Zabieg skalingu zębów – czy warto go wykonać?

Stomatolog z dzieckiem

Skaling to jedna z metod usuwania płytki i kamienia nazębnego (ten drugi powstaje na naszych zębach w wyniku mineralizacji płytki). Regularne i profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia jest niezwykle istotne nie tylko dla ładnego uśmiechu, ale również zdrowia jamy ustnej.

Kamień nazębny to środowisko dla rozwijających się bakterii, co może prowadzić do powstawania m.in. próchnicy, stanów zapalnych przyzębia i tzw. kieszonek dziąsłowych oraz obniżania się linii dziąseł, a w konsekwencji do rozchwiania się zębów oraz ich wypadania. Co to jest i na czym polega skaling? Kto, gdzie i za ile może się mu poddać?

Na czym polega skaling zębów i jakie są jego rodzaje?

W przeszłości skaling był przeprowadzany ręcznie – była to metoda czasochłonna i niekomfortowa dla pacjetna . Współczesny skaling zębów polega na usuwaniu płytki i kamienia nazębnego za pomocą dźwięków lub ultradźwięków.

Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu skalera dźwiękowego lub ultradźwiękowego, czyli specjalistycznego i nowoczesnego urządzenia stomatologicznego (skalery mogą być urządzeniami wolnostojącymi lub do tzw. zabudowy), wyposażonego w generatory mocy oraz odpowiednie końcówki.

Jak to działa?

Generatory mocy wytwarzają energię, która w postaci wibracji o wysokich częstotliwościach (od 3 do 8 tysięcy w przypadku skalerów dźwiękowych i od 18 do 45 tysięcy w przypadku skalerów ultradźwiękowych) dociera do końcówki i poprzez nią zostaje przeniesiona na płytkę i kamień nazębny, co z kolei powoduje odłamywanie się i odchodzenie złogów od powierzchni zęba.

Skaling ultradźwiękowy jest obecnie najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania płytki i kamienia nazębnego (ręczne i dźwiękowe usuwanie złogów wiąże się z wyższym ryzykiem uszkodzenia powierzchni zębów  w porównaniu do usuwania złogów za pomocą ultradźwięków).

Zabieg skalingu zębów - czy warto go wykonać? zeby-protezy
Skaling usuwa kamień – tym samym zęby stają się zdrowsze i mogą stać się jaśniejsze (dodatkowo warto zastanowić się nad zabiegiem piaskowania)

Dlaczego wykonuje się skaling?

Skaling powinien być niezbędnym elementem profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Regularne, dokładne, mechaniczne usuwania złogów nazębnych pozwala zadbać o ładny wygląd i dobrą kondycję zębów, zmniejszając ryzyko pojawienia się próchnicy oraz innych chorób zębów i przyzębia.

Skaling ultradźwiękowy pozwala na bezpieczne oczyszczanie ze złogów powierzchni zębów, ale również kieszonek dziąsłowych (im dokładniejsza i głębsza penetracja kieszonek, tym efektywniejsze czyszczenie), a nawet furkacji (anatomicznych przestrzeni międzykorzeniowych w zębach wielokorzeniowych).

Przeciwwskazania do skalingu zębów

Skaling jest metodą oczyszczania zębów, którą profilaktycznie powinno się przeprowadzać 1-2 razy w  roku (w zależności od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań pacjenta).

Przeciwwskazaniem do skalingu ultradźwiękowego jest rozrusznik serca (skalery ultradźwiękowe magnetostrykcyjne wytwarzają pole magnetyczne, które może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie rozrusznika) oraz I trymestr ciąży (decyzję o skalingu ultradźwiękowym w II i III trymestrze ciąży najlepiej skonsultować z ginekologiem).

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu przy użyciu urządzenia ultradźwiękowego może być również pourazowe odklejanie się siatkówki oka.

Zabieg skalingu zębów - czy warto go wykonać? dentysta-bólCzy zabieg skalingu boli?

Zabieg skalingu jest najczęściej całkowicie bezbolesny. Głowice skalerów są bowiem chłodzone wodą, co pozwala na zminimalizowanie ewentualnego dyskomfortu pacjenta podczas zabiegu. Przejściowy ból oraz nadwrażliwość mogą towarzyszyć pacjentom z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Czy jest refundowany?

Zabieg skalingu jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla dorosłych pacjentów, raz w roku.

MediRaty – twój partner w leczeniu zębów

Profilaktyka to najlepszy sposób na dbanie o doskonały wygląd i świetną kondycję zębów. Efekty skalingu, czyli jaśniejsze i gładsze zęby – widoczne są od razu po wykonaniu zabiegu.

NFZ refunduje jeden zabieg oczyszczania zębów w roku, podczas gdy zalecane jest najczęściej poddawanie się skalingowi co 6 miesięcy.

Te i inne zabiegi stomatologii zachowawczej, protetycznej i estetycznej możemy wykonać w wybranej przez nas klinice prywatnej, rozkładając ich koszt na wygodne raty. Taką możliwość dają nam np. MediRaty oferujące prosty i wygodny system spłaty ratalnej różnego rodzaju procedur i usług medycznych m.in. z zakresu stomatologii.