Kwiat kobiecego sekretu

Kwiat kobiecego sekretu

Intymność to coś, co należy tylko do Ciebie. Zapraszasz do niej tylko wybrańców. Zadbaj, aby byli sprawdzeni, bezpieczni i warci uwagi. Twoje zdrowie i komfort mają być ich najwyższym celem.

Higiena intymna kobiety to znacznie bardziej skomplikowana sprawa niż codzienna pielęgnacja mężczyzny. Ze względu na naszą anatomię już jako małe dziewczynki jesteśmy narażone na infekcje. Szkodzą nam otarcia oraz kontakt z zanieczyszczoną lub zbyt silnie chlorowaną wodą. Intymnie nie sprzyjają nam piasek, zimno, przegrzanie, naruszanie struktury skóry, choćby depilacją, a także zbyt ciasna i sztuczna bielizna, czy też detergenty.

Codzienna troska

Jeśli twoja mama umiała z Tobą rozmawiać o intymności i nie czyniła z tego tabu, dobrze wiesz, że my, kobiety, podmywać musimy się zawsze od przodu do tyłu. Nie sprzyja nam zbyt ciepła ani – ze względu na bliskość dróg moczowych do dróg rodnych – zbyt zimna woda. Odczyn mydeł narusza naturalnie kwaśne pH, dlatego lepiej służą nam specjalne płyny do higieny intymnej. Czym mniej chemii zawierają, tym lepiej. Cywilizacja wymusza na nas nieskalaną niczym świeżość, co jest nienaturalnym stanem naszego ciała. Wydzieliny, pot mieszają się z egzystującymi na skórze pachwin, krocza i odbytu bakteriami – stąd nieprzyjemna woń. Poranna i wieczorna higiena przy użyciu wody i płynu jest więc niezbędna, ale już nieuzasadnione irygacje czy perfumowanie okolic intymnych to wymysł przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. Zapach naszej kobiecej wydzieliny jest bardzo indywidualny. Tak samo, jak woń i ilość potu zależy od naszego stanu zdrowia, spożywanych pokarmów, przypraw, a także od dnia cyklu. Jeżeli chcesz uniknąć przykrego uczucia nieświeżości lub intensywnego zapachu okolic intymnych, na dobę przed spotkaniem tête-à-tête, czy wielkim wyjściem, gdzie będziesz przebywać w bliskim kontakcie w innymi osobami, unikaj jedzenia czosnku, cebuli i ostrych przypraw.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Problem ten jest wynikiem zwiotczenia ścian pochwy i osłabieniem mięśni Kegla, znajdujących się w dnie miednicy. Przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety, które rodziły siłami natury i przechodzące menopauzę. Z powodu zmniejszenia sprężystości mięśni dna miednicy i górnej ściany pochwy, zmianie ulega kąt nachylenia cewki moczowej. W efekcie trudno jest kontrolować wydalanie moczu. Zdarza się ono nie tylko przy uprawianiu sportów, dźwiganiu, ale już przy małym wysiłku, kichnięciu, spontanicznym śmiechu czy silniejszym kaszlu.

Rozwiązaniem tego problemu może być poddanie się laserowemu zabiegowi, który eliminuje nietrzymanie moczu. Zabieg polega na obkurczeniu ścian pochwy i zainicjowaniu procesu namnażania się włókien kolagenowych odpowiedzialnych za sprężystość jej ścianek. Tkanki poddane zabiegowi kurczą się, a aktywność śluzówki zostaje znacząco pobudzona. Zabieg sprawia, że powięź wewnątrzmaciczna, ściany pochwy oraz ujście cewki moczowej ulegają wzmocnieniu. Zmniejsza się też kąt nachylenia cewki. Wszystkie tkanki uelastyczniają się, działanie cewki moczowej wraca do normy, a pochwa staje się znacznie ciaśniejsza. Owocuje to znaczącą poprawę poczucia komfortu u kobiety.

W kolejnej części naszego poradnika, skupimy się na temacie higieny w czasie menstruacji i zwiększeniu komfortu współżycia u kobiet, które zaobserwowały u siebie oznaki czasu w strefach intymnych.