Dla każdej kobiety piękne, zadbane włosy to prawdziwa wizytówka. Kiedy zaczyna dotykać nas problem ich osłabienia i stają się mniej gęste, często wpadamy w popłoch. Częstymi winowajcami tego stanu są zniszczenie włosów po lecie i zmiany hormonalne związane na przykład z menopauzą.
Z wypadaniem włosów zmaga się ponad 60% kobiet w okresie menopauzy. Spowodowane burzami hormonalnymi, wzmożonym stresem i niektórymi lekami potrafi uprzykrzyć życie w tym wyjątkowo specyficznym momencie życia.
Problem osłabionej kondycji kosmyków w okresie przekwitania dotyka najczęściej pań z obniżoną czynnością tarczycy, która zwykle towarzyszy menopauzie. W tym okresie bowiem spada poziom produkcji hormonów żeńskich – estrogenów, a wzrasta androgenów, czyli męskich. To one odpowiadają za to, że włosy stają się cienkie i rzadkie. U wielu kobiet pojawia się wtedy nadprogramowe owłosienie – na podbródku, nogach lub klatce piersiowej. Naturalne procesy zachodzące w organizmie, połączone ze stresem, lekami lub chorobami dermatologicznymi skóry głowy, skutkują utratą włosów.
Medyczny punkt widzenia
Z biologicznego punktu widzenia kosmyki wzmocnią naturalne hormony roślinne, czyli fitoestrogeny. Odpowiadają one za regulowanie gospodarki hormonalnej w organizmie, a ich źródłem jest przede wszystkim soja. Na rynku farmaceutycznym dostępny jest obecnie szeroki wybór preparatów zapobiegających wypadaniu włosów. Pamiętajmy jednak o tym, że aby leczenie było skuteczne powinno trwać minimum 3 miesiące. Nie wszyscy też wiedzą, że niektóre leki mogą wzmagać schorzenie. Uwagę należy zwrócić na przyjmowane: pigułki na nadciśnienie, preparaty antykoncepcyjne, antyzakrzepowe oraz antydepresanty. Przed podjęciem decyzji o wyborze kuracji pamiętać też należy o rozpatrzeniu czynników, które mogły mieć wpływ na wypadanie włosów, do trzech miesięcy wstecz. Niejednokrotnie okazuje się, że przyczyny schorzenia leżą właśnie we wzmożonym stresie i innych dolegliwościach, przebytych w niedalekiej przeszłości.
Ślady lata
Najczęściej to niewłaściwa pielęgnacja pozbawia nas burzy włosów na głowie. Istotne jest dobranie kosmetyków dostosowanych do potrzeb włosów, a także delikatne obchodzenie się z włosami. Urazy mechaniczne, takie jak czesanie, rozciąganie, napinanie, intensywne wycieranie ręcznikiem, są dla włosów katastrofalne w skutkach, a takich grzechów często dopuszczamy się w czasie wakacji. Promieniowanie słoneczne (UV) i słona woda, a także suszenie gorącym strumieniem powietrza powodują utratę przez włosy wody, czego konsekwencją są trwałe uszkodzenia w strukturze keratyny. Włos wówczas traci swoją elastyczność i sprężystość, staje się podatny na pękanie i łamanie i wypadanie. Przesuszone włosy są trudne w układaniu, a ich wygląd sprawia, że wiele kobiet czuje się zaniedbanymi.
Przez jedzenie do…
… zdrowia. Wzmocnić kondycję włosów można za pomocą odpowiedniej diety. Codzienny jadłospis musi opierać się o pokarmy będące źródłem fitoestrogenów. Na talerzu królować zatem powinny: brązowy ryż, soja, a także przetwory z pszenicy i owsa, migdały oraz orzechy nerkowca. Przygotowywać należy posiłki, dostarczające przede wszystkim aminokwasów, żelaza, cynku oraz witamin z gruby B. Warto jeść produkty zawierające siarkę, która wspomaga wytwarzanie przez organizm prawidłowej ilości aminokwasów siarkowych, tak ważnych dla wzrostu włosów. Zrezygnujmy też z radykalnych diet odchudzających – one nigdy nie wpływają dobrze na zdrowie i wygląd włosów.
Fot. pixabay