Jak długo czeka się na efekty liposukcji?

liposukcja

Współczesny człowiek ma możliwość dowolnego kreowania swojego wizerunku i nie musi się godzić na życie z defektami urody. Rozwój medycyny estetycznej i postęp technologiczny umożliwiają m.in. modelowanie sylwetki poprzez liposukcję, czy usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów ciała. Tkankę tłuszczową można usunąć m.in. z brzucha, tułowia i ramion oraz kończyn górnych i dolnych, ale także z twarzy i szyi. Efekty liposukcji zależą od profesjonalizmu i doświadczenia lekarza oraz jakości sprzętu, którym dysponuje, ale również od postępowania pacjenta w okresie rekonwalescencji. Jak wygląda zabieg liposukcji i jak się należy do niego przygotować? Ile trwa rekonwalescencja i kiedy będziemy mogli cieszyć się efektami zabiegu? 

Zabieg liposukcji – na czym polega?

Liposukcja jest zabiegiem o średnim stopniu inwazyjności, pod warunkiem oczywiście, że stosowane są nowoczesne technologie i urządzenia. Celem liposukcji jest usunięcie tkanki tłuszczowej z konkretnego obszaru / partii ciała, a co za tym idzie – wymodelowanie sylwetki w tej części, a opcjonalnie również redukcja cellulitu. Mylny jest pogląd, że zabiegi liposukcji są “cudownym” sposobem na odchudzanie. Niewielka redukcja masy ciała jest oczywiście skutkiem ubocznym liposukcji, ale sam zabieg rekomendowany jest osobom z prawidłową wagą, które borykają się z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową, której nie udaje im się zmniejszyć, pomimo stosowania zbilansowanej diety i regularnie podejmowanej aktywności fizycznej. 

Zabieg liposukcji polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w skórze, przez które wprowadza się pod skórę kaniulę. Tkanka tłuszczowa jest rozbijana i odsysana, a w najnowocześniejszych urządzeniach (liposukcja ultradźwiękowa) – wypłukiwana za pomocą roztworu sol fizjologicznej, co minimalizuje ryzyko powstawania widocznych nierówności na powierzchni skóry. Zabieg liposukcji można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym (pacjent zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji) lub ogólnym (niezbędna jest minimum dobowa hospitalizacja). Decyzja o rodzaju znieczulenia zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz  obszaru, który poddawany jest liposukcji i decyzji lekarza wykonującego zabieg. 

Jak przygotować się do liposukcji?

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu liposukcji podejmuje pacjent i lekarz, po omówieniu jej przebiegu, prawdopodobnych efektów oraz możliwych skutków ubocznych.

Zanim ustalony zostanie konkretny termin zabiegu – lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski, na podstawie którego wykluczone zostaną ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji. Około dwa tygodnie przed datą zabiegu konieczne będzie wykonanie szczegółowych badań, które potwierdzą dobry ogólny stan zdrowia pacjenta. Do zrobienia będą m.in.: morfologia i oznaczenie grupy krwi (jeśli nie było wcześniej), jonogram, badania wykluczające obecność wirusa HCV i HIV oraz badania związane z obecnymi i przebytymi chorobami / schorzeniami (np. przewlekłymi). 

Jak długo czeka się na efekty liposukcji? shutterstock_2847185662 tygodnie przed zabiegiem

Minimum 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy również przyjmować polopiryny, aspiryny i witaminy E (to preparaty powodujące rozrzedzanie krwi, co może podnieść ryzyko krwotoku wewnętrznego podczas zabiegu), a sposób przyjmowania innych leków (np. związanych z chorobami przewlekłymi, leków przeciwzakrzepowych) należy skonsultować z lekarzem. W tym okresie należy również powstrzymać się od palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu (minimum dwa dni przed zabiegiem), a także wprowadzić lekkostrawną dietę. 

Przed samym zabiegiem

Szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania się do konkretnego zabiegu – pacjent otrzyma od swojego lekarza. Jeżeli zabieg będzie przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym – należy stawić się na niego na czczo. W przypadku znieczulenia miejscowego – możemy zjeść lekki posiłek, ale nie później niż 2-3 godziny przez zabiegiem. Przed zabiegiem należy się wykąpać, używając do tego celu delikatnych środków myjących. Na skórę (zwłaszcza w miejscu planowanej liposukcji i jej najbliższym otoczeniu) nie należy aplikować żadnych kosmetyków, a jeżeli skóra jest owłosiona – może być konieczne jej ogolenie. Tego dnia najlepiej zrezygnować w ogóle z biżuterii. Lekarz może również zalecić zmycie manicure z paznokci. 

Rekonwalescencja po liposukcji

Jak długo czeka się na efekty liposukcji? shutterstock_284718569Okres rekonwalescencji po liposukcji to okres niezbędny organizmowi na powrót do pełni zdrowia i sprawności. Długość okresu rekonwalescencji zależy m.in. od rodzaju zabiegu i jego obszaru oraz zdolności regeneracyjnych organizmu danego pacjenta. Bardzo ważne jest, aby pacjent w tym okresie ściśle stosował się do zaleceń lekarza dotyczących m.in. dbania o higienę, ograniczenia ruchomości, stosowania odpowiednich leków oraz noszenia odzieży kompresyjnej. Ubrania uciskowe odgrywają ponadto kluczową rolę w kontekście efektów zabiegu liposukcji, przekładając się pozytywnie na finalny wygląd obszaru, który był poddany zabiegowi, ale również przyspieszają rekonwalescencję minimalizując pooperacyjną opuchliznę, przyśpieszając wchłanianie się zasinień oraz stanowiąc ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej. We wczesnym etapie rekonwalescencji po liposukcji pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe (najczęściej da się je uśmierzyć za pomocą zwykłych leków przeciwbólowych), a w poddanej zabiegowi partii ciała widoczne mogą być zasinienia i obrzęki. 

Do najczęściej wykonywanych liposukcji zalicza się zabiegi w obrębie brzucha i ud. Po liposukcji brzucha pobyt w szpitalu trwa najczęściej jedną dobę, a okres tzw. wczesnej rekonwalescencji obejmuje 7 dni. Przez około 30 dni należy znacząco ograniczyć aktywność fizyczną, nie przemęczać się i nie dźwigać ciężkich rzeczy. Również przez około 30 dni konieczne jest noszenie odpowiednio dobranej odzieży kompresyjnej. Po liposukcji ud, podobnie jak po liposukcji brzucha, pobyt w szpitalu trwa najczęściej jedną dobę, a okres wczesnej rekonwalescencji – 7 dni. Noszenie spodni / getrów uciskowych zalecane jest przez minimum 30 dni, choć obrzęki mogą się utrzymywać nawet do 3 miesięcy po zabiegu. 

Jak szybko wrócisz do pełnej sprawności?Jak długo czeka się na efekty liposukcji? liposukcja3-1280

Długość okresu niezbędnego do powrotu do pełnej sprawności zależy przede wszystkim od obszaru, który został poddany zabiegowi liposukcji, ale również indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz jego ogólnej kondycji. Po liposukcji podbródka – do pełnej sprawności wrócimy nawet w ciągu kilku dni, a po liposukcji brzucha i nóg lub liposukcji pośladków – nawet  po 14 – 30 dniach. Zasinienia, które mogą się pojawić po zabiegu najczęściej wchłaniają się w ciągu 2-4 tygodni po zabiegu, a pooperacyjne obrzęki mogą się utrzymywać nawet przez 3 miesiące. W okresie wczesnej rekonwalescencji (pierwsze 7 dni po zabiegu) najlepiej zrobić sobie wolne od pracy i znacząco ograniczyć wykonywanie obowiązków domowych. 

Kiedy pierwsze efekty zabiegu?

Jak długo czeka się na efekty liposukcji? medi

Pierwsze efekty zabiegu liposukcji będą widoczne najczęściej już po okresie wczesnej rekonwalescencji. Ciało może być jednak opuchnięte przez dłuższy czas i dopiero po zejściu tej opuchlizny – będziemy mogli ocenić finalny efekt zabiegu.