Łatwo przytyć, trudniej zgubić nadmiar kilogramów – wie o tym każdy, kto próbował zeszczupleć. Przeprowadzane bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem odchudzanie najczęściej nie przynosi trwałych rezultatów. Nadwaga przekształca się w otyłość, a ta zagraża całemu organizmowi. Balon Orbera może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mimo wysiłków i współdziałania z lekarzem nie są w stanie schudnąć.
Spis treści
Szkodliwa otyłość
Nawet jeśli ktoś uważa, że kochanego ciała nigdy za wiele, nie powinien lekceważyć otyłości. Znaczny nadmiar kilogramów to olbrzymie obciążenie dla organizmu. Cierpi na nim w pierwszej kolejności układ stawowo-kostny, który musi przenosić nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsca na miejsce. Jeśli jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, czym dla papierowej torby kończy się przenoszenie przez nią zakupów w nadmiernej ilości, powinniśmy również umieć wyobrazić to sobie w stosunku do własnych stawów.
Otyłość to zagrożenie nie tylko dla układu ruchu. Osoby otyłe zdecydowanie bardziej narażone są na wystąpienie nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia i układu oddechowego, miażdżycy czy cukrzycy. Zaawansowana otyłość jest też bardzo często źródłem niskiej samooceny i kłopotów natury interpersonalnej. A wystarczyłoby podjąć decyzję…
Balon Orbera – kiedy odchudzanie zawodzi
Balon Orbera (balon żołądkowy) jest specjalistycznym sposobem walki z otyłością. Terapia przy jego użyciu wykorzystywana jest w sytuacjach, gdy inne metody leczenia otyłości zawodzą. Balon Orbera to silikonowy balon wprowadzany w trakcie mało inwazyjnego, odwracalnego zabiegu chirurgicznego do żołądka pacjenta, a następnie wypełniany roztworem soli fizjologicznej lub powietrzem. Wypełniony balon ma za zadanie ograniczyć pojemność żołądka i sprawić, że znacząco zmniejszy się rozmiar przyjmowanych porcji jedzenia. W konsekwencji prowadzi również do hamowania apetytu. Balon pozostaje w żołądku na czas trwania terapii – do 12 miesięcy. Najczęściej jest usuwany po ok. 6 miesiącach, czasie których pacjent może stracić nawet 20 kg.
W trakcie terapii pacjent pozostaje pod kontrolą lekarza bariatry, dietetyka i psychologa. Uczą oni zdrowych zasad odżywiania i prawidłowego przygotowywania posiłków oraz utrwalają zdrowe nawyki żywieniowe. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ chociaż terapia balonem Orbera kończy się po kilku miesiącach, to zalecenia specjalistów powinny być przestrzegane również po usunięciu balonu żołądkowego.
Balon Orbera nie jest zabiegiem dla każdego
Z medycznego punktu widzenia istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu, m.in. choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku lub żołądka, rozszerzone naczynia krwionośne w obrębie jelit, przepukliny, choroby nerek, wątroby i płuc, przewlekłe leczenia sterydami, ciąża oraz karmienie piersią.
Zabieg implantacji i usunięcia balonu Orbera, wraz z niezbędnymi badania i kwalifikacją, kosztuje ok. 7500 zł (balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym) lub ok. 9000 zł (balon wypełniony powietrzem). Te koszty nie muszą być przeszkodą, ponieważ operację można sfinansować w ratach.
Nie należy zapominać jednak, że terapia balonem Orbera przyniesie skutek tylko w sytuacji wyrobienia i przestrzegania nowych nawyków żywieniowych. Osoby, które mają słabą motywację albo kłopoty z konsekwentnym działaniem mogą również mieć kłopoty z utrzymaniem obniżonej wagi.
Więcej informacji o zabiegu znajdziesz tutaj.