Sport to zdrowie

Sport gwarantuje dobre samopoczucie, idealną sylwetkę, wyzbycie się kompleksów i radość. Co stoi za tym stwierdzeniem? I jaki sport wybrać?

W XXI wieku żyje się szybko i niezdrowo. Praca przy biurku, bierne sposoby spędzania czasu wolnego, samochody, ruchome schody itp. znacznie ograniczyło ludzkie możliwości wydolnościowe. Brak aktywności przyczynia się do powstawania chorób serca, stawów, mięśni oraz otyłości. Ponadto ciągły stres i brak ruchu nie odbija się dobrze na samopoczuciu. Stany depresyjne, bezsilność dają się we znaki, a przecież można z nimi walczyć – uprawiając sport!

Podczas uprawiania sportu organizm ludzki wytwarza endorfiny. Mają one kojące właściwości dla nadszarpniętych nerwów. Są bowiem hormonami szczęścia. Zatem uprawianie sportu ma nie tylko dobroczynne właściwości dla naszej kondycji, ale także dla psychiki. Ruch i aktywność zalecane są przez lekarzy w celu walki i uniknięcia depresji.

Sportowa profilaktyka

Kiedy się ruszasz i ćwiczysz, organizm stara ci się pomóc jak tylko może, byś osiągnęła dzięki temu jak najwięcej korzyści dla swojego ciała i ducha. Nawet te najłatwiejsze dyscypliny sportowe wpływają pozytywnie na wydolność. Podczas ruchu dochodzi do pobudzenia białych krwinek, które są skuteczne w walce z drobnoustrojami, a także chronią cię przed infekcjami. Ponadto uprawianie sportów wpływa na pobudzanie pęcherzyków płucnych. Dzięki ich pracy organizm wydala szkodliwy dla zdrowia dwutlenek węgla, nie doprowadzając do kwasicy oddechowej czyli niedotlenienia. Serce, jak każdy mięsień, należy ćwiczyć. Gdy uprawia się sporty, jego wydolność, a także skuteczność wzrastają, zmniejszając ryzyko zawału.

Zdrowa sylwetka

Aktywność fizyczna przede wszystkim zapewnia brak problemów z otyłością. Dzięki niej sylwetka staje się szczuplejsza i zgrabniejsza. Wysiłek fizyczny przyczynia się do spalania kalorii i utraty wagi. Wraz z poceniem się z organizmu wydalane są toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki naturalnym zdolnościom ciała możemy osiągnąć wymarzoną figurę. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń wpływa na układ kostny i stawowy. Sport chroni przed osteoporozą i demineralizacją, pozwalając cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Sport idealny dla kobiet

Kobieta nie musi rezygnować z żadnej dyscypliny sportu tylko ze względu na płeć. Zarówno klasyczne dyscypliny, jak i nowatorskie rozwiązania są dla niej możliwe. Oczywiście należy pamiętać, że możliwe obciążenie oraz wytrzymałość są inne niż mężczyzn, dlatego kobiety nie powinny porównywać się do panów. Ze względu na różną budowę ciała kobiety muszą być ostrożne w nabieraniu tkanki mięśniowej. Aby uniknąć efektu zbitych, masywnych muskuł, kobiety powinny pamiętać o ich rozciąganiu. Jeśli mięśnie nie są zbyt długie, doprowadzają również do szybszego zużywania się stawów. Ponadto dzięki stretchingowi sylwetka staje się smukła, elastyczna, umięśniona, ale nie ubita.

Polecane dyscypliny:

  • Jogging – dla tych kobiet, które lubią zrelaksować się we własnym tempie, z ulubioną muzyką w słuchawkach, idealny dla osób zapracowanych, które nie mogą dostosowywać swojego czasu do godzin pracy klubów fitness, bardzo dobry dla aktywnych pań ceniących chwile samotności i spokoju na łonie przyrody. Podczas joggingu pracują wszystkie mięśnie, dlatego nie ma konieczności wykonywania ćwiczeń na poszczególne partie. Wzmacnia zarówno kręgosłup, uda, brzuch, jak i ręce.
  • Jazda na rowerze – idealne rozwiązanie dla pań, które chcą połączyć relaks, rozrywkę i sport, z możliwością zwiedzania coraz to nowszych terenów, silnie wpływa na rzeźbę nóg, dlatego należy uważać z intensywnością.
  • Siatkówka/koszykówka – polecane wszystkim sportsmenkom lubiącym działania zespołowe, śmiech i ruch. Podczas uprawiania gier drużynowych pracują mięśnie nóg, brzuch i rąk, modelując całe ciało. Ponadto sporty te wpływają na umiejętność pracy w grupie, polecane kobietom pracującym w korporacjach w celu nabrania nowych umiejętności komunikacyjnych, jak i przywódczych.
  • Aerobik – dla kochających muzykę i sport. Pozwala pracować nad wszystkimi partiami ciała w rytmie dynamicznej muzyki, wytwarzając przy tym masę endorfin. Wspaniałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą kojarzyć aktywności z obowiązkiem i rygorem. Tanecznym krokiem można osiągnąć wymarzona sylwetkę.
  • Body Combat – dla zafascynowanych sztukami walki. Połączenie ciosów znanych z karate i boksu wraz z gimnastyką. Głośne muzyczne brzmienia towarzyszące ćwiczeniom umożliwiają upust emocji i pomagają wyrzeźbić sylwetkę.
  • Spinning – jest to jazda na rowerze w zupełnie inny sposób niż klasycznie. Podczas spinningu pedałuje się na rowerze stacjonarnym, w rytm muzyki, która ciągle się zmienia. Po szybkim i intensywnym pedałowaniu następuje mniej intensywne, w trakcie którego wyrównujemy oddech. Idealne rozwiązanie dla kobiet, które lubią się zmęczyć i porządnie spocić, polecany do szybkiej utraty kalorii.
  • Body pump – sport wysoce niebanalny i ciekawy – ćwiczy się elementy gimnastyczne z wykorzystaniem sztangi. Jest to stateczny sposób na wymodelowanie mięśni ud, ramion, brzucha. Szczególnie polecany tym paniom, które nie przepadają za ruchem w formie ciągłej zmiany miejsca.

Czy trzeba Was jeszcze zachęcać? Sport ma nie tylko zbawienne właściwości dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeśli znajdziemy swoją ulubioną dyscyplinę, jest najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu.

Jeśli uprawiasz jogging, przeczytaj, jak ustrzec się błędów popełnianych przez biegaczy.