluoryzacji?
Fluoryzacja jest to zabieg, który trzeba przeprowadzić pod ścisłą kontrolą dentysty. Tak, jak wspomniano powyżej nadmiar fluoru może szkodliwie wpłynąć na zdrowie człowieka. Fluorowanie można jednak wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (fluoryzację wykonuje się także na zębach mlecznych).
Jak taki zabieg wygląda u dzieci?
Stosuje się wówczas specjalistyczny preparat o miodowo-brązowym kolorze. Substancja stomatologiczna przykleja się do ząbków i przez kilkanaście godzin szkliwo ma właśnie taki kolor. U nieco starszych dzieci zęby pokrywane są bezbarwnym preparatem, który jest nieco uciążliwy, gdyż pacjentowi wydaje się, że ma „coś na zębach”.
Kilka słów o fluorze i jego wpływie na zęby
Szkliwo to najbardziej twarda tkanka w organizmie ludzkim. Składa się jednak głównie z materii nieorganicznej i dlatego też trzeba wspierać zdrowie jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów. Rosnące zęby wzmacnia fluor rozpuszczany w ślinie w czasie codziennego mycia zębów.
Ponadto fluor zmniejsza zdolność metabolizowania cukrów i przez to wpływa na mniejszą ilość kwasów niszczących szkliwo. Dodatkowo fluor powoduje przyspieszony wzrost kryształków szkliwa, dzięki czemu zęby są odporniejsze na działanie czynników patogennych.
Czy w szkołach wykonują zabieg fluoryzacji?
W Polsce zabieg fluoryzacji wykonywany jest od dawna. Warto podkreślić, że taka profilaktyka jest zgodna z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia (rozporządzenie z 24 września 2013r.
W sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi oraz młodzieżą). Ponadto zabieg jest refundowany przez NFZ. Zabieg fluoryzacji wymaga jednak pisemnej zgody rodzica.
Kiedy warto wykonać zabieg fluoryzacji dla dziecka i dorosłego?
Zabieg fluoryzacji u dzieci należy stosować wtedy, gdy stan uzębienia pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli poziom fluoru nie jest zadowalający, wówczas bardzo szybko dojdzie do rozwoju próchnicy.
A jak jest w przypadku dorosłych?
Dorośli bardzo często narzekają na gromadzący się kamień nazębny. Skąd się biorą te naleciałości? Kamień nazębny powstaje, jeśli stosujemy nieprawidłową higienę jamy ustnej lub palimy papierosy czy pijemy mocną kawę i herbatę. Zabiegiem dentystycznym usuwającym kamień nazębny jest skalling. Najskuteczniejszy jest ten wykonywany za pomocą ultradźwięków, które rozkruszają kamień. Uzupełnieniem skallingu jest piaskowanie, czyli usuwanie kamienia z trudno dostępnych miejsc. Specjalistyczna piaskarka czyści zęby pod ciśnienie i za pomocą wody rozpylany jest na zębach drobniutki proszek. Po tych dwóch zabiegach stomatologicznych warto wzmocnić szkliwo poprzez fluoryzację.
MediRaty – Twój partner w leczeniu zębów
Dbanie o piękny uśmiech powinno być dla każdego człowieka priorytetem. Nie wszystkie zabiegi refundowane są przez NFZ. Z pomocą mogą przyjść MediRaty, czyli system ratalny pozwalający w pełni sfinansować leczenie. Do zabiegów finansowanych przez MediRaty należy: leczenie zachowawcze, ortodontyczne, prace protetyczne, implanty zębowe, stomatologia estetyczna, procedury chirurgiczne.