TRĄDZIK RÓŻOWATY

Trądzik różowaty (łac. rosacea) jest schorzeniem przewlekłym. Dotyka 1 na 10 osób, głównie kobiet o wrażliwej cerze. Najczęściej kobiety te są blondynkami, mają jasną karnację i niebieskie oczy. To u nich najszybciej pojawiają się objawy schorzenia: zaczerwienienia, rumień, krosty i grudki na policzkach, nosie i brodzie. Walka z nimi jest trudna, dlatego lepiej nie dopuścić do zaostrzenia się stanu choroby. Czy możemy ustrzec się trądziku różowatego?

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny powstania lub zaostrzania się objawów trądziku różowatego mają naturę wewnętrzną i zewnętrzną. Te pierwsze nie do końca od nas zależą, są bowiem związane z predyspozycjami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi, a także schorzeniami przewodu pokarmowego. Jeśli jednak będziemy dbać o stan naszego zdrowia w tym zakresie, na pewno pomoże to również skórze.

Na czynniki zewnętrzne przyczyniające się do rozwoju trądziku różowatego mamy już wpływ większy. Unikając promieniowania UV, mocnej herbaty i kawy, sauny i przebywania w przegrzanych pomieszczeniach, ekspozycji twarzy na wiatr i niskie temperatury oraz zbyt słonych potraw z pewnością ograniczymy czynniki rozwoju trądziku różowatego.

Czego nie robić?

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo delikatna, dlatego do jej pielęgnacji należy używać odpowiednich, starannie dobranych kosmetyków, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać łagodnie. Nie należy podczas demakijażu i mycia energicznie pocierać skóry twarzy. Prawidłowe osuszanie delikatnej skóry polega na dotykaniu ręcznikiem czy serwetką, a nie na tarciu. Nie należy używać żadnych mydeł, zbyt ciepłej wody, toników zawierających alkohol, maseczek rozgrzewających i mechanicznych peelingów. Wszystkie te preparaty pielęgnacyjne podrażniają bowiem wrażliwą skórę.

We wczesnym stadium trądziku różowatego (Prerosacea), jak i w bardziej zaawansowanych stanach choroby, prawidłowa pielęgnacja jest podstawą. Zabiegi medyczne wykonywane w gabinetach lekarskich pomogą przywrócić skórze wrażliwej z trądzikiem różowatym zdrowy wygląd i równowagę.