Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia

Sprawdzone sposoby na zgagę w święta

Jeżeli po posiłku wydaje Ci się, jakby w Twoim żołądku i gardle nagle ktoś rozpalił ognisko, to prawdopodobnie cierpisz na zgagę. Nie martw się jednak, ponieważ to ognisko da się ugasić, a nawet zapobiec jego powstawaniu.

Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia sprawdzone-sposoby-na-zgage

Czym jest zgaga, jakie są jej objawy oraz jak się przed nią ustrzec? Przeczytaj i dowiedz się już teraz, jak jej zapobiegać. Szczególnie, że już niedługo świętować będziemy Boże Narodzenie, a to dla naszego apetytu i żołądka nie lada próba.

Co to jest zgaga? Definicja, przyczyny i objawy

Wspomniane ognisko to nic innego jak pochodzące z żołądka soki trawienne. Zgaga to objaw chorobowy polegający na uczuciu bolesnego pieczenia zlokalizowanego za mostkiem, wywołany cofaniem się soku żołądkowego z powrotem do przełyku, wbrew kierunkowi fal perystaltycznych. Stąd też określana jest też jako refluks żołądkowo-przełykowy. Sama zresztą łacińska nazwa choroby, pyrosis, pochodzi od określenia ognia.

Prawdziwość podanej definicji potwierdzą z pewnością osoby cierpiące na tę dolegliwość. Jakie są przyczyny zgagi? Lekarze wyróżniają 4 z nich:

  • Niestrawność pojawiająca się po zbyt obfitym posiłku, gdy po około godzinie po jego zakończeniu, pieczenie pojawia się w okolicy żołądka i przełyku.
  • Wrzody żołądka, odczuwalne na czczo lub przed jedzeniem, ustępujące po posiłku.
  • Refluks żołądkowo-jelitowy, a więc zgaga „sama w sobie”. Odpowiedzialny jest za nią osłabiony mięsień zwieracza, który nie ma wystarczającej siły, by zamknąć ujście z przełyku do żołądka. W związku z tym, do tego ujścia przedostawać się może sok żołądkowy, powodujący pieczenie oraz wywołujący ból.
  • Wrzody dwunastnicy, gdy objawy zgagi występują około godziny po jedzeniu.

Sposoby na zgagę, które przedstawiamy mogą pomóc w każdym z powyższych przypadków.

Co powoduje zgagę? O ile nie jest ona związana z chorobami układu pokarmowego, zwykle są to rozmaite potrawy i napoje. Przyczyną zgagi mogą być także nadwaga lub otyłość. Pojawia się ona również u kobiet w okresie ciąży.

Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia przyczyny-zgagi

  • kawa i herbata, również mięta
  • papierosy i alkohol
  • napoje gazowane, w szczególności cola
  • cytrusy oraz soki
  • pomidory
  • ostre przyprawy
  • tłuste jedzenie
  • czekolada, orzeszki ziemne
  • słone potrawy

Sposoby na zgagę. Błędy, które popełniamy przy stole i poza nim

Domicjusz mawiał, iż chcącemu nie dzieje się krzywda. Przyczyna zgagi niekiedy tkwi nie tyle w przewlekłej chorobie, co w nieodpowiedniej diecie, zachciankach bądź jedzeniu w pośpiechu. Święta Bożego Narodzenia to okres, gdy w szczególności mamy tendencje do głodówki, a potem pochłaniania wszystkich dobroci ze stołu. Wszystko to zapijamy gazowanymi napojami lub alkoholem. Nawet u osoby ze zdrowym układem pokarmowym nietrudno wówczas o rewolucje żołądkowe. Gdy już do nich dojdzie przydatne będą sprawdzone sposoby na zgagę.

Jeżeli zaś chcesz jej skutecznie uniknąć, niestety potrzebna będzie silna wola. Po co? Przede wszystkim, aby wyeliminować podstawowe błędy, jakie popełnia się przy stole i poza nim, a należą do nich:

Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia domowe-sposoby-na-zgage-1
Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia sposoby-na-zgage-2
Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia lista-sposobow-na-zgage-1
Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia domowe-sposoby-na-zgage-2
Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia sposoby-na-zgage-1
Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia lista-sposobow-na-zgage-2
  1. Jedzenie dużo i szybko – jeżeli zaczynasz jeść oczami, a potem chcesz pochłonąć ze stołu wszystko na raz, prawdopodobnie odczujecie to Ty i Twój żołądek. Szybkie, obfite jedzenie powoduje, że nasz układ pokarmowy nie nadąża z rozkładaniem pokarmu. Wtedy informacja o tym, że jesteśmy najedzeni, dociera do naszego mózgu z opóźnieniem. Duża ilość pokarmu (szczególnie ciężkostrawnego) wzmaga też produkcję soków trawiennych. Te, w połączeniu z przepełnionym żołądkiem, mogą podchodzić do przełyku i skutkować bólem.
  2. Jedzenie tłusto – strawienie tłuszczu wymaga od naszego układu pokarmowego i trzustki szczególnego zaangażowania. Jeżeli nie chcemy mieć zgagi, lepiej unikajmy tłustych i smażonych potraw. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko żołądkowi.
  3. Picie gazowanych, słodkich napojów – aktualnie coraz częściej świąteczny okres rozpoczynają nie adwent czy ozdoby w miastach, ale pojawienie się reklamy z ciężarówką Coca Coli w telewizji. Niestety, nasz żołądek nie cieszy się na nią tak, jak postacie z reklamy na widok Mikołaja. Wszystkie gazowane, kolorowe, zawierające multum cukru napoje to prawdopodobieństwo zgagi i problemów gastrycznych. Podobnie osobom cierpiącym na refluks żołądkowo-jelitowy nie zaleca się zakwaszających żołądek soków. Lepiej wszystkie te napoje zastąpić niegazowaną wodą.
  4. Spożywanie alkoholu – „Wypij kieliszek na trawienie” – słyszała z pewnością niejedna z nas. Niestety, osobom cierpiącym na zgagę takiego rozwiązania nie powinno się polecać. Sposoby na zgagę w postaci procentów to błąd. Pamiętajmy, że alkohol podrażnia zarówno przełyk, jak i ściany żołądka, a także znacznie wzmaga wydzielanie soków żołądkowych.
  5. Jedzenie słodyczy – większość z nich zawiera czekoladę oraz tłuszcze. Żadne z tych składników nie są obojętne dla naszej zgagi i chętnie ją wywołają. Jeżeli koniecznie chcesz zjeść coś słodkiego, wybierz np. galaretkę, ciasto biszkoptowe, miód, budyń czy dozwolone w diecie na zgagę owoce: banana, gruszkę, daktyla lub figę.
  6. Picie kawy, herbaty, mięty – wszystkie te napoje zakwaszają organizm i pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Jeżeli cierpisz na zgagę, ewidentnie powinnaś się z nimi pożegnać. Zastąpić je możesz herbatkami owocowymi bądź ziołowymi.

10 skutecznych sposobów na zgagę. Jak zwalczyć zgagę przy świątecznym stole?

  1. Nie rób głodówek. Przed wigilią staraj się zaspokoić głód małymi, lekkostrawnymi posiłkami.
  2. Nie przejadaj się. Jedz mało, ale często.
  3. Unikaj potraw tłustych i smażonych.
  4. Uważaj na kwaśną żywność.
  5. Nie pij gazowanych, słodzonych napojów, soków, kawy i gorzkiej herbaty.
  6. Unikaj alkoholu i papierosów.
  7. Nie przesadzaj z lekami. Ich nadmiar również wywołać może zgagę.
  8. Nie kładź się po jedzeniu! Najlepszą pozycją jest półsiedząca. Unikaj także wysiłku i nadmiernej aktywności fizycznej po jedzeniu.
  9. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 3 godziny przed pójściem spać.
  10. Przestrzegaj zasad diety dla osób cierpiących na zgagę. Na pewno powie Ci o niej lekarz.

Domowe sposoby na zgagę

Jakie są domowe sposoby na zgagę? Oto kilka z nich, podanych w zależności od charakteru stosowania – zapobiegania lub zwalczania zgagi:

  1. Utrzymywanie prawidłowej wagi. Osoby z nadwagą lub otyłe częściej cierpią na zgagę ze względu na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej.
  2. Jedz częściej, ale w małych porcjach.
  3. Unikaj tłustego i smażonego.
  4. Możesz pić herbatki ziołowe, np. imbirową bądź z kminku.
  5. Zjedz garść migdałów lub łyżeczkę cynamonu.
  6. Żuj cynamon.
  7. Wypij wywar z siemienia lnianego bądź wodę z łyżką miodu i octu jabłkowego
  8. Wypij szklankę ciepłej wody z połową łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kropelkami soku cytrynowego.
  9. Pomocne mogą okazać się soki warzywne o zasadowym odczynie: z buraka, marchwi, ogórka lub rzodkiewki.
  10. Podnieś wezgłowie łóżka 10-15 centymetrów. Dzięki temu zapobiegniesz cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.
  11. Nie jedz przed spaniem lub wysiłkiem fizycznym.
  12. Jeżeli musisz się położyć, przewróć się na lewy bok. Wówczas żołądek znajduje się poniżej przełyku i nie cofa się tam sok pokarmowy. Unikaj leżenia na plecach z głową ułożoną wzdłuż ciała.

W dzisiejszych czasach leków jest multum, a faszerowanie się nimi, to nienajlepszy sposób na skuteczny powrót do zdrowia, a często jedynie krótkotrwałe zapobieganie skutkom choroby.

Niestety, w przypadku gdy przyczyny zgagi mają charakter przewlekły, domowa profilaktyka może nie być w stu procentach skuteczna.

Sposoby na zgagę u kobiet w ciąży. Jak z nią walczyć i zapobiegać?

Zgaga to problem nie tylko osób otyłych czy przewlekle chorych. Pojawia się także u kobiet w ciąży. Co powoduje zgagę w ciąży? W tym okresie organizm kobiety produkuje zwiększoną ilość progesteronu i estrogenu, jak również rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego. W związku z tym, soki żołądkowe mogą przedostawać się do przełyku.

Zgaga w ciąży może być szczególnym utrapieniem w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jak z nią skutecznie walczyć i zapobiegać jej powstawaniu? Oprócz wyżej podanych zasad, których należy przestrzegać, podajemy kilka dodatkowych sposobów na zgagę. Powinny Ci pomóc w walce z tym nieprzyjemnym zjawiskiem:

Lista sprawdzonych sposobów, by ustrzec się przed zgagą i innymi żołądkowymi atrakcjami podczas Świąt Bożego Narodzenia zgaga-w-ciazy

  • Unikaj zginania w pasie. Gdy chcesz się pochylić, lepiej zegnij kolana i zrób przysiad z wyprostowanymi plecami.
  • Noś luźne ubrania.
  • Możesz pomóc sobie herbatkami ziołowymi, które neutralizują pH w żołądku, ewentualnie zatroszczyć się o jakieś leki. Z tymi drugimi jednak nie przesadzaj!
  • Unikaj potraw zawierających sól lub dwuwęglan sodu.
  • Picie mleka nie u każdego zadziała. Choć koleżanka polecić Ci może taką metodę, to badania pokazują, że nie jest ona skuteczna w stu procentach, a u niektórych wywołać może wręcz odwrotne skutki i zwielokrotnić ból.
  • Zwracaj uwagę działanie leków. Niektóre z nich, nawet jeśli zalecił Ci je kiedyś lekarz, mogą skutkować zgagą. Szczególnie niebezpieczne są leki na bezsenność, ciśnienie krwi, przeciwdepresyjne bądź kardiologiczne.