Jest już z nami, kochamy je, przepełnia nas radość. Nie oszukujmy się jednak – obok błogiego stanu, który towarzyszy nam w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka, z każdym dniem odkrywamy niedoskonałości sylwetki spowodowane ciążą.
Podpowiadamy co zrobić, by możliwie najszybciej czuć się nie tylko szczęśliwą, ale i zgrabną młodą mamą.
Karmiąc – spalasz
Spalanie kalorii po ciąży odbywa się już w trakcie karmienia piersią. Czy wiedziałyście, że wytworzenie mleka związane jest z wydatkiem od 300-800 kcal, co równe jest utracie około 1 kilograma miesięcznie? Dodatkowo karmienie piersią reguluje system hormonalny, dzięki czemu organizm łatwiej radzi sobie z pozbywaniem się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Proces ten należy wspomagać piciem 1 litra wody więcej, niż zwykle. Warto zadbać o zmniejszenie zawartości kalorycznej posiłków, gdyż w trakcie laktacji aktywność fizyczna jest na wyjątkowo niskim poziomie. Efekty starań zobaczymy najprawdopodobniej po zakończeniu okresu karmienia.
Wyspana mama
To, że brak snu wzmaga apetyt, przede wszystkim na słodycze, nie powinno Was dziwić. Czy wiedziałyście natomiast o badaniach, przeprowadzonych przez naukowców Harvardu? Ich wyniki wskazały na większą tendencję do tycia u kobiet, które w czasie ciąży spały mniej, niż 5 godzin – panie te zatrzymywały minimum 5 kilogramów, niż kobiety wyspane. Sen jest też gwarancją dodatkowej energii w ciągu dnia, którą koniecznie przekuć należy w aktywność fizyczną. Nie musi to być bieg, wysiłek na siłowni, czy dziesiątki długości basenów. Bardzo często wystarczy spacer lub zabawa z dzieckiem na świeżym powietrzu. Świetnym rozwiązaniem są też ćwiczenia izometryczne, polegające na cyklicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni brzucha, ramion, łydek lub pośladków. Warto pomyśleć o przejażdżkach rowerowych lub po prostu udać się do klubu fitness na zajęcia przygotowane specjalnie dla mam.
Często i zróżnicowanie
Nie dajmy się zgubić restrykcyjnej i monotematycznej diecie. Organizm kobiety po ciąży potrzebuje wyjątkowo zróżnicowanych posiłków, bogatych we wszystkie grupy składników odżywczych i witamin. Dlatego tak ważne jest unikanie przekąsek typu fast-food, potraw smażonych i produktów przetworzonych. Należy pić dużo wody, a posiłki powinny być spożywane częściej, ale w mniejszych ilościach. Plus zasady dobrze znane: jedzenie dużych i wartościowych śniadań oraz ustalenie stałej pory kolacji – na minimum 3 godziny przed zaśnięciem.
Ach, ten brzuch…
Luźna skóra na brzuchu spędza sen z powiek wielu kobietom, które znacząco przytyły w ciąży, nic więc dziwnego, że młode mamy rozważają działania, które pozwolą na poradzenie sobie z tym problemem. Tym bardziej, że to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Obwisły fałd skóry wiążący się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, może być przyczyną dolegliwości kręgosłupa, przeciążeń i zwyrodnienia stawów oraz miejscowych infekcji i zakażeń. Plastyka brzucha to zabieg, który pozwala na radykalne pozbycie się tego problemu. Polega na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, a następnie plastycznej korekta mięśni ściany brzucha.
Aby móc dokonać koniecznej oceny, czy można poddać się zabiegowi plastyki brzucha, potrzebna jest konsultacja u chirurga plastyka. Taka rozmowa dotyczy nie tylko aspektów zdrowia fizycznego i przeciwwskazań do zabiegu, ale i motywacji pacjentki do korekcji wygląd, czyli aspektu psychicznego. Zabiegu tego nie można wykonać w krótkim czasie po porodzie – o możliwym jego terminie decyduje lekarz. Podobnie jest z zabiegami takimi jak laserowe ujędrnianie pochwy. https://pragnieniakobiet.pl/intymnosc-otoczona-troska/To odpowiedź na problemy kobiet, które narzekają na zmniejszony komfort współżycia po porodzie, ale i dla tych pań, które po urodzeniu więcej niż jednego dziecka, mają problemy takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu. https://pragnieniakobiet.pl/wstydliwy-problem/
I jeszcze jedna rada – daj sobie czas, bądź cierpliwa i optymistycznie nastawiona. Nie warto stawiać sobie zbyt wysokiej poprzeczki w pierwszych tygodniach po porodzie. Korzystaj z pomocy bliskich, w wolnych chwilach ćwicz, stosuj pielęgnacyjne kosmetyki. Nic tak nie wpływa na piękno młodej mamy, jak jej dobre samopoczucie i zadowolenie z życia.
Fot. pixabay