Wiele z nas pamięta serial „Cudowne lata” i Paula Pffeifera z wielką metalową konstrukcją na twarzy, służącą do korekcji wady zgryzu. Takie „rusztowanie” nikomu nie dodałoby uroku. Na szczęście dziś aparaty ortodontyczne są zupełnie inne, a ich noszenie stało się wręcz modne i to nie tylko wśród młodych osób. Decydują się na nie również dorośli.
Spis treści
Aparat ortodontyczny to żaden obciach
Każdy z nas przecież chce mieć piękne, proste zęby. Niestety nie wszystkich natura obdarzyła idealnym uśmiechem. Także aktorzy, prezenterzy, piosenkarki borykają się z tym problemem.
Gwen Stefani, Hanna Lis, Tom Cruise Maciej Musiał, czy Nicolas Cage – to tylko nieliczne osoby publiczne, u których jeszcze nie tak dawno mogliśmy oglądać aparat ortodontyczny.
I co ciekawe „nasze” gwiazdy, wcale się ich nie wstydziły i nie ukrywały przed światem. Wręcz przeciwnie, eksponowały je, szeroko się uśmiechając. Aparaty bowiem mogą dodawać uroku.
Zdrowie najważniejsze
Wiele osób decyduje się na założenie aparatu ze względów wyłącznie estetycznych, by ładnie wyglądać. Ale w leczeniu ortodontycznym nie tylko o prosty zgryz chodzi. Krzywe zęby mogą powodować wiele dolegliwości, których przyczyn powstania nie szukalibyśmy w naszej jamie ustnej.A jednak.
Nieprawidłowy zgryz może powodować bóle głowy, szum w uszach, czy bóle kręgosłupa. Ponadto nieprawidłowe ustawienie zębów sprzyja powstawaniu próchnicy, która prowadzi do paradontozy, a w efekcie do przedwczesnego wypadania zębów. W dodatku narażamy się na choroby przyzębia, ścieranie się zębów, którego następstwem jest nadwrażliwość na spożywane pokarmy. Nieprawidłowe ustawienie naszych zębów może również wpływać na wady wymowy, oraz na profil twarzy, powodując jej wklęsłości i wypukłości.
Z czego możemy wybierać?
Obecnie możemy wybierać spośród różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, od tradycyjnych metalowych, które po założeniu będą widoczne, po aparaty wykonane z materiałów całkowicie przezroczystych, dla innych praktycznie niezauważalne.
To na jaki aparat się zdecydujemy, zależy głównie od grubości naszego portfela i oczywiście od wskazań lekarza. Aparat musi być dopasowany do naszej wady zgryzu, by przyniósł oczekiwany efekt. Dla przykładu, aparat kompozytowo-ceramiczny stosowany jest na niewielkie wady ortodontyczne.
Jak to działa?
Generalnie aparaty dzielą się na dwa typy, na aparaty ruchome i stałe. Noszenie aparatów ruchomych wymaga on nas regularności, by wyniki leczenia były zadawalające. Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że ze systematycznością jest u nas różnie, warto zdecydować się na aparat stały.
W przypadku aparatów stałych na zęby naklejane są specjalne zamki, które towarzyszą nam podczas całego leczenia. Zamki mogą być metalowe, kryształowe, plastikowe czy ceramiczne. Ortodonta naciąga na nie łuki, które mocuje przy pomocy ligatur, wymienianych przy każdej wizycie. Ligatury są to elementy elastyczne, które mają najróżniejsze kolory.
Ostatnim krzykiem mody są ligatury fluorescencyjne, świecące w ciemności.