KineSpring – nowatorska metoda operacyjnego leczenia stawu kolanowego

W Szpitalu Centrum ENEL-MED 9 grudnia 2013 r. przeprowadzono pionierską operację na dotkniętym zwyrodnieniami stawie kolanowym, połączoną z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego. Był to pierwszy zabieg w Polsce, w trakcie którego połączono te dwie procedury. W trakcie małoinwazyjnego zabiegu wszczepiono pacjentowi nowatorski implant KineSpring oraz dokonano rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą artroskopową. Nowoczesne techniki operacyjne zastosowane podczas zabiegu umożliwią szybki powrót do pełnej aktywności ruchowej. Zabieg wykonał dr Adrian Rymarczyk, ortopeda traumatolog, leczący polskich i zagranicznych sportowców.

Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, przez WHO uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 2 mln Polaków. System KineSpring kierowany jest do pacjentów, którym nieoperacyjne sposoby leczenia nie przynoszą ulgi i poprawy sprawności ruchowej, a którzy mają obawy związane z inwazyjnym leczeniem operacyjnym oraz wielomiesięczną rehabilitacją. Pozwala wrócić do pełnej sprawności ruchowej i aktywnego stylu życia w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Metoda ta jest w pełni odwracalna i umożliwia skorzystanie z innych metod leczenia w przyszłości.

Nowatorska, minimalnie inwazyjna metoda polega na podskórnym zewnątrzstawowym wszczepieniu implantu – amortyzatora, przenoszącego oddziałujące na kolana przeciążenia. „KineSpring został zaprojektowany tak, aby odciążyć stronę przyśrodkową stawu o ok. 13 kg. Dzięki takiemu rozwiązaniu procesy wycierania się chrząstki stawowej oraz niszczenia i deformacji stawu zostaną spowolnione, co umożliwi przede wszystkim eliminowanie bólu, a także regenerację w obrębie stawu i odłożenie bardziej inwazyjnych operacji o kilka, a nawet kilkanaście lat. Zabieg ten umożliwia pacjentowi szybki powrót do pełnej sprawności, już po 2 – 6 tygodniach od operacji, dlatego jest szczególnie atrakcyjny dla sportowców i osób żyjących aktywnie” – wyjaśnia dr Adrian Rymarczyk.

Pacjent, u którego zastosowano tę innowacyjną metodę leczenia przy użyciu systemu KineSpring, czynnie uprawia sport, jednak ze względu na zerwane wiele lat temu więzadło krzyżowe oraz postępujące zwyrodnienie stawu kolanowego, odczuwał narastający ból i brak stabilności, które ograniczały jego aktywność.

Podczas przeprowadzonej pionierskiej operacji, poza wszczepieniem implantu KineSpring, dr Rymarczyk podjął się także rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą artroskopową. Dzięki połączeniu obu procedur, pacjent został poddany tylko jednemu zabiegowi, co umożliwi skrócenie okresu rekonwalescencji i rehabilitacji, a czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej będzie dwukrotnie krótszy.

Materiał powstał w oparciu o informację PR ENEL-MED

O artroskopii kolana przeczytaj również w przewodniku po zabiegach.