Rodzaje i typy skóry

Typy skóry

Skóra sucha naczynkowa? Tłusta odwodniona? Mieszana wrażliwa? Możliwe. Takie zestawienia rodzajów i typów skóry są naturalne i częste.

Przypomnijmy: rodzaje skóry to skóra normalna, sucha, tłusta i mieszana, a typy skóry to skóra wrażliwa, naczyniowa i odwodniona. Właściwa pielęgnacja skóry zależy od prawidłowego rozpoznania rodzaju i typu cery.

Podstawowe cechy skóry, które pomogą rozpoznać jej rodzaj

Skóra normalna jest gładka, jędrna, sprężysta, w naturalnym zdrowym odcieniu, nie ma wyprysków. Jest najbardziej pożądanym rodzajem skóry, jednak praktycznie nie występuje u dorosłego człowieka, gdyż w ciągu życia pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych ulega przemianom.

Skóra sucha jest jasna, cienka i matowa. Łuszczy się, a na mydło i wodę reaguje ściągnięciem. Często bywa szorstka. Jest podatna na występowanie zmarszczek (o wygładzaniu zmarszczek poprzez ostrzykiwanie czytaj tutaj).

Skóra tłusta ma rozszerzone pory, zaskórniki powstałe w wyniku zaczopowania ujść mieszków włosowo-łojowych, błyszczy się. Jednocześnie jest dobrze napięta i elastyczna, ale bywa poszarzała.

Skóra mieszana to skóra tłusta w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), a sucha na policzkach. Źle reaguje na wodę, mydło i zanieczyszczenie środowiska.

Podstawowe cechy skóry, które pomogą rozpoznać jej typ

Skóra wrażliwa często daje uczucie ściągnięcia i pieczenia, łatwo ulega zaczerwienieniu. Jest podatna na uczulenie, szczególnie po użyciu niewłaściwego kosmetyku, wystawieniu na promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenie środowiska.

Skóra naczynkowa zaczerwienia się pod wpływem wiatru, zmian temperatury i stresu. Ma kruche i płytko umiejscowione naczynka krwionośne, co często wynika z uwarunkowań genetycznych.

Skóra odwodniona jest szorstka, czasami popękana, pozbawiona elastyczności i blasku. Trudno się regeneruje, szybko się starzeje, łatwo uwidaczniają się na niej odgniecenia, np. od poduszki. Najczęściej występuje u osób zwykle przebywających na świeżym powietrzu, ale także w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których jest bardzo suche powietrze.

Każdej skórze możemy pomóc, stosując odpowiednie zabiegi kosmetyczne, medycyny estetycznej lub dobrze dobrane kosmetyki. Truizm? Zapewne, ale ile z nas pamięta o tym, kupując aktualnie modny specyfik?