Zerwij z nawykiem podjadania słodyczy między posiłkami

Podjadanie słodyczy między posiłkami

Wciąż zdarza Ci się szukać czegoś słodkiego pomimo faktu, że niedawno jadłaś? A może masz wyrzuty sumienia, bo nie kontrolujesz, kiedy bierzesz jedną kostkę czekolady, a nagle nie ma całej tabliczki? Podjadanie słodyczy między posiłkami to z pewnością nic zdrowego. Jak się do pozbyć? Sprawdź i raz na zawsze zerwij z nawykiem podjadania słodyczy między posiłkami!

Zerwij z nawykiem podjadania słodyczy między posiłkami podjadanie-miedzy-posilkami

Podjadanie między posiłkami a złe nawyki. Dlaczego próbuję i wciąż mi nie wychodzi?

Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś sobie uświadomić to fakt, iż w swojej słabości nie jesteś sama. Tysiące, setki tysięcy, a może i miliony ludzi mają problem z podjadaniem między posiłkami. Szczególnie atrakcyjne są słodycze i inne niezdrowe przekąski. Nie dostarczają nam dużej ilości składników odżywczych i witamin, mają za to masę kalorii, cukru i tłuszczy nasyconych, które lubią się odkładać w komórkach. Dlaczego, mimo silnego postanowienia, ponownie sięgamy po słodycze np. po obiedzie?

– Zjedz obiad, to dostaniesz deser – powiedziała i mówi niejedna mama do swojego dziecka. Tak od najmłodszych lat wyrabia w nim zły nawyk. Dokończenie posiłku kojarzy się bowiem brzdącowi z nagrodą w postaci słodkiej przekąski, która niekoniecznie będzie dla niego zdrowa. Rodzic często nie wie jednak, jak w inny sposób przekonać pociechę do dokończenia mięsa czy surówki. W związku z tym sięga po proste rozwiązanie w postaci systemu nagród. Niestety – to, czego nauczy się dziecko, często nie mija wraz z dorosłością. Dlatego też, kiedy Małgosia przyzwyczaiła się do deseru po obiadku, Małgorzacie prawdopodobnie może chcieć się “zagryźć” posiłek jedną lub dwiema kostkami czekolady. Ewentualnie tabliczką.

Powinnaś wiedzieć, że jako ludzie potrafimy wyrabiać w sobie nawyki, ale… nie potrafimy odróżniać samodzielnie dobrych od złych.

Nie jest to w pełni nasza wina. Jako istoty inteligentne zwykle dążymy do najprostszych i przyjemnych rozwiązań. Podjadanie między posiłkami, tym bardziej słodkości, tego właśnie nam dostarcza. Aby natomiast odróżnić zły nawyk od dobrego, musimy doświadczyć bolesnych konsekwencji związanych z negatywnym przyzwyczajeniem. Stąd też z początku możesz nie widzieć problemu w tym, że zajadasz się słodyczami pomiędzy obiadem a kolacją, jednak gdy przybędzie Ci parę kilogramów bądź czuć się będziesz ociężała, zaczniesz zastanawiać się i myśleć, czy aby na pewno dobrze postępujesz. Jeżeli jednak zdarza Ci się wpadać w błędne koło – zjeść coś poza dietą, potem mieć wyrzuty i… znowu sięgnąć po słodkie – oznacza to, że powinnaś popracować nad zmianą złego nawyku. Jak to zrobić?

Podjadanie między posiłkami - dlaczego chce mi się słodyczy?

Jakie są powody podjadania między posiłkami? Zasadniczo dwa. Po pierwsze, wspomniany wcześniej, wyrobiony zły nawyk, uruchamiający się często mechanicznie i niezależnie od nas. Co prawda, od sięgnięcia po słodycze może nas powstrzymać wystarczająco silna wola, jednak ona też w końcu się wyczerpuje. Drugi powód to fakt, iż po zjedzeniu słodyczy wzmaga się produkcja hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny. Cukier, szczególnie w połączeniu z tłuszczem i solą, wywołuje w naszym mózgu reakcje podobne do tych, jakie mają miejsce po narkotykach!

Zerwij z nawykiem podjadania słodyczy między posiłkami jak-nie-podjadac-miedzy-posilkami

Stąd – uzależnia. Jeżeli nie potrafisz się powstrzymać, to prawdopodobnie masz zwyczajny, nieracjonalny głód cukru, który tak naprawdę nie jest Ci potrzebny.

Jak raz na zawsze zerwać z nawykiem podjadania słodyczy między posiłkami? Potrzebujesz zmienić zły nawyk na dobry. Wymaga to nieco pracy i zaangażowania oraz szczególnie na początku może nie być łatwe, istnieją jednak sprawdzone sposoby z walki z łakomstwem.

O tym, jak jeszcze działa na nasz organizm cukier oraz inne dodatki w żywności pisaliśmy także w artykule: Nie uwierzysz co te dodatki robią z Twoim ciałem!

Podjadanie między posiłkami - 7 skutecznych sposobów, by z tym wygrać

Przekonaj się, że można. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze naszym zdaniem 7 sprawdzonych sposobów na to, jak nie podjadać słodyczy między posiłkami. Wybierz najlepsze dla siebie i ciesz się z sukcesów!

  1. Jedz regularne posiłki.

Często powodem podjadania między posiłkami są wahania poziomu cukru w naszym organizmie. Nie jesz śniadania? Zacznij! Wolisz zjeść dwa konkretne dania niż rozłożyć je na cztery? To zły pomysł. Po wielogodzinnych przerwach uruchamia się w nas tzw. wilczy głód. Poziom cukru drastycznie spada i chce się nam czegoś, co szybko dostarczy glukozę do krwi oraz poprawi samopoczucie spowodowane głodem. Najprostszym rozwiązaniem okazują się często słodycze.

  1. Prowadź dzienniczek.

Jeżeli masz problem z oszacowaniem, ile zdarza Ci się zjeść ponad limitem, pomocnym może okazać się zapisywanie tego na papierze. Prowadzenie dzienniczka to doskonały sposób zmieniania nawyków – nie tylko żywieniowych. Spróbuj policzyć wagę tego, co zjadasz, a potem sprawdź, ile zawiera to kalorii, tłuszczu i cukru. Nie chodzi o to, by się dołować! Przyjrzyj się konsekwencjom swego złego nawyku, a potem spróbuj walczyć o to, by zjadać mniej, a w końcu w ogóle ograniczyć słodycze. Nie przejmuj się, jeżeli któregoś dnia powinie Ci się noga – jesteś tylko człowiekiem i masz prawo mieć chwile słabości. Grunt to się nie poddawać!

  1. Pij ciepłą wodę oraz herbaty i zioła między posiłkami. Wypełnisz żołądek i na trochę go uciszysz. Podjadanie między posiłkami będzie już mniejszym ryzykiem.
  2. Nie kupuj słodyczy do domu.

Możesz też starać się unikać miejsc takich, jak cukiernia, choć tak naprawdę nigdy nie przewidzisz, czy nagle nie pojawi się ktoś z pączkiem w tłusty czwartek lub nie poczęstuje Cię urodzinowym ciastem. Warto jednak – szczególnie na początku – się nieco odizolować od pokus.

  1. Kto powiedział, że masz kompletnie rezygnować ze słodkiego?

Jeżeli faktycznie potrzebujesz wziąć coś na ząb między jednym, a drugim posiłkiem, zjedz jabłko, ananasa czy gruszkę. Zawierają co prawda węglowodany proste, szybko trafiające do krwi, są jednak kilkukrotnie mniej kaloryczne oraz kilkukrotnie bardziej zdrowe od ciastek i deserów.

  1. Wprowadź do diety więcej warzyw, kasz, ryżu.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, warto zmienić nawyk. Dzięki zawartości błonnika oraz stosunkowo niskiego indeksu glikemicznego pozwalają utrzymać stały poziom cukru we krwi i zmniejszyć apetyt na słodycze.

  1. Unikaj stresu.

Jeżeli należysz do osób zajadających nerwy, z pewnością stres będzie przyczyną tego, że nie potrafisz się opanować. Znajdź sposób na rozładowanie napięcia, jeżeli jesteś na nie narażona. Może warto znaleźć sobie hobby, zapisać na lekcje tańca, zajęcia fitness czy po prostu wybrać się na spacer?