Popraw jędrność skóry, pijąc wodę

jędrność skóry a woda

Czy jędrność skóry zależy od tego, ile wody dziennie wypijamy? Dowiedz się, dlaczego warto pić wodę, nie tylko dla jędrności skóry, lecz przede wszystkim dla ogólnego zdrowia.

Popraw jędrność skóry, pijąc wodę popraw-jedrnosc-skory

Woda a zdrowie człowieka. Co daje picie wody?

Woda to podstawa życia. Bez jedzenia człowiek jest w stanie przetrwać nawet do kilku tygodni. Bez wody nie przeżyje 5 dni. Ma ona wpływ na wszystkie procesy metaboliczne w naszym ciele, wypełnia komórki oraz uczestniczy w wymianie składników odżywczych, pierwiastków i innych mikro oraz makroelementów. Szczególnie uzupełniać powinniśmy ją w trakcie upałów czy po wysiłku fizycznym. Zastanów się jednak – czy dziennie pijesz jej wystarczającą ilość?Wiesz, że nasz organizm składa się z wody w ponad 70 procentach? Blisko 20 procent z tej części znajduje się w skórze – naturalnej powłoce ochraniającej nas przed czynnikami zewnętrznymi, m.in. mrozem, promieniami słonecznymi, bakteriami czy promieniowaniem. Zdrowa i jędrna skóra to taka, która jest odpowiednio nawodniona. Może warto zamiast stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych sięgnąć po naturalną moc wody?

Zdrowa i jędrna skóra to taka, która jest odpowiednio nawodniona. 

Jędrność skóry a woda. Ile dziennie pić?

Wiele osób sądzi, że do dziennego bilansu wypijanej wody zaliczyć można herbatę, kawę, soki, a nawet… słodkie napoje, w tym coca colę. Jest to jak najbardziej błędne przekonanie. W rzeczywistości wszystkie te specyfiki nie uzupełniają płynów, a doprowadzają do ich ubywania w komórkach naszego ciała. Dlaczego? Dzieje się tak ze względu na zawarte w nich cukier oraz kofeinę. Sama zresztą odpowiedz sobie na pytanie: czy po zjedzeniu słodkiego lub wypiciu kawy nie chce Ci się przypadkiem pić?

Ile wody pić dziennie? W wielu źródłach znajdziesz, iż jest to około 30 mililitrów na kilogram masy ciała. Mowa oczywiście o warunkach, gdy nie ma upałów oraz nie jesteśmy poddani wysiłkowi fizycznemu. Fakty są jednak takie, że dzienna ilość wypijanej wody powinna wynosić nawet do 50 mililitrów na kilogram masy ciała. Średnio jest to więc około 3-4 litrów dziennie dla kobiet oraz 4-5 litrów dla mężczyzn. Ilości te są oczywiście zmienne w zależności od tego, co i ile jemy (słone i ostre potrawy podwyższają zapotrzebowanie) i pijemy (pamiętaj, co Cię odwadnia!), a także jaką wykonujemy pracę.

Jak woda poprawia jędrność skóry?

Odpowiednie nawodnienie poprawia przepływ krwi w komórkach, a także korzystnie wpływa na jędrność skóry. Woda oczyszcza nasz organizm z toksyn, przekładając się na zdrowy wygląd cery. Ponadto wypełnia  i uczestniczy w odżywaniu komórek tkanki skórnej. Odpowiedzialna jest też za utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Natomiast jak woda poprawia jędrność skóry?

Zasada jest podobna, jak w przypadku roślin, które niepodlewane więdną. Potrzebują wody, aby w ich komórkach zachodziły procesy metaboliczne, a wydalane substancje toksyczne i uboczne produkty przemiany materii. Dobrze nawodnione tkanki roślin, to tkanki silne, sprężyste i zdrowe, ponieważ zawierają wszystko, co jest im potrzebne do życia. Tak samo jest w przypadku ludzkiej skóry. Jeżeli dostarczać jej będziesz odpowiednią ilość wody, pamiętając o innych zasadach pielęgnacji i zdrowej diecie, zachowasz jędrną skórę! Zatem – pij dużo wody!

W razie zaawansowanych problemów ze skórą, możesz zobaczyć jakie są koszty skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Poniższy kalkulator, pomaga zaś sprawdzić, jaki byłby koszt rozłożenia opłaty za takie usługi, na raty.

Jędrność skóry - domowe sposoby

Jak zachować jędrną skórę po 40-stce? Jak dbać o nią na co dzień? Jeżeli nie postawisz na wodę, prawdopodobnie na niewiele zdadzą się wszelkie cudowne kosmetyki ze sklepów i aptek. Jeżeli zauważysz pierwsze zmarszczki – pod oczami, na pośladkach, brzuchu czy udach – nie załamuj się i postaw na domowe sposoby poprawiające jędrność skóry. Jakie będą najlepsze?

To, że powinnaś dużo pić (wody!), już wiesz. Wśród domowych sposobów na jędrną skórę powinnaś poznać przede wszystkim te korzystające z dobrodziejstw natury. Pomocne okażą się zatem maseczki, okłady i masaże:

Popraw jędrność skóry, pijąc wodę sposoby-na-jedrna-skore-70x70
Popraw jędrność skóry, pijąc wodę ile-pic-wody-70x70
Popraw jędrność skóry, pijąc wodę miod-na-jedrnosc-70x70
Popraw jędrność skóry, pijąc wodę jedrna-skora-70x70
Popraw jędrność skóry, pijąc wodę zdrowa-skora-oklady-70x70
Popraw jędrność skóry, pijąc wodę róża-na-jedrna-skore-70x70
  • Maseczka z białek jaja kurzego,
  • Picie cytryny, która dzięki zawartości kolagenu, znacznie poprawia jędrność i sprężystość skóry,
  • Maseczka z miąższu aloesu,
  • Okłady z ogórków,
  • Masaż oliwą z oliwek,
  • Maseczka z miodu zmieszanego z sokiem z połowy cytryny i oliwą z oliwek,
  • Woda różana.

Stosując wymienione zabiegi (czas trzymania maseczki na twarzy to od 15 do 20 minut dziennie, najlepiej wieczorem), powinnaś zauważyć różnicę już po blisko 2 tygodniach. Pamiętaj jednak, że na jędrność skóry wpływ ma wiele innych czynników, w szczególności to, co pijesz i jesz.

Woda na diecie - picie rano i przed snem, detoks wodny

Po co i dlaczego warto pić wodę? W jednym z amerykańskich badań stwierdzono, że picie wody tuż po przebudzeniu uruchamia procesy metaboliczne i przyspiesza je o 24%. Warto pamiętać, że po nocy nasz organizm jest nieco odwodniony, ponieważ nie dostarczaliśmy mu płynów przez cały okres, w którym spaliśmy. Dlatego też zaleca się, aby z samego rana, zaraz po przebudzeniu, na czczo wypić co najmniej szklankę ciepłej, przegotowanej wody. Dzięki temu uzupełnimy utratę płynu po nocy i poprawimy trawienie.

Czy zdrowe jest picie wody przed snem i należy to robić? Jak najbardziej! Dzięki temu zapobiegamy wysuszeniu błon śluzowych w trakcie nocy, dbamy o nasz układ pokarmowy oraz wyrównujemy temperaturę ciała. Dajemy też pewien zapas organizmowi, który w trakcie snu się odwadnia. Pamiętaj jednak, że przeciwwskazaniem do picia przed snem jest zapalenie dróg moczowych.

To nie koniec argumentów za tym, że woda na diecie jest ważna. Kolejne doświadczenie pokazało, że badani, którzy wypijali szklankę wody przed każdym posiłkiem, w ciągu trzech miesięcy chudli o jakieś dwa kilogramy. Działo się tak, ponieważ woda częściowo wypełniała ich żołądek przed jedzeniem i działała jak bezkaloryczny środek na obniżenie apetytu. Mało?

Powinnaś również wiedzieć, że woda:

  • usprawnia myślenie (tkanka mózgu w 75% składa się z wody),
  • oczyszcza cerę,
  • znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń,
  • pomaga wydalać toksyny z organizmu

Detoks wodny. Co to jest i na co pomaga?

Na początku diety odchudzającej bądź oczyszczającej nasz organizm nie tyle spala tłuszcz, co pozbywa się toksyn, a więc wszystkiego, co przez miesiące, a nawet lata wrzucaliśmy do niego i teraz tam zalega. O ile nie masz przeciwwskazań (niedowaga, anemia), możesz mu pomóc, stosując detoks wodny.

Na co pomaga detoks wodny, po co się go stosuje i jak go przeprowadzać? To jedna z najstarszych znanych ludzkości kuracji, polegająca na głodówce (lub spożyciu maksymalnie 200 kcal w jego trakcie) trwającej od 16 do 24 godzin. Niektórzy dają radę prowadzić go nawet do 3 dni, my jednak zalecamy nie przekraczać półtorej doby. Podczas detoksu wodnego, gdy nie dostarczamy organizmowi pożywienia, zaczyna on zużywać i rozkładać wspomnianego zapasy. Ważne, by podczas kuracji odstawić wszelkie słodkie napoje, kawę i herbatę oraz używki. Należy również pić o około litr więcej wody, niż jest to zalecane! Dzięki temu nasz organizm będzie miał szansę sprawniej wydalać wszelkie śmieci.

Jeżeli decydujesz się na detoks wodny, pamiętaj, że niesie ze sobą pewne skutki uboczne. Oprócz możliwego uczucia osłabienia, po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzinach głodówki dopaść Cię może tzw. wilczy głód, gdy po prostu rzucisz się na wysokokaloryczne jedzenie. Jeżeli nie dysponujesz bardzo silną wolą, może to zaprzepaścić Twoje starania. Dla osób potrzebujących schudnąć polecamy zatem zbilansowaną, długotrwałą dietę wspomaganą wodą. Jędrność skóry potrzebuje wielokierunkowego wsparcia.

Woda a jędrność skóry - jaką wodę pić, jaką się myć

Jędrność skóry. Jaką wodę pić?

Jaką wodę najlepiej pić na jędrność skóry? Dobra powinna być każda przegotowana, a dodatkowo w letniej temperaturze, aby nie ochładzać zbytnio organizmu. Wyjątkiem jest okres letni, gdy dopuszczalne jest picie zimniejszych płynów, aby zapobiec przegrzaniu organizmu.

Jaka woda kupowana w sklepie będzie najlepsza do picia? Spożywana w większych ilościach, wbrew niektórym opiniom, najlepsza będzie woda źródlana. Dlaczego? Pamiętaj, że woda mineralna zawiera wiele wartościowych jonów, jednakże pita w ilości większej niż około litr dziennie, powoduje m.in. odkładanie wapnia w naszym organizmie. Dzieje się tak, ponieważ organizm ludzki w ciągu doby nie jest w stanie spożytkować jego podaży.

Spożywana w większych ilościach, wbrew niektórym opiniom, najlepsza będzie woda źródlana, a nie mineralna. 

Twarda woda a skóra. Jaką wodą się myć?

Niestety, nie każda woda będzie dobra dla naszej skóry. Twarda, bogata w magnez i wapń oraz metale ciężkie woda niszczy naskórek, działając destrukcyjnie na powłokę naszego ciała oraz m.in. włosy i paznokcie. Jeżeli chcesz cieszyć się jędrną skórą, najlepiej unikać twardej wody. Co robić?

Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest przegotowanie wody tak, by wytrącić z niej wyżej wspomniane mikroelementy. Jednak o ile w przypadku myciu włosów może mieć to sens, trudno sobie wyobrazić, byś przegotowywała całą wannę wody, by wziąć kąpiel. Drugie rozwiązanie to zatem założenie w kranie bądź pod prysznicem odpowiednich filtrów. Kupisz je już za kilkadziesiąt złotych, warto jednak zainwestować i nie brać najtańszego w sklepie. Obecnie produkowane są już krany czy słuchawki prysznicowe mające wbudowany taki filtr, są jednak droższe niż zwykłe. Jeżeli takowego nie posiadasz, lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup filtra.