Spis treści
Operacje bariatryczne ratunkiem dla chorobliwie otyłych
Nie każda osoba może pozwolić sobie na operację bariatryczną. Przede wszystkim lekarzom zależy na tym, abyśmy na początku podjęli wysiłek związany z dietą i aktywnością fizyczną. To nie tylko zdrowsza droga do walki z nadwagą, ale także sprawdzian silnej woli.
Otyłość czasem spowodowana jest chorobami i trudno z nią walczyć. Jednak czasem jest to tylko nasz brak zdrowego rozsądku i silnej woli, a także zwykłe lenistwo. Siedzący tryb życia, praca biurowa, brak ruchu – to wszystko sprzyja przybieraniu na wadze.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile kilogramów jedzenia spożywają w ciągu dnia, a co za tym idzie – ile kalorii pochłaniają. Po konsultacjach z dietetykiem niejednokrotnie okazuje się, że te ilości przekraczają zalecane dzienne spożycie o 100, 200, a czasem i więcej procent!
Kto kwalifikuje się do operacji bariatrycznej?
Aby doszło do interwencji chirurga pacjent musi być chorobliwie otyły, a więc jego BMI musi przekraczać 40. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, których BMI przekracza 35, ale dodatkowo aktywują się u nich choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Ponieważ operacje bariatryczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, organizm pacjenta jest poddawany ogromnemu obciążeniu. Dlatego przed wykonaniem takiego zabiegu należy spędzić kilka dni w szpitalu, gdzie wykonywane są badania. Na ich podstawie lekarz ocenia, czy organizm jest na tyle silny, aby przetrwać kilkugodzinne wprowadzenie w stan śpiączki, oraz cały zabieg.
Jakie są rodzaje operacji bariatrycznych?
Jedną z najpopularniejszych metod jest by-pass żołądka. Dzięki niemu znacząco ogranicza się wielkość żołądka, a co za tym idzie ilość spożywanych pokarmów. Jeśli pacjent przestrzega zapisanej przez lekarza diety może zrzucić nawet do 80% początkowej masy ciała w ciągu roku od operacji!
Inną metodą na walkę z otyłością jest umieszczenie balonu w żołądku, którego zadaniem jest uciskanie na ściany żołądka. To z kolei sprawia, że mózg otrzymuje informację, że jest najedzony, dlatego zmniejsza się uczucie łaknienia.
Trzecią popularną operacją jest założenie opaski na żołądek, która dzieli go na dwie części – małą i dużą. Największym ryzykiem związanym z tym zabiegiem jest możliwość wrośnięcia opaski w żołądek. Jeśli tak się stanie, konieczna jest skomplikowana operacja mająca na celu usunięcie opaski.
Czy operacje bariatryczne są faktycznie tak dobrym rozwiązaniem?
W przypadku osób dotkniętych chorobliwą otyłością operacja bariatryczna często decyduje o tym, czy pacjent będzie żył, czy nie. Jednak utrata kilogramów nie zależy od samego powodzenia operacji. Do końca życia trzeba być na specjalnej diecie – najpierw aby schudnąć, później aby utrzymać efekt.
Osoby, które szybko tracą na wadze borykają się z jeszcze jednym problemem – rozciągniętą skórą. Po udanym odchudzaniu ogromne płaty niepotrzebnej skóry usuwa się chirurgicznie.