Każda osoba, która zmaga się z chorobami oczu, wie doskonale, że korekta wzroku za pomocą okularów lub soczewek nie jest rozwiązaniem w pełni komfortowym. Soczewki wymagają od nas bardzo dużej dbałości o ich higienę, powodują podrażnienia, bywają kłopotliwe. Okularów nie możemy zaś nosić w każdej sytuacji, dają nam także ograniczone pole widzenia.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób posiadających wady wzroku decyduje się na wykorzystanie nowoczesnych form leczenia. Wśród tych, które uznać możemy za najskuteczniejsze, wymienić trzeba laserową korekcję wzroku. To metoda, dzięki której możemy odzyskać pełną ostrość widzenia. Sprawdźmy więc, co warto o niej wiedzieć i dla kogo będzie rozwiązaniem idealnym.
Spis treści
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Wiele osób, które marzą o wyleczeniu wady wzroku, zastanawia się jak działa zabieg laserowej korekcji wzroku. Mówiąc najprościej polega on na modelowaniu kształtu przedniej części oka, czyli rogówki. To właśnie od jej krzywizny zależy bowiem ostrość widzenia. Zabieg wykonuje się za pomocą nowoczesnego urządzenia emitującego wiązkę lasera.
Moc wiązki laserowej ustalana jest indywidualnie – tak, aby była w pełni dopasowana do pacjenta i nie zagrażała jego zdrowiu. Zabieg korekcji wzroku nie trwa długo. Średnio, aby skorygować jedną dioptrię, potrzeba około 1,5 sekundy. Laser śledzi ruchy gałki ocznej, dzięki czemu jest to zabieg w pełni bezpieczny i bardzo dokładny. Dzięki temu czas rekonwalescencji pacjenta jest bardzo krótki.
Jakie choroby oczu leczone są laserem
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który może pomóc nam w wyleczeniu wielu różnych schorzeń oczu. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim krótkowzroczność. Obecnie możliwe jest zredukowanie do zera nawet dużych (wynoszących ponad 10 dioptrii) wad tego typu. Jest to więc nadzieja dla wszystkich osób, które zmagają się z koniecznością noszenia grubych szkieł.
Laserowa korekcja wzroku pomaga również w nadwzroczności, a więc jest zabiegiem przeprowadzanym także w przypadku osób, które noszą okulary znane jako „plusy”. Poza tym przeprowadza się ją także w leczeniu astygmatyzmu. Słowem, to rozwiązanie pozwalające zapomnieć o najczęstszych wadach wzroku z jakimi się zmagamy.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Wiele osób, które zastanawia się nad korektą wzroku, obawia się czy zabieg ten jest bezpieczny. Zupełnie niepotrzebnie. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że zanim zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, poddawani jesteśmy szeregom badań, które pozwalają wykryć ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Sam zabieg nie jest inwazyjny, a nacięcie stosunkowo niewielkie, dzięki czemu ryzyko powikłań nie jest duże. Co ważne, pacjent musi pamiętać, żeby podczas zabiegu nie ruszać się, ale lekarze pomagają przyjąć nam komfortową pozycję, a zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Nie należy się go obawiać.
Co dyskwalifikuje do laserowej korekcji wzroku?
Niestety laserowa korekcja wzroku nie jest zabiegiem, któremu może poddać się każdy z nas. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Wśród nich wymienić możemy między innymi wiek pacjenta. Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się u pacjentów, którzy nie ukończyli 21 roku życia, ponieważ ich wzrok wciąż się rozwija.
Co więcej, wada wzroku musi być ustabilizowana, co oznacza, że zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu tylko wtedy, gdy w ciągu ostatniego roku nie doszło do pogorszenia widzenia. Przeciwwskazaniami do wykonania laserowej korekcji wzroku są także choroby takie jak jaskra, zaćma, zespół suchego oka czy stany zapalne. Choroby neurologiczne również mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania tego zabiegu. Dlatego też tak ważna jest szczegółowa diagnostyka przed jego przeprowadzeniem.
Ile kosztuje zabieg?
Mówiąc o zabiegach laserowej korekcji wzroku warto wspomnieć również o cenie. Cena korekcji wzroku zależy od rodzaju zabiegu, jaki będzie wykonywany. Starsze metody obecnie dostępne są już w cenie około 2-3 tysięcy złotych. Nowoczesne zabiegi laserowe, które minimalizują ryzyko i są mniej inwazyjne, to koszt mniej więcej 5 tysięcy złotych. Ceny, które podajemy, obejmują korekcję jednego oka.