Otyłość gynoidalna (pośladkowo-udowa) nazwę wzięła od tego, że w większości dotyka kobiety (gyne – kobieta). Zwana jest również otyłością typu „gruszka”, ponieważ rozmieszczenie tkanki tłuszczowej przy tym typie otyłości przypomina kształtem właśnie ten owoc. Otyłość gynoidalna widoczna jest w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej umiejscowionej w okolicy bioder, pośladków i ud przy zachowaniu normalnej lub drobnej budowy ciała w górnych partiach ciała. Według definicji o otyłości gynoidalnej mówimy wówczas, gdy występuje nadwaga lub otyłość (wskaźnik BMI wyższy niż 25), a wskaźnik WHR (Waist-Hip Ratio) nie przekracza 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn.
Spis treści
Przyczyny
Otyłość gynoidalna jest uwarunkowana hormonalnie i genetycznie. Kobiety mają skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej na biodrach, pupie i udach. Jeśli w jakiejś rodzinie występował ten typ otyłości, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczył kobiet z tej rodziny w następnych pokoleniach.
Leczenie otyłości jest konieczne
Otyłość gynoidalna nie stanowi takiego zagrożenia dla zdrowia jak otyłość androidalna (brzuszna), jednak przyczynia się do wystąpienia chorób zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego i żylaków. Może być również powodem problemów zdrowotnych ze strony dróg żółciowych, układu oddechowego, a także przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. Leczenie otyłości gynoidalnej w pierwszej kolejności polega na stosowaniu odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych.
Otyłość gynoidalna – dieta
Dieta osób, u których tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim na biodrach i udach, powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, dzięki którym pomiędzy posiłkami utrzymuje się we krwi niskie stałe stężenie cukru. Stabilny niski poziom cukru we krwi sprzyja prawidłowej przemianie materii i pozwala ograniczyć napady głodu. Produkty o niskim indeksie glikemicznym mają wskaźnik glukozy (wskaźnik glukozy wynosi 100) na poziomie niższym niż 55. Produkty o niskim indeksie glikemicznym to przede wszystkim warzywa (np. cukinia, fasolka szparagowa, szpinak, sałata, bakłażan, słodkie ziemniaki (yam), surowa marchewka, pomidory) i niektóre owoce (np. jabłka, grejpfruty, pomarańcze, śliwki, wiśnie, borówki). Spośród produktów nabiałowych niski indeks glikemiczny mają np. jogurt naturalny, twaróg odtłuszczony mleko pełne, mleko zsiadłe, mleko sojowe, a wśród produktów zbożowych np. chleb pełnoziarnisty.
Informacje na temat indeksu glikemicznego produktów można znaleźć między innymi w tabelach zbiorczych w Internecie.
Ćwiczenia dla osób z otyłością gynoidalną
Aktywność fizyczna i sport są wskazane w każdym momencie życia, także dla osób, które nie borykają się z nadwagą czy otyłością. W sytuacji posiadania zbyt wielu kilogramów ćwiczenia są jednak szczególnym sprzymierzeńcem: pozwalają spalić nadmiar kalorii, przyspieszają przemianę materii poprzez zredukowanie tkanki tłuszczowej i rozbudowanie mięśni, modelują sylwetkę. W otyłości gynoidalnej, w której zachwiane są proporcje pomiędzy dolną i górną częścią ciała, ćwiczenia powinny być dobrane tak, aby niwelować te dysproporcje. Wyszczupleniu ud i bioder sprzyja trening aerobowy pozwalający spalić tkankę tłuszczową – spacery, truchty, jazda na rowerze, ćwiczenia na orbitreku lub maszynie eliptycznej. Jednocześnie górne partie ciała należy poddawać treningowi siłowemu, który wzmocni i rozbuduje mięśnie klatki piersiowej i ramion, poprawiając proporcje ciała.
Fot. Sutterstock