Mezoterapia to zabieg medyczny, który polega na podaniu preparatu leczniczego lub odżywczego bezpośrednio do skóry właściwej w okolice wymagającego regeneracji miejsca. Ten sposób aplikacji leku czy substancji odżywczych upowszechnił się w związku z rozwojem medycyny estetycznej. To właśnie ta dziedzina medycyny najpełniej wykorzystuje możliwości mezoterapii, stosując ją w celu spłycania zmarszczek, bruzd, redukcji cellulitu, rozstępów czy w leczeniu i profilaktyce łysienia.
Medycyna estetyczna stosuje dwa rodzaje mezoterapii: bezigłową (z wykorzystaniem urządzeń wytwarzających prąd elektryczny o odpowiednio wysokiej częstotliwości) oraz igłową, w której środek leczniczy aplikowany jest za pomocą strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę albo za pomocą specjalnego aparatu wykonującego niewielkie nakłucia skóry. Mezoterapia igłowa jest trochę bardziej odczuwana przez pacjenta, ale jednocześnie uważa się ją za skuteczniejszą.
Ostrzykiwanie wymagającego tego miejsca ma dwie podstawowe zalety: substancja czynna dociera natychmiast do obszarów ciała, które wymagają leczenia, a mikroskopijne uszkodzenia skóry wywołane igłą stymulują skórę do produkcji substancji regenerujących ją. Tych samych substancji, które odpowiadają za młody wygląd skóry.
Preparaty lecznicze i odżywcze podawane metodą mezoterapii igłowej oddziałują natychmiast na określony obszar ciała. Nie obciążają nerek i wątroby, mogą być zatem bardziej skoncentrowane niż doustne środki lecznicze. Mimo tego, że zabieg mezoterapii jest wykonywany w seriach (kilka zabiegów w zależności od partii ciała rodzaju schorzenia), daje szybko zauważalne efekty.
Leki wykorzystywane w mezoterapii są gotowymi preparatami poprawiającymi kondycję skóry lub włosów, mieszanką substancji leczniczych, odżywczych i regenerujących indywidualnie dobraną przez lekarza w zależności od potrzeb danego pacjenta (koktajle lecznicze) lub preparatami uzyskanymi z organizmu pacjenta (osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste).
Mezoterapii stosowanej w dermatologii i medycynie estetycznej nie wszyscy mogą się poddać. O przeciwskazaniach do mezoterapii igłowej owłosionej skóry głowy czytaj TUTAJ